Statistika našeho portálu

  • 84 794 Akcí v kalendáři
  • 5 368 Ubytovacích zařízení
  • 24 149 Míst a památek

Trutnov

Trutnov

Město Trutnov.Okresní město Trutnov leží v Královéhradeckém kraji, v severovýchodních Čechách, severním směrem od Hradce Králové. Rozkládá se na východě Podkrkonošské pahorkatiny, která je součástí Krkonošského podhůří. Město je často označováno jako vstupní brána do našeho nejvyššího pohoří, do Krkonoš. Městem protéká řeka Úpa a v nejbližším okolí se zdvihají zalesněné stráně kopců. Trutnov je v…

Adresa a kontaktní informace

Město Trutnov.

Okresní město Trutnov leží v Královéhradeckém kraji, v severovýchodních Čechách, severním směrem od Hradce Králové. Rozkládá se na východě Podkrkonošské pahorkatiny, která je součástí Krkonošského podhůří. Město je často označováno jako vstupní brána do našeho nejvyššího pohoří, do Krkonoš. Městem protéká řeka Úpa a v nejbližším okolí se zdvihají zalesněné stráně kopců. Trutnov je výchozím bodem mnoha turistických tras, které zájemce provedou po pozoruhodných místech ve městě i v okolí. Jižním směrem od města začíná naučná stezka s názvem Válka 1866, která je lemována památníky, upomínajícími na okolnosti důležité bitvy 19. století. Historické jádro města bylo vyhlášeno městskou památkovou zónou. V Trutnově žije více než 34 000 stálých obyvatel na území o katastrální výměře 103,36 km².

Historie Trutnova.

V písemných pramenech se první zmínka o Trutnovu objevuje v roce 1260. Tehdy se však ještě jednalo o obec s názvem Úpa, která byla založena při trase obchodní stezky. S označením Nový Trutnov se poprvé setkáváme v roce 1301. Pocházel z německého označení truten ouwe – utěšená niva.

Během husitských válek bylo město oblehnuto kališnickými vojsky a v roce 1421 dobyto. Zdejší obyvatelé se následně připojili k husitům a bojovali po jejich boku. Až do 16. století byl Trutnov venným městem českých královen. V té době byl vybudován vodovod z nedaleké Kacíře vedoucí až na trutnovské náměstí. S udělením práva várečného došlo k rozvoji pivovarnictví. Měšťanský pivovar byl postaven v roce 1582. Během třicetileté války bylo město dvakrát napadeno švédskou armádou. Tyto děsivé útoky způsobily vylidnění města a jeho částečné zničení.

V 18. století bylo postaveno několik historicky zajímavých staveb, ale důležitější událostí pro místní obyvatele byla zákeřná morová epidemie a ničivý požár v roce 1745. Ohnivý živel zde řádil i v roce 1861. O pět let později se pak v okolí města odehrála děsivá bitva mezi rakouskou a pruskou armádou. Do dnešních dnů ji připomíná nejen naučná stezka, ale i litinový památník, umístěný na kopci Šibeník. V základech památníku jsou uloženy ostatky rakouského podmaršálka, který v bitvě padl. V 19. století se v Trutnově rozvíjel především textilní průmysl, podpořený přivedením železniční trati do města. V závěru století pak zdejší obyvatele ještě vyděsila prudká povodeň. V roce 1947 pak byly k Trutnovu připojeny obce Poříčí, Voletiny, Volanov a Horní Staré Město.

Co je v Trutnově k vidění.

Historicky cenné městské jádro je tvořeno kostelem Narození Panny Marie, objektem radnice, bývalým hradem a několika desítkami měšťanských domů. Ve středu náměstí stojí Nejsvětější Trojice a hned vedle něj kašna zdobená plastikou Krakonoše, vládce Krkonoš. Do blízkosti nemocnice byla přemístěna empírová kaple svatého Jana Nepomuckého. Pro letní rekreaci slouží soustava několika rybníků, vybudovaná na západ od města. U východního okraje nedaleké obce Mladé Buky se rozkládá lyžařský areál. Jihozápadním směrem od Trutnova dojede zájemce do Dvora Králové, kde může navštívit unikátní zoologickou zahradu. Trutnov patří k chloubám Královéhradeckého kraje.

Zajímavost Trutnova.

Severním směrem od města najdeme dělostřeleckou tvrz Stachelberg, která byla budována jako součást stálého československého opevnění.

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Hudební večer s kapelou SIRIUS - Tr…

15.12.2018 - 22.12.2018
Trutnov

ŽIVÁ POHODOVÁ HUDBA v podání úpické kapely Sirius Vám zpříjemní čas adventu v kavárně Grand Luxury Hotelu.Přijďte se…

Slyšelijsme v Betlémě - Výstava bet…

05.12.2018 - 05.02.2019
Hostinné

Františkánský klášter Hostinné Vás sdrečně zve na výstavuSLYŠELI JSME V BETLÉMĚVýstava betlémů1. 12. 2018 – 5. 2.…

Vánoční Jarmark ZŠ K.Klíče Hostinné…

13.12.2018 - 13.12.2018
ZŠ K.Klíče Hostinné

Prodejní vánoční výstava výrobků žáků naší školy.

Tradice adventního času v Hostinném

14.12.2018 - 14.12.2018
Hostinné

V prostorách Národního domu se Vám představí žáci pěveckého oddělní v doprovodu žáků z dalších hudebních oddělení.

« zpět na seznam položek

Sdílet

pondělí 10. prosinec

Dnes má svátek Julie

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Nejlevnější cestovní pojištění do zahraničí najdete a do 2 minut sjednáte až s 50% slevou na srovnávači cestovního pojištění Srovnejto.cz

Vaše cestovní pojištění od ePojisteni.cz může trvat pár dní, ale i celý rok.

Na Atlase Česka dále najdete