Statistika našeho portálu

  • 100 281 Akcí v kalendáři
  • 5 393 Ubytovacích zařízení
  • 24 209 Míst a památek

Tišnov

Tišnov

Město Tišnov se nachází v Jihomoravském kraji, v okrese Brno-venkov, přibližně 23 km od města Brna. Poloha nedaleko soutoku řek Loučky a Svratky, v pěkné kopcovité krajině Podhorácka, přiláká každoročně do Tišnova vyznavače aktivní pěší i cyklistické turistiky. K jižnímu kraji města přiléhá přírodní park Svratecká hornatina, který je doplňován hustými lesy v okolí Tišnova. Městem prochází známa c…

Adresa a kontaktní informace

Město Tišnov se nachází v Jihomoravském kraji, v okrese Brno-venkov, přibližně 23 km od města Brna. Poloha nedaleko soutoku řek Loučky a Svratky, v pěkné kopcovité krajině Podhorácka, přiláká každoročně do Tišnova vyznavače aktivní pěší i cyklistické turistiky. K jižnímu kraji města přiléhá přírodní park Svratecká hornatina, který je doplňován hustými lesy v okolí Tišnova. Městem prochází známa cyklistická trasa s názvem Pražská trasa. Na nedalekém kopci Klucanina se lze kochat pohledem z romantické rozhledny. V Tišnově žije více než 8 500 obyvatel na katastrální výměře 17,13 km².

Historie

První písemná zmínka o Tišnově pochází z roku 1233. Hovoří se v ní o cisterciáckém klášteru Porta Coeli, založeném o tři roky dříve vdovou po Přemyslu Otakarovi I., Konstancií Uherskou. Již v průběhu 13. století se Tišnov rozvinul v městečko. Činy zdejším obyvatel ocenil i král Václav IV., který jim udělil právo konání výročního trhu. V roce 1428 bylo město napadeno a vypáleno přívrženci kalicha. Snadnějšímu dobytí město napomohla i absence hradeb. Opevněn byl pouze zdejší klášter.

V roce 1554 udělila klášterní abatyše Barbora Konická ze Švábenic Tišnovu rozsáhlá práva a svobody. Umožnila tak úspěšný hospodářský rozvoj města, který pokračoval především po skončení strastiplné třicetileté války. Často jej však narušily rozsáhlé požáry a epidemie. Ohnivý živel řádil nejhůře v roce 1668. Na město byl Tišnov povýšen v roce 1788 po zřízení regulovaného magistrátu. Do roku 1848 byl centrem celého tišnovského panství. Pro rozhýbání průmyslové výroby přispělo především otevření železniční trati do Brna v roce 1885 a do Německého Brodu v roce 1905. Na počátku 20. století se Tišnov stal vyhledávaným lázeňským střediskem.

Co je k vidění

Zřejmou dominantou Tišnova je farní kostel Sv. Václava, s vysokou gotickou věží. V historizujícím slohu byla přestavěna v roce 1905 budova radnice. Na konci dolního náměstí lze obdivovat pískovcový mariánský sloup Panny Marie. Z moderních staveb upozorňujeme na funkcionalistickou budovu spořitelny, postavenou ve 30. letech minulého století.

Zajímavost

Ve vilové čtvrti současného Tišnova se nachází budova nemocnice, která patří mezi státem chráněné kulturní památky. Na konci 19. století zde vybudoval Dr. František Kuthan vlastní vodoléčebný ústav.

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Letní dětský festival aneb z pohádk…

17.06.2023 - 17.06.2023
Koupaliště města…

Město Židlochovice a Diskoproděti zvou všechny rodiče s dětmi na třetí ročník dětského letního festivalu, který se…

Festival KEFASFEST 2023 - Dolní Kou…

23.06.2023 - 25.06.2023
Dolní Kounice

Kefasfest je open air festival odehrávající se v areálu bývalého kláštera Rosa coeli v Dolních Kounicích již od roku…

Hrady CZ 2023 - Brno

11.08.2023 - 12.08.2023
Hrad Veveří

HRADY CZ je letní kulturní festival. 18. ročník festivalu se uskuteční během léta 2023 na významných českých a…

Hrady CZ 2023 - Veveří

11.08.2023 - 12.08.2023
Hrad Veveří

Festivaly Hrady CZ jsou série kulturních a hudebních festivalů, konaných v nejkrásnějších historických památkách České…

« zpět na seznam položek

Sdílet

neděle 11. červen

Dnes má svátek Bruno

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete