Statistika našeho portálu

  • 96 242 Akcí v kalendáři
  • 5 389 Ubytovacích zařízení
  • 24 199 Míst a památek

Třemošnice

Třemošnice

Město Třemošnice leží v Pardubickém kraji, přibližně 18 km jihozápadním směrem od okresního města Chrudim. Jedná se o nevelké průmyslové město, nacházející se na okraji chráněné krajinné oblasti Železné hory, na pravém břehu řeky Doubravy. Součástí Třemošnice je i několik okolních nevelkých obcí (Závratec, Starý Dvůr, Skoranov, Lhůty, Kubíkovy Duby, Hedvíkov, Podhradí). Součástí města je i malý K…

Adresa a kontaktní informace

Město Třemošnice leží v Pardubickém kraji, přibližně 18 km jihozápadním směrem od okresního města Chrudim. Jedná se o nevelké průmyslové město, nacházející se na okraji chráněné krajinné oblasti Železné hory, na pravém břehu řeky Doubravy. Součástí Třemošnice je i několik okolních nevelkých obcí (Závratec, Starý Dvůr, Skoranov, Lhůty, Kubíkovy Duby, Hedvíkov, Podhradí). Součástí města je i malý Koprový rybník a protéká tudy Zlatý potok. Většina turistů sem zavítá při návštěvě nedaleké zříceniny hradu Lichnice. Východním směrem od města se nachází vyhledávaná lokalita s několika rekreačními středisky. Jihovýchodním směrem pak doporučujeme navštívit romantickou Sečskou přehradní nádrž. Pro turisty a cykloturisty je připraveno několik značených cest a stezek, vedoucích většinou do oblasti Železných hor. V Třemošnici žije v současné době necelých 3 400 obyvatel na území o rozloze 19,02 km².

Historie

V písemných pramenech se s Třemošnicemi poprvé setkáváme v roce 1564, kdy jsou zmiňovány v zemských deskách. Osada předcházející dnešnímu městu zde však existovala již ve 13. století. Historie obce byla spojena s osudy hradu Lichnice, který nechal v polovině 13. století vystavět rytíř Smil ze Žitavy, patřící k rodu Lichtenburků.

Záznamy z konce 16. století představují jako tehdejší majitele panství pány Robmhápovy ze Suché. V roce 1610 sem přesunul Zikmund Robmháp své sídlo z hradu Lichnice a nechal zde vybudovat kamennou tvrz. Po kritickém období třicetileté války došlo k postupnému vzestupu za vlády Jana Václava Caretto-Millesima. Ten k třemošnickému panství zakoupil i ronovské a na místě kamenné tvrze nechal vystavět barokní zámeček (1750). Jan Václav Caretto-Millesimo věnoval celé panství v závěru svého života nadaci pro zchudlé šlechtice, která sem v roce 1823 umístila lesní správu nadace.

Důležitým rokem pro město byl letopočet 1816, kdy Jan Zvěřina založil železárny Hedvikov. S rozvojem průmyslové výroby souvisel i stoupající počet obyvatel, kteří se usídlovali i v Třemošnici. K rozvoji města přispělo i protažení železniční trati Kolín-Čáslav-Golčův Jeníkov až do Třemošnice. Statut města obdržela Třemošnice v roce 1994, spolu s udělením městského znaku.

Co je k vidění

Kromě zmiňovaného barokního zámku a zámecké kaple svaté Anny, není ve městě příliš architektonicky cenných památek. Za návštěvu jistě stojí areál bývalé vápenky v nedaleké obci Závratec, která byla prohlášena technickou památkou. Vydá-li se zájemce jihovýchodním směrem z Třemešné, narazí na zajímavou kapličku svatého Jana.

Zajímavost

Nedaleko od zříceniny hradu Lichnice, nad Lovětínskou roklí, se nachází bájemi opředené místo Dívčí kámen.

Mapa

« zpět na seznam položek

Sdílet

neděle 17. říjen

Dnes má svátek Hedvika

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete