Statistika našeho portálu

  • 94 291 Akcí v kalendáři
  • 5 384 Ubytovacích zařízení
  • 24 186 Míst a památek

Tištín

Tištín

Městys Tištín leží v Olomouckém kraji, v nejjižnějším cípu prostějovského okresu, jižním směrem od dálnice D1. Protéká tudy říčka Tištínka a obec má převážně zemědělský charakter, určovaný polohou v jižní části Hané. Do širšího povědomí veřejnosti se Tištín především díky unikátnímu baroknímu kostelu sv. Petra a Pavla, který patří k nejhodnotnějším sakrálním stavbám střední Moravy. Tištín spadá d…

Adresa a kontaktní informace

Městys Tištín leží v Olomouckém kraji, v nejjižnějším cípu prostějovského okresu, jižním směrem od dálnice D1. Protéká tudy říčka Tištínka a obec má převážně zemědělský charakter, určovaný polohou v jižní části Hané. Do širšího povědomí veřejnosti se Tištín především díky unikátnímu baroknímu kostelu sv. Petra a Pavla, který patří k nejhodnotnějším sakrálním stavbám střední Moravy. Tištín spadá do mikroregionu Němčicko, který si získal velkou oblibu zvláště mezi cykloturisty. Dobré spojení s okolím zajišťuje i železniční trať, jejíž zastávka se v obci nachází. V současné době zde žije přibližně 550 obyvatel na území o katastrální výměře 8,25 km².

Historie

Zdejší oblast byla osídlena již v době 2000 let před naším letopočtem. Dokládají to nálezy několika desítek hrobů, které jsou uloženy v muzeu v Přerově. O Tištíně se nejstarší zmínka objevuje v roce 1327 a obsahuje ji listina vydaná králem Janem Lucemburským. V roce 1390 se historické záznamy zmiňují již o městečku, jehož význam pozvolna stoupal. Zvláště v 16. století se svými výrobky dokázali prosadit místní řemeslníci, díky nimž Tištín bohatl a prosperoval. V roce 1515 se v poprvé v písemných záznamech objevuje dnešní označení obce – Tištín. To bylo odvozeno od osobního jména Částa, jehož význam byl tehdy "čakati" a postupem vývoje výslovnosti se změnilo na Čiščín.

Události třicetileté války neblaze poznamenaly celý zdejší kraj i Tištín samotný. Ještě před vypuknutím konfliktu zde existovalo na 90 obydlených stavení, kdežto ve 40. letech 17. století se jejich počet snížil na necelé čtyři desítky. K opětovnému rozvoji městečka dochází až od druhé poloviny 17. století. V roce 1793 stálo v Tištíně 82 obytných domů a žilo na šest stovek obyvatel. Přibližně o padesát let později to již bylo 124 domů a 750 obyvatel. V roce 1867 zde byla založena Občanská záložna, o pět let později Rolnická záložna a v roce 1897 i mlékárna. Na počátku minulého století začal fungovat Rolnický pivovar, který zanikl až v době první republiky.

Co je k vidění

Jednoznačnou dominantou obce je kostel sv. Petra a Pavla. Unikátní interiér kostela zapůsobí především zachovalou stylovou jednotou, skvostnou malířskou a sochařskou výzdobou či detailně promyšlenými stavebními prvky. Před kostelem pak stojí historicky cenný kříž z roku 1760. Za povšimnutí stojí i barokní měšťanský dům z první poloviny 18. století. Významnou historickou a kulturní památkou je i bývalá kaple sv. Josefa, která slouží po nákladné rekonstrukci jako obecní knihovna a výstavní galerie, informující zájemce o historii obce a okolí.

Zajímavost

Každoročně se ve zdejším regionu koná sportovně kulturní akce "Na bicyklech Němčickem". Při celodenní projížďce mají účastníci možnost navštívit několik obcí a městeček v němčickém mikroregionu, ve kterých je pro ně připraven bohatý kulturní program.

Mapa

« zpět na seznam položek

Sdílet

úterý 29. září

Dnes má svátek Michal

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete