Statistika našeho portálu

  • 95 245 Akcí v kalendáři
  • 5 391 Ubytovacích zařízení
  • 24 193 Míst a památek

Trutnov

Trutnov

Město Trutnov.Okresní město Trutnov leží v Královéhradeckém kraji, v severovýchodních Čechách, severním směrem od Hradce Králové. Rozkládá se na východě Podkrkonošské pahorkatiny, která je součástí Krkonošského podhůří. Město je často označováno jako vstupní brána do našeho nejvyššího pohoří, do Krkonoš. Městem protéká řeka Úpa a v nejbližším okolí se zdvihají zalesněné stráně kopců. Trutnov je v…

Adresa a kontaktní informace

Město Trutnov.

Okresní město Trutnov leží v Královéhradeckém kraji, v severovýchodních Čechách, severním směrem od Hradce Králové. Rozkládá se na východě Podkrkonošské pahorkatiny, která je součástí Krkonošského podhůří. Město je často označováno jako vstupní brána do našeho nejvyššího pohoří, do Krkonoš. Městem protéká řeka Úpa a v nejbližším okolí se zdvihají zalesněné stráně kopců. Trutnov je výchozím bodem mnoha turistických tras, které zájemce provedou po pozoruhodných místech ve městě i v okolí. Jižním směrem od města začíná naučná stezka s názvem Válka 1866, která je lemována památníky, upomínajícími na okolnosti důležité bitvy 19. století. Historické jádro města bylo vyhlášeno městskou památkovou zónou. V Trutnově žije více než 34 000 stálých obyvatel na území o katastrální výměře 103,36 km².

Historie Trutnova.

V písemných pramenech se první zmínka o Trutnovu objevuje v roce 1260. Tehdy se však ještě jednalo o obec s názvem Úpa, která byla založena při trase obchodní stezky. S označením Nový Trutnov se poprvé setkáváme v roce 1301. Pocházel z německého označení truten ouwe – utěšená niva.

Během husitských válek bylo město oblehnuto kališnickými vojsky a v roce 1421 dobyto. Zdejší obyvatelé se následně připojili k husitům a bojovali po jejich boku. Až do 16. století byl Trutnov venným městem českých královen. V té době byl vybudován vodovod z nedaleké Kacíře vedoucí až na trutnovské náměstí. S udělením práva várečného došlo k rozvoji pivovarnictví. Měšťanský pivovar byl postaven v roce 1582. Během třicetileté války bylo město dvakrát napadeno švédskou armádou. Tyto děsivé útoky způsobily vylidnění města a jeho částečné zničení.

V 18. století bylo postaveno několik historicky zajímavých staveb, ale důležitější událostí pro místní obyvatele byla zákeřná morová epidemie a ničivý požár v roce 1745. Ohnivý živel zde řádil i v roce 1861. O pět let později se pak v okolí města odehrála děsivá bitva mezi rakouskou a pruskou armádou. Do dnešních dnů ji připomíná nejen naučná stezka, ale i litinový památník, umístěný na kopci Šibeník. V základech památníku jsou uloženy ostatky rakouského podmaršálka, který v bitvě padl. V 19. století se v Trutnově rozvíjel především textilní průmysl, podpořený přivedením železniční trati do města. V závěru století pak zdejší obyvatele ještě vyděsila prudká povodeň. V roce 1947 pak byly k Trutnovu připojeny obce Poříčí, Voletiny, Volanov a Horní Staré Město.

Co je v Trutnově k vidění.

Historicky cenné městské jádro je tvořeno kostelem Narození Panny Marie, objektem radnice, bývalým hradem a několika desítkami měšťanských domů. Ve středu náměstí stojí Nejsvětější Trojice a hned vedle něj kašna zdobená plastikou Krakonoše, vládce Krkonoš. Do blízkosti nemocnice byla přemístěna empírová kaple svatého Jana Nepomuckého. Pro letní rekreaci slouží soustava několika rybníků, vybudovaná na západ od města. U východního okraje nedaleké obce Mladé Buky se rozkládá lyžařský areál. Jihozápadním směrem od Trutnova dojede zájemce do Dvora Králové, kde může navštívit unikátní zoologickou zahradu. Trutnov patří k chloubám Královéhradeckého kraje.

Zajímavost Trutnova.

Severním směrem od města najdeme dělostřeleckou tvrz Stachelberg, která byla budována jako součást stálého československého opevnění.

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Příměstský in-line víkend 2021 - Če…

12.06.2021 - 13.06.2021
Černý Důl

Víkendový kemp v Černém Dole je pro děti i dospělé. Je zkrácenou variantou našich prázdninových příměstských táborů.…

Příměstský cyklo víkend 2021 - Čern…

12.06.2021 - 13.06.2021
Černý Důl

Víkendový kemp v Černém Dole je určen pro děti i dospělé. Je zkrácenou variantou našich prázdninových příměstských…

Příměstský cyklo kemp 2021 - Trutnov

09.08.2021 - 13.08.2021
ZŠ Mládežnická

Cyklo kempy jsou oblíbené pětidenní příměstské tábory určené pro děti ve věku od 5 do 15 let. Jsou zaměřeny na výuku…

Příměstský cyklo kemp 2021 - Trutnov

16.08.2021 - 20.08.2021
ZŠ Mládežnická

Cyklo kempy jsou oblíbené pětidenní příměstské tábory určené pro děti ve věku od 5 do 15 let. Jsou zaměřeny na výuku…

« zpět na seznam položek

Sdílet

Karanténa s Atlasem Česka

Prohlédněte si aktuální nabídku online akcí, které je možné v období celostátní karantény kvůli Koronaviru sledovat zdarma z pohodlí vašeho domova.

Více Kalendáři akcí v rubrice Online.

úterý 18. květen

Dnes má svátek Nataša

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete