Statistika našeho portálu

  • 91 547 Akcí v kalendáři
  • 5 383 Ubytovacích zařízení
  • 24 176 Míst a památek

Třešť

Třešť

Přibližně v polovině cesty mezi Prahou a Vídní leží město Třešť. Rozkládá se v centru Českomoravské vrchoviny, v kraji Vysočina, přibližně 14 km jihozápadním směrem od okresního města Jihlavy. Třešť je známa nejen kvůli nádherné okolní přírodě a několika zajímavých architektonickým památkám, ale i díky dlouhé tradici vyrábění betlémů. Okolí města tvoří tok Třešťského potoka a soustava několika ma…

Adresa a kontaktní informace

Oblast
Jihovýchod
Kraj
Kraj Vysočina
Okres
Jihlava
Obec
Třešť

Přibližně v polovině cesty mezi Prahou a Vídní leží město Třešť. Rozkládá se v centru Českomoravské vrchoviny, v kraji Vysočina, přibližně 14 km jihozápadním směrem od okresního města Jihlavy. Třešť je známa nejen kvůli nádherné okolní přírodě a několika zajímavých architektonickým památkám, ale i díky dlouhé tradici vyrábění betlémů. Okolí města tvoří tok Třešťského potoka a soustava několika malebných rybníků. V severovýchodní části města se nachází zámecký park. Pro vyznavače pěší turistiky slouží Třešť jako výchozí místo pro desítky možných výletů. Z tipů na výlet do blízkého okolí doporučujeme cestu k hradu Roštejn a následnou návštěvu známého města Telč. V Třešti žije necelých 6 000 obyvatel na území o katastrální výměře 46,99 km².

Historie

Vesnička Třešť byla založena v průběhu 13. století během kolonizace česko-moravského pomezního hvozdu. V písemných pramenech se první zmínka objevuje v roce 1349, kdy je zmiňován farní kostel sv. Martina. Tehdejším majitelem byl Záviš z Třeště a po něm Štěpán z Březnice. Ten prodal obec v roce 1359 moravskému markraběti Janu Jindřichovi. Až do roku 1493 drželi Třešť Šternberkové, poté Vencelíkové a následně Herbersteinové z Korutan.

Kromě krátkého období vlády Vencelíků zde žili převážně vyznavači katolické víry. Z řemesel se rozvíjelo zvláště soukenictví, nábytkářství a v průběhu 19. století i sirkařství.

Za zrodem a rozvojem průmyslové výroby v Třešti stáli především židovští podnikatelé. V roce 1890 byla zahájena výuka v první české měšťanské škole. Povýšení na městečko se obyvatelé Třeště dočkali v roce 1901. Do současnosti si město uchovalo středověký půdorys a z tohoto důvodu bylo vyhlášeno městskou památkovou zónou.

Co je k vidění

Dominantou města je renesanční zámek, který prošel na počátku 17. století barokní přestavbu. Nejstarší architektonickou památkou ve městě je kostel sv. Martina, který byl založen ve 13. století. V 16. století vznikl filiální chrám sv. Kateřiny, který fungoval jako luteránský kostel. Silný židovský vliv připomíná bývalá empírová synagoga a židovský hřbitov. Z tipů na výlet doporučujeme návštěvu původně gotického strážního hradu Roštejn, do kterého se dostaneme po modré turistické značce. Další hezkou procházku nabízí návštěva zalesněného vrcholu Špičák či obhlídka zatopeného lomu v Čenkově.

Zajímavost

Vydáme-li se po silnici směrem na Pavlov, dojdeme zhruba po třech kilometrech k pramenům řeky Dyje. Za návštěvu stojí i skalnatý útvar Čertovka.

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Psychologie masových vrahů - Jihlava

18.12.2019 - 18.12.2019
Jihlava

Pokračování úspěšné přednáškové tour Andreje Drbohlava – autora knižních bestsellerů o temnotě lidské duše, tentokrát…

Kouzlo Vánoc se zvířátky v zoo - Ji…

27.12.2019 - 28.12.2019
ZOO Jihlava

Vánoční večery ve dnech 27. a 28. prosince 2019 si můžete zpříjemnit prohlídkou v Zoo Jihlava.

Silvestrovský výstup na Javořici - …

31.12.2019 - 31.12.2019
Mrákotín

Silvestrovský výstup na Javořici je již tradičně součástí akcí o „Novoroční čtyřlístek“, při které bude finanční částka…

Novoroční ohňostroj - Jihlava

01.01.2020 - 01.01.2020
Masarykovo náměstí,…

Před ohňostrojem se rovněž bude konat městské pohoštění. Celá akce proběhne na Masarykově náměstí.

« zpět na seznam položek

Sdílet

sobota 14. prosinec

Dnes má svátek Lýdie

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete