Statistika našeho portálu

  • 94 757 Akcí v kalendáři
  • 5 388 Ubytovacích zařízení
  • 24 188 Míst a památek

Třebechovice pod Orebem

Třebechovice pod Orebem

Město Třebechovice pod Orebem leží v Královéhradeckém kraji, přibližně 13 kilometrů východním směrem od okresního města Hradec Králové, pod vrcholem Oreb. Rozkládá se nad soutokem potoka Dějina s řekou Orlicí, na okraji Hradeckého lesa. Všeobecnou známost si město vysloužilo především unikátním muzeem betlémů, které lze nalézt na náměstí. Nedaleký vrcho Oreb s kostelíkem Božího Těla odkazuje na p…

Adresa a kontaktní informace

Město Třebechovice pod Orebem leží v Královéhradeckém kraji, přibližně 13 kilometrů východním směrem od okresního města Hradec Králové, pod vrcholem Oreb. Rozkládá se nad soutokem potoka Dějina s řekou Orlicí, na okraji Hradeckého lesa. Všeobecnou známost si město vysloužilo především unikátním muzeem betlémů, které lze nalézt na náměstí. Nedaleký vrcho Oreb s kostelíkem Božího Těla odkazuje na památné husitské bratrstvo. Zdejší okolí je oblíbeným cílem mnoha výletníků, kteří se těší především na krásné lesy a okouzlující scenérie při zákoutích řeky Orlice. V současné době žije v Třebechovicích přibližně 5 800 obyvatel na území o katastrální výměře 21,01 km².

Historie

Název dnešního města zřejmě souvísí s mytickou postavou bájného zakladatele středověké osady, Třebocha. Jeho lidé se na počátku minulého tisíciletí usadili na pravém břehu Dědiny, kde se dnes říká na Starém Městě. Osada se postupem času rozšířila i na levý břeh řeky. Obě části byly spojeny vysokým mostem. Ve 13. století byla na levém břehu vystavěna tvrze, která chránila zdejší obyvatelstvo před vnějšími vlivy.

V okolí tvrze se postupně rozvíjelo městečko. V polovině 14. století se jeho majitelem stal Hynek Hlaváč z Dubé. Jeho potomci vlastnili Třebechovice až do husitských válek. Během nich vzniklo na Hradecku silné hnutí, jehož vůdčí osobností se stal kněz Ambrož. Vyvinulo se v bojové bratrstvo a přijalo název Orebité. V jeho čele stál Hynek Krušina z Lichtenburka. V druhé polovině 15. století se majiteli Třebechovic stali páni z Březovic. Díky sňatkové politice se mocný rod spojil s pány Trčky z Lípy. Za jejich vlády zanikla středověká tvrz, ale městečko se začalo hospodářsky rozvíjet. Na vzmáhajícím se městě však zanechaly závažné stopy časté požáry. Po bitvě na Bílé hoře byl Trčkům zkonfiskován majetek. Noví majitelé z rodu Colloredo se o vzrůst města příliš nestarali a město chudlo. Až v 19. století došlo k obnovení hospodářské prosperity i čilému kulturnímu ruchu. V důsledku uvolnění politických poměrů v druhé polovině 19. století se místní občané sdružovali do různých spolků a učených společností. V roce 1849 se Třebechovičtí zbavili poddanských pout a stali se občany svobodného města.

Co je k vidění

Na Třebechovickém náměstí najdeme unikátní morový sloup Panny Marie, starobylou kašnu s vodotrydkem a sochu Nejsvětější Trojice. Kousek od náměstí stojí barokní kostle svatého Ondřeje. Upozorňujeme zvláště na mimořádné Muzeum betlémů, které je vyhledávanou turistickou atrakcí pro tisíce návštěvníků. Unikátní je především Proboštův betlém, na kterém se pracovalo více než 40 let.

Zajímavost

Vydá-li se zájemce jihozápadním směrem od města, narací v nedaleké obci Krňovice na přírodní skanzen. Cesta dále pokračuje k Bělečskému rybníku, který je využíván jako přírodní koupaliště.

Mapa

Zajímavé akce v okolí

"Šípková Růženka" - Hradec Králové

27.01.2021 - 27.01.2021
Hradec Králové

Baletní představení “Šípková Růženka” (Balet o dvou dějstvích na hudbu P. I. Čajkovského) Nemá smysl znovu opakovat…

« zpět na seznam položek

Sdílet

Karanténa s Atlasem Česka

Prohlédněte si aktuální nabídku online akcí, které je možné v období celostátní karantény kvůli Koronaviru sledovat zdarma z pohodlí vašeho domova.

Více Kalendáři akcí v rubrice Online.

úterý 26. leden

Dnes má svátek Zora

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete