Statistika našeho portálu

  • 102 520 Akcí v kalendáři
  • 5 390 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Tišnov

Tišnov

Město Tišnov se nachází v Jihomoravském kraji, v okrese Brno-venkov, přibližně 23 km od města Brna. Poloha nedaleko soutoku řek Loučky a Svratky, v pěkné kopcovité krajině Podhorácka, přiláká každoročně do Tišnova vyznavače aktivní pěší i cyklistické turistiky. K jižnímu kraji města přiléhá přírodní park Svratecká hornatina, který je doplňován hustými lesy v okolí Tišnova. Městem prochází známa c…

Adresa a kontaktní informace

Město Tišnov se nachází v Jihomoravském kraji, v okrese Brno-venkov, přibližně 23 km od města Brna. Poloha nedaleko soutoku řek Loučky a Svratky, v pěkné kopcovité krajině Podhorácka, přiláká každoročně do Tišnova vyznavače aktivní pěší i cyklistické turistiky. K jižnímu kraji města přiléhá přírodní park Svratecká hornatina, který je doplňován hustými lesy v okolí Tišnova. Městem prochází známa cyklistická trasa s názvem Pražská trasa. Na nedalekém kopci Klucanina se lze kochat pohledem z romantické rozhledny. V Tišnově žije více než 8 500 obyvatel na katastrální výměře 17,13 km².

Historie

První písemná zmínka o Tišnově pochází z roku 1233. Hovoří se v ní o cisterciáckém klášteru Porta Coeli, založeném o tři roky dříve vdovou po Přemyslu Otakarovi I., Konstancií Uherskou. Již v průběhu 13. století se Tišnov rozvinul v městečko. Činy zdejším obyvatel ocenil i král Václav IV., který jim udělil právo konání výročního trhu. V roce 1428 bylo město napadeno a vypáleno přívrženci kalicha. Snadnějšímu dobytí město napomohla i absence hradeb. Opevněn byl pouze zdejší klášter.

V roce 1554 udělila klášterní abatyše Barbora Konická ze Švábenic Tišnovu rozsáhlá práva a svobody. Umožnila tak úspěšný hospodářský rozvoj města, který pokračoval především po skončení strastiplné třicetileté války. Často jej však narušily rozsáhlé požáry a epidemie. Ohnivý živel řádil nejhůře v roce 1668. Na město byl Tišnov povýšen v roce 1788 po zřízení regulovaného magistrátu. Do roku 1848 byl centrem celého tišnovského panství. Pro rozhýbání průmyslové výroby přispělo především otevření železniční trati do Brna v roce 1885 a do Německého Brodu v roce 1905. Na počátku 20. století se Tišnov stal vyhledávaným lázeňským střediskem.

Co je k vidění

Zřejmou dominantou Tišnova je farní kostel Sv. Václava, s vysokou gotickou věží. V historizujícím slohu byla přestavěna v roce 1905 budova radnice. Na konci dolního náměstí lze obdivovat pískovcový mariánský sloup Panny Marie. Z moderních staveb upozorňujeme na funkcionalistickou budovu spořitelny, postavenou ve 30. letech minulého století.

Zajímavost

Ve vilové čtvrti současného Tišnova se nachází budova nemocnice, která patří mezi státem chráněné kulturní památky. Na konci 19. století zde vybudoval Dr. František Kuthan vlastní vodoléčebný ústav.

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Od Ábelových dětí po Metu temnostní…

19.06.2024 - 19.06.2024
nám. Svobody 93

Představení Divadla hudby a poezie Agadir tentokrát vyjmulo autorku z pozice dramaturgyně a scenáristky a je věnováno…

Už ho nesou aneb Tisíc let brněnské…

22.06.2024 - 22.06.2024
Brno-venkov

Každé město má své pověsti a báje. Jedna taková z Trutnova vypráví o zabití trutnovského draka a jeho darování knížeti…

Brno Grand Prix Revival 2024 - Brno

13.07.2024 - 14.07.2024
Automotodrom Brno -…

Závodní akce, která ve střední Evropě nemá obdobu :: 100 let automobilového závodění v jednom víkendu na Masarykově…

Železo v Železném aneb setkání ková…

03.08.2024 - 03.08.2024
Železné

Vyhlášený minifestival Železo v Železném, aneb setkání kovářů u piva. Máte rádi řemesla? A co pivo? Říká se „Co Čech to…

« zpět na seznam položek

Sdílet

pátek 14. červen

Dnes má svátek Roland

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete