Statistika našeho portálu

  • 95 099 Akcí v kalendáři
  • 5 392 Ubytovacích zařízení
  • 24 192 Míst a památek

Třinec

Třinec

Město Třinec leží na území historického Těšínského Slezska, na severovýchodě České republiky. Rozkládá se u soutoku řek Olše a Tyry. Jižním směrem od města se zvedají nádherné vrcholky Moravskoslezských Beskyd a na východ Jablunkovská Brázda. V převážně průmyslovém Třinci žije necelých 40 tis. obyvatel na katastrální výměře 85,38 km².HistorieV písemných pramenech se Třinec poprvé objevuj…

Adresa a kontaktní informace

Město Třinec leží na území historického Těšínského Slezska, na severovýchodě České republiky. Rozkládá se u soutoku řek Olše a Tyry. Jižním směrem od města se zvedají nádherné vrcholky Moravskoslezských Beskyd a na východ Jablunkovská Brázda. V převážně průmyslovém Třinci žije necelých 40 tis. obyvatel na katastrální výměře 85,38 km².

Historie

V písemných pramenech se Třinec poprvé objevuje v roce 1444. Zdejší obec neměla zásadnějšího významu až do roku 1839, kdy zde byly zprovozněny železárny. Zasloužila se o to Těšínská komora (vlastnil ji v té době arcivévoda Karel Habsburský), která se rozhodla využít rozsáhlá naleziště železné rudy, dostatečné zásoby vody a zdánlivě nevyčerpatelné množství beskydského dřeva. Zároveň byla vystavěna dřevouhelná vysoká pec a v okolí Třince byla zahájena těžba železné rudy.

Pro odbyt vyráběného zboží bylo potřeba zajistit síť dopravních cest. V tomto směru zásadně vypomohla nově postavená Košicko-bohumínská dráha v roce 1871. Ta spojovala Třinec s novými ložisky rudy na Slovensku a umožnila dovoz kamenného uhlí z ostravsko-karvinských dolů. V průběhu 19. století se v Třinci rozvíjel i společenský život. Došlo k založení Svazu třineckých veteránů, osvětového spolku Katolická čítárna či Třineckého mužského pěveckého sboru.
Po skončení první světové války probíhal mezi Československem a Polskem dlouhý spor o oblast Těšínska. V roce 1920 byl vyřešen mezinárodní arbitráží a oblast s uhelným revírem a třineckými hutěmi připadla Československu. O jedenáct let později byl Třinci přidělen status města. Těsně před vypuknutím druhé světové války bylo město obsazeno Polskem a následně připojeno k nacistickému Německu. K opětovnému připojení k osvobozené Československé republice došlo po skončení druhé světové války. Přesto se Polsko svého nároku na Třinec vzdalo až v roce 1958.

Co je k vidění

Město Třinec nenabízí příliš historických architektonických objektů. Za návštěvu jistě stojí evangelický a katolický kostel, oba pocházející z 19. století. K návštěvě Třince však především vyzývají úžasné přírodní scenérie, kterými je město doslova obklopeno.

Zajímavost

Na nedalekém vrcholu Javorový se zájemci mohou pobavit při paraglidingu či při létání na rogalu. Na Javorový vede sedačková lanovka s celoročním provozem, ovšem nesmíte přijít ani minutu po zavírací době, neboť Vás personál jistě nesveze a Vy se budete muset vyšplhat na daleký vrcholek sami…..

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Bílá Bajk 2021- Staré Hamry

15.05.2021 - 15.05.2021
Areál SKI Bílá

Zahájení cyklistické sezóny v Beskydech závodem pro nejširší veřejnost na technicky nenáročných tratích pro MTB a…

HSF System Bike Čeladná - Čeladná

21.08.2021 - 21.08.2021
Základní škola

HSF System Bike Čeladná je celorepublikový MTB závod pro širokou veřejnost konaný v Moravskoslezském kraji přímo v…

Frýdlantský duatlon 2021- Frýdlant …

05.09.2021 - 05.09.2021
Frýdlant nad Ostravicí

Frýdlantský duatlon - akce pro všechny aktivní sportovce, kteří si rádi užijí atmosféru závodu, ale i pro všechny…

« zpět na seznam položek

Sdílet

Karanténa s Atlasem Česka

Prohlédněte si aktuální nabídku online akcí, které je možné v období celostátní karantény kvůli Koronaviru sledovat zdarma z pohodlí vašeho domova.

Více Kalendáři akcí v rubrice Online.

čtvrtek 15. duben

Dnes má svátek Anastázie

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete