Statistika našeho portálu

  • 86 078 Akcí v kalendáři
  • 5 370 Ubytovacích zařízení
  • 24 153 Míst a památek

Uhlířské Janovice

Uhlířské Janovice

Město Uhlířské Janovice leží ve Středočeském kraji, v okrese Kutná Hora, přibližně 19 kilometrů jihozápadním směrem od Kolína. Toto nevelké město se rozkládá na rozhraní Českomoravské vysočiny a Středočeské pahorkatiny a obklopuje jej mírně zvlněná krajina. V okolí Uhlířských Janovic najdeme desítky malebných rybníků, přičemž některé z nich slouží i k rekreačním účelům. Prochází tudy i železniční…

Adresa a kontaktní informace

Město Uhlířské Janovice leží ve Středočeském kraji, v okrese Kutná Hora, přibližně 19 kilometrů jihozápadním směrem od Kolína. Toto nevelké město se rozkládá na rozhraní Českomoravské vysočiny a Středočeské pahorkatiny a obklopuje jej mírně zvlněná krajina. V okolí Uhlířských Janovic najdeme desítky malebných rybníků, přičemž některé z nich slouží i k rekreačním účelům. Prochází tudy i železniční trať, vedoucí z Benešova do Kolína. Město leží na soutoku dvou potoků Kochánovského a Lhoteckého, k nimž se níže připojuje i Sudějovský potok. V centru města pak nalezneme Vavřinecký rybník. Prochází tudy zelená turistická značka a u železniční zastávky počíná žlutá značka. Pro návštěvníka město skýtá několik zajímavých historických objektů, v čele s barokním kostel svatého Aloise. V současné době žije v Uhlířských Janovicích přibližně 3 000 obyvatel na území o katastrální výměře 25,43 km².

Historie

Území dnešního města bylo osídleno již v době raného středověku a spadalo do držení kouřimských Zličanů. Dosvědčují to archeologické nálezy, poukazující i na silnou historii uhlířství, které se zde drželo až do počátku 18. století. Uprostřed zdejšího slovanského hradiště byla postavena v 11. století románská kaplička, sloužící k bohoslužbám. Majiteli území okolo Uhlířských Janovic byli od poloviny 12.století páni z Divišova, kteří v polovině 13. století založili nad řekou Sázavou hrad Český Šternberk.

S Uhlířskými Janovicemi se poprvé setkáváme v písemných pramenech v roce 1352, kdy patřily Šternberkům. Během třicetileté války zde opakovaně řádila vojska obou znepřátelených stran, což vedlo k opakovaným povstáním zdejších obyvatel proti vrchnosti. K povýšení Uhlířských Janovic na město došlo v roce 1739. Během 19. století pak hospodářskou orientaci města zcela ovládlo hrnčířství. I. světová válka si vyžádala 72 obětí z řad zdejších obyvatel a stejně tak druhý celosvětový válečný konflikt.

Co je k vidění

Z historicky zajímavých staveb upozorňujeme na areál kostelíka sv. Jiljí, ve kterém se zachovalo několik vzácných středověkých fresek. U kostelíka stojí dřevěná zvonička. Barokní kostel sv. Aloise má bohatou výzdobu od malířů bratří Kramolínů. Barokní domem je i objekt státní hospody. Ze sochařských děl stojí za zmínku socha sv. Václava na náměstí, sv. Panny Marie ve Smetanově ulici či sv. Jana Nepomuckého u sv. Jiljí.

Zajímavost

Městem prochází dálková cyklostezka – Pražská trasa. Z tipů na výlet doporučujeme cestu jihovýchodním směrem od města, kde u obce Žandov narazíme na vrchol Březina se zachovalou rozhlednou.

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Kaňkovský masopust v Kutné Hoře

23.02.2019 - 23.02.2019
Kutná Hora

sopust zahájíme v 9:30 hodin před bývalou radnicí, k tomu nám bude hrát hudba staročeské písně.

Únorové vernisáže v GASK 23/2 - Kut…

23.02.2019 - 23.02.2019
GASK

Únorové vernisáže

« zpět na seznam položek

Sdílet

neděle 17. únor

Dnes má svátek Miloslava

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete