Statistika našeho portálu

  • 102 520 Akcí v kalendáři
  • 5 390 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Turnov

Turnov

Město Turnov se nachází na pomezí Ještědsko-kozákovského hřbetu a CHKO Český ráj, v Semilském okrese. Výhodná strategická poloha na křižovatce důležitých cest byla po staletí výraznou předností při rozvoji města. Návštěvníkům Turnov nabízí velké množství kulturních, přírodních a historických památek, které je umocněno známostí města po celém světě především díky výrobě šperků z českých granátů. V…

Adresa a kontaktní informace

Oblast
Severovýchod
Kraj
Liberecký kraj
Okres
Semily
Obec
Turnov

Fotogalerie k článku

Město Turnov se nachází na pomezí Ještědsko-kozákovského hřbetu a CHKO Český ráj, v Semilském okrese. Výhodná strategická poloha na křižovatce důležitých cest byla po staletí výraznou předností při rozvoji města. Návštěvníkům Turnov nabízí velké množství kulturních, přírodních a historických památek, které je umocněno známostí města po celém světě především díky výrobě šperků z českých granátů. V současnosti zde žije přibližně 15 tisíc obyvatel na katastrální výměře 22,73 km².

Historie

Turnov je rozdělen na dvě části protékající řekou Jizerou, okolo níž bylo založeno v roce 1250. Počátky města úzce souvisejí s činností představitelů rodu Markvarticů a první písemná zmínka o Turnovu pochází z roku 1238, kdy jej ve své listině zmiňuje král Václav I.

Významnými vlastníky panství se v druhé polovině 14. století stali Vartemberkové, za jejichž správy se v oblasti začalo poprvé v českých zemích náležitě rozvíjet perníkářství. Kromě tohoto druhu obživy se místní obyvatelé specializovali na soukenictví, plátenictví, mlynářství a sladovnictví. Poloha města při obchodní cestě do Žitavy významně ovlivňovala života místních obyvatel. Turnov musel často čelit nájezdům vojenských výprav, jakými byly například vpád husitů pod vedením Jana Žižky (1424), útok lužických křižáků (1468) či švédská ofenziva (1643).

V období třicetileté války připadlo celé panství Smiřických i Vartemberských Albrechtu z Valdštejna, který jej začlenil do svého Frýdlantského panství. Po generálově smrti se městu často střídali majitelé a zásluhou válečných strastí se místní obyvatelé těžko vzpamatovávali z opakujících se pohrom. Přesto dochází v závěru 17. století k opětovnému hospodářskému vzestupu, na němž se výraznou měrou podílelo řemeslné zpracovávání drahokamů z blízkého i vzdáleného okolí. Ruku v ruce s hospodářským vzestupem šla i stavební činnost v městě samotném.

Války o rakouské dědictví výrazně zhoršily hospodářskou situaci města, kterou částečně vylepšilo privilegium vydané vrchností, zaručující obyvatelstvu Turnova osobní svobodu. Opětovně se začalo rozvíjet kamenářství a v místních brusičských dílnách se upravovaly drahé kameny. Věhlas turnovských řemeslníků podpořil rozsáhlých vývoz nejkvalitnějších produktů, probíhající především v 18. a 19. století. Tradice šperkařské výroby přetrvává v Turnově dodnes. Unikem zůstává založení střední umělecko-průmyslové školy na zpracovávání drahých kamenů, kovů a šperků (1884), jenž byla ve své době první tohoto druhu ve střední Evropě.

Co je k vidění

Turnov nabízí návštěvníkům širokou škálu zajímavých historických památek. Mezi nejvýznamnější patří šestice kostelů (Chrám Narození Panny Marie, Kostel sv. Mikuláše, Kostel sv. Františka z Assisi, Kostel sv. Matěje na Hruštici, Kostel sv. Jana Křtitele v Nudvojovicích, Husův sbor), státní zámek Hrubý Rohovec či Muzeum Českého ráje.

Zajímavost

Pro zájemce o poznání dlouhé řemeslné tradice broušení drahých kamenů a výroby šperků, je připravena kamenářská exkurze, která návštěvníka zavede do centra Galerie Granát či brusírny drahých kamenů.

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Auto-moto-Farmářské a bleší trhy Tu…

16.06.2024 - 16.06.2024
Stružinec, Tuhaň, 51251

Všechny zveme na Neděli 16. června 2024 do obce Tuhaň u Semil, na tradiční auto-moto, farmářské a bleší trhy.

Sváteční auto moto farmářské a bleš…

28.10.2024 - 28.10.2024
Obec Tuhaň na Semilsku…

Akce s více než 45letou tradicí, dříve známá pod názvem - ,,burza Chuchelna,,. Nyní v obci Tuhaň na Semilsku, rodná…

« zpět na seznam položek

Sdílet

pátek 14. červen

Dnes má svátek Roland

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete