Statistika našeho portálu

  • 97 940 Akcí v kalendáři
  • 5 392 Ubytovacích zařízení
  • 24 202 Míst a památek

Úvalno

Úvalno

Obec Úvalno leží v Moravskoslezském kraji, v okrese Bruntál (přibližně 21 kilometrů), jihovýchodním směrem od města Krnov, nedaleko hrance s Polskem. Západním směrem od Úvalna se nachází hraniční přechod Úvalno-Branice. V těchto místech tvoří přirozenou hranici i řeka Opava. Okolní krajina je utvářena zalesněnými stráněmi vrcholků Jeseníků a přírodní památkou Úvalenské louky. U severního okraje o…

Adresa a kontaktní informace

Fotogalerie k článku

Obec Úvalno leží v Moravskoslezském kraji, v okrese Bruntál (přibližně 21 kilometrů), jihovýchodním směrem od města Krnov, nedaleko hrance s Polskem. Západním směrem od Úvalna se nachází hraniční přechod Úvalno-Branice. V těchto místech tvoří přirozenou hranici i řeka Opava. Okolní krajina je utvářena zalesněnými stráněmi vrcholků Jeseníků a přírodní památkou Úvalenské louky. U severního okraje obce je na úpatí vrcholku Strážiště vystavěna Kudlichova rozhledna. Jihozápadním směrem od Úvalna leží přírodní koupaliště Pocheň, kde se lze osvěžit v horkých letních měsících. Na území obce najdeme několik turistických i cykloturistických tras, které vedou do Jeseníků či co Krnova a Opavy. V současné době žije v obci Úvalno přibližně 980 obyvatel na území o katastrální výměře 14,75 km².

Historie

V písemných pramenech se s obcí setkáváme poprvé v roce 1238, kdy je připomínána slovanská obec Chvalno. Dle místní kroniky se na jihozápad od zříceniny hradu Úvalno nacházelo předhistorické sídliště. Hrad samotný plnil svou funkci do poloviny 16. století, přičemž posledním jeho obyvatelem byl Jiří ze Šelenberku. Byl vybudován jako součást obranné zemské linie v polovině 13. století. Na konci 15. století jej udělil český král Vladislav Jagellonský svému kancléři Janu ze Šelenberka. V roce 1523 pak Jiří ze Šelenberka prodal hrad i celé krnovské knížectví markraběti Jiřímu Hohenzollernskému z Ansbachu. Od počátku 17. století pak hrad vlastnili do jeho zničení během třicetileté války Lichtenštejnové. K výraznějšímu rozvoji obce došlo v polovině 19. století, kdy byla dostavěna silnice z Opavy na Krnov a následně i vybudována železniční trať. V roce 1913 byl na památku poslance říšského sněmu v Kroměříži Hanse Kudlicha vystavěn pomník. Kudlich se totiž coby místní rodák zasloužil o úplné zrušení poddanství a roboty. Až do konce druhé světové války tvořili většinu zdejších obyvatel občané německé národnosti. Po skončení válečného běsnění byli na základě Benešových dekretů odsunuti a zdejší oblast dosídlili obyvatelé z beskydské obce Neladná a obyvatelé původně z Kroměříže.

Co je k vidění

Ze zdejších pamětihodností doporučujeme návštěvu kostela svatého Mikuláše, hrob Hanse Kudlicha či příjemný výlet na rozhlednu na vrchu Strážiště. Na místě původního slovanského sídliště byl v minulém století proveden důkladný archeologický průzkum. Pozornější návštěvník si pak může prohlédnout zbytky zříceniny hradu Lobenštejn. Naproti kostelu se nachází barokní budova sýpky s dochovaným vnitřním vybavením z konce 17. století.

Zajímavost

Z mnoha možných procházek po okolí Úvalna doporučujeme cestu po zeleně značené turistické trase, která vede kolem zříceniny hradu Šelenburk do Krnova.

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Krnovský farmářský a řemeslný trh P…

07.07.2022 - 07.07.2022
Krnov

Zveme vás na pravidelné farmářské a řemeslné trhy v Krnově

Přízrak temné věže - Jiříkov

09.07.2022 - 10.07.2022
Sovinec

Dne 9. +10. července HRAD SOVINEC Přízrak temné věže aneb Lapkové a kati při práci na loupežnické stezce

Bleší trhy Bruntál - Bruntál

10.07.2022 - 10.07.2022
Areál zimního stadionu

Zveme vás, prodejce, i vás, nakupující, na Bleší trhy. Prodávejte – nakupujte! Dejte starým či nepotřebným věcem…

Bruntálský farmářský a řemeslný trh…

14.07.2022 - 14.07.2022
Náměstí Míru

Zveme vás na pravidelné farmářské a řemeslné trhy v Bruntále.

« zpět na seznam položek

Sdílet

středa 6. červenec

Státní svátek - Hus

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete