Statistika našeho portálu

  • 84 794 Akcí v kalendáři
  • 5 368 Ubytovacích zařízení
  • 24 149 Míst a památek

Týnec nad Sázavou

Týnec nad Sázavou

Město Týnec nad Sázavou leží ve Středočeském kraji, v okrese Benešov, přibližně 18 kilometrů severním směrem od města Říčany a 26 kilometrů jihovýchodním směrem od města Vlašim. Jedná se o významné centrum dolního Posázaví, ke kterému náleží 7 místních částí a dvě osady. Poloha na řece Sázavě, uprostřed hustých lesů, činí z Týnce vyhledávané místo pro turisty a zvláště pak pro vyznavače vodáctví.…

Adresa a kontaktní informace

Fotogalerie k článku

Město Týnec nad Sázavou leží ve Středočeském kraji, v okrese Benešov, přibližně 18 kilometrů severním směrem od města Říčany a 26 kilometrů jihovýchodním směrem od města Vlašim. Jedná se o významné centrum dolního Posázaví, ke kterému náleží 7 místních částí a dvě osady. Poloha na řece Sázavě, uprostřed hustých lesů, činí z Týnce vyhledávané místo pro turisty a zvláště pak pro vyznavače vodáctví. Z dálky viditelnou dominantou města je vysoká gotická věž, ze které je úchvatný výhled do širokého okolí. Velkým lákadlem pro turisty je i zdejší Muzeum týnecké keramiky. Město je součástí mikroregionu obcí Týnecko. V současné době žije v Týnci nad Sázavou přibližně 5 400 obyvatel na území o katastrální výměře 21,34 km2.

Historie

Původní městečko se rozvíjelo okolo týneckého hradu, který sloužil původně jako přemyslovského sídlo v období vrcholného středověku. Nejstarší zmínky o hradě pocházejí z první poloviny 14. století. Prvním známým majitelem byl Oldřich z Týnce, který byl jedním z předků rodu Medků z Valečka. Mezi majiteli se postupně vystřídali členové rodů Klinštejnů, Velemlýnských a pánů z Hodějova. Po bitvě na Bílé Hoře byl majetek Adama Hodějovského zkonfiskován a prodán Albrechtu z Valdštejna. Třicetiletá válka se krutě podepsala na osudech zdejších obyvatel i týneckého zámku, který byl dvakrát vypálen.

K obnově města i hradu přispěl až František Josef z Vrtby, který zdejší panství spravoval v druhé polovině 18. století. V roce 1791 zde založil továrnu na kameninové zboží a k továrním účelům nechal upravit i Týnecký hrad. Podnik velmi dobře prosperoval a proto zde byla v roce 1812 vystavěna nová tovární budova. Hrabě z Vrtby odkázal celé konopišťské panství Janu Karlovi, knížeti z Lobkovic. Továrna byla později přestavěna na hotel. Ve 30. letech minulého století zde nechal podnikatel František Janeček postavit slévárnu hliníku a barevných kovů. Současně zde byla zahájena výroba motocyklů JAWA.

Co je k vidění

Z historicky cenných objektů upozorňujeme na věž románského hradu s přilehlou rotundou ze 12. století, kostel svatého Šimona a Judy, keramickou továrnu či měšťanský dům U Micků. Z možných výletů do okolí se nabízejí návštěvy zříceniny hradu Zbořený Kostelec, muzea vojenské techniky v Lešanech, zámku Konopiště či okresního města Benešov.

Zajímavost

Širokou oblibu si nejen v hudebních kruzích získal místní dechový orchestr Týnečanka, který již několik let patří ke stálicím na nebi naší dechové hudby.

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Advent na hradě v Týnci 2018

02.12.2018 - 16.12.2018
Hrad a muzeum v Týnci…

Zveme Vás na krásné prožití adventu do Týnce nad Sázavou.

« zpět na seznam položek

Sdílet

pondělí 10. prosinec

Dnes má svátek Julie

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Nejlevnější cestovní pojištění do zahraničí najdete a do 2 minut sjednáte až s 50% slevou na srovnávači cestovního pojištění Srovnejto.cz

Vaše cestovní pojištění od ePojisteni.cz může trvat pár dní, ale i celý rok.

Na Atlase Česka dále najdete