Statistika našeho portálu

  • 95 245 Akcí v kalendáři
  • 5 391 Ubytovacích zařízení
  • 24 193 Míst a památek

Úpice

Úpice

Město Úpice leží v Královéhradeckém kraji, přibližně 14 kilometrů jihovýchodním směrem od okresního města Trutnova a 20 kilometrů severozápadním směrem od města Náchod. Rozkládá se po obou březích řeky Úpy v roklinatém údolí, v oblasti nazývané Jestřábí hory, v Krkonošském podhůří. Milovníky přírody jistě zaujmo okolní lesy (Svobodný, Milešovka, Velbaba, Dlouhé Záhony a Rtyňka). V současné době ž…

Adresa a kontaktní informace

Město Úpice leží v Královéhradeckém kraji, přibližně 14 kilometrů jihovýchodním směrem od okresního města Trutnova a 20 kilometrů severozápadním směrem od města Náchod. Rozkládá se po obou březích řeky Úpy v roklinatém údolí, v oblasti nazývané Jestřábí hory, v Krkonošském podhůří. Milovníky přírody jistě zaujmo okolní lesy (Svobodný, Milešovka, Velbaba, Dlouhé Záhony a Rtyňka). V současné době žije v Úpici necelých 6 000 obyvatel na území o katastrální rozloze 15,30 km².

Historie

Počátky Úpice souvisí s vybudováním brodu přes řeku Úpu. Tehdejší osada zde vznikla jako stanice u brodu v polovině 11. století. Původní osada se nacházela na vyvýšenné rovince nad pravým břehem Úpy. Rozvoj obce započal po vybudování kostela, kolem kterého byl postaven hřbitov. Ve druhé polovině 13. století byl založen nedaleký hrad Vizmburk a Úpice byla povýšena na trhové městečko. Dějiny hradu byly po další století plně propojeny s historií městečka.

Úpice byla jediným městečkem na rozlehlém vizmburském panství a představoval významné centrum hospodářské i duchovní správy. Zdejší obyvatelé byli obdařeni mnoha výsadami a privilegii, což se odrazilo v hospodářské prospěritě městečka. Během husitských válek stála Úpice na katolické straně a přívrženci kalicha ji podvakrát vypálili. Tragické události přinesla třicetiletá válka. Nejdříve došlo k mohutnému požáru a následně k plenění ze strany švédské armády. Stejným problémem bylo město stiženo v době prusko-rakouského konfliktu. Oživení hospodářského a kulturního života v Úpici přineslo až 19. století. Rychlý rozvoj zaznamenal především textilní průmysl. Na přelomu 19. a 20. století se Úpice stala jedním z nejprůmyslovějších měst v severovýchodních Čechách.

Co je k vidění

Na náměstí T. G. Masaryka můžeme obdivovat nádheru kostela svatého Jakuba Většího. U divadla Aloise Jiráska stojí historický objekt kaple svatého Michala. Při podnětné Březinově stezce si pozorný návštěvník jistě povšimne sousoší Nejsvětější Trojice. Za zmínku stojí i budova radnice na náměstí. V okolí města můžeme podniknout výlet na rozhlednu Žaltman, nebo na dřevěnou rozhlednu Rtyně v Podkrkonoší.

Zajímavost

Ve vzdálenosti několika kilometrů od města se nacházejí zrekonstruované objekty předválečného opevnění z let 1936-1938, kde se nachází stálé odborné expozice.

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Příměstský in-line víkend 2021 - Če…

12.06.2021 - 13.06.2021
Černý Důl

Víkendový kemp v Černém Dole je pro děti i dospělé. Je zkrácenou variantou našich prázdninových příměstských táborů.…

Příměstský cyklo víkend 2021 - Čern…

12.06.2021 - 13.06.2021
Černý Důl

Víkendový kemp v Černém Dole je určen pro děti i dospělé. Je zkrácenou variantou našich prázdninových příměstských…

Příměstský cyklo kemp 2021 - Trutnov

09.08.2021 - 13.08.2021
ZŠ Mládežnická

Cyklo kempy jsou oblíbené pětidenní příměstské tábory určené pro děti ve věku od 5 do 15 let. Jsou zaměřeny na výuku…

Příměstský cyklo kemp 2021 - Trutnov

16.08.2021 - 20.08.2021
ZŠ Mládežnická

Cyklo kempy jsou oblíbené pětidenní příměstské tábory určené pro děti ve věku od 5 do 15 let. Jsou zaměřeny na výuku…

« zpět na seznam položek

Sdílet

Karanténa s Atlasem Česka

Prohlédněte si aktuální nabídku online akcí, které je možné v období celostátní karantény kvůli Koronaviru sledovat zdarma z pohodlí vašeho domova.

Více Kalendáři akcí v rubrice Online.

úterý 18. květen

Dnes má svátek Nataša

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete