Statistika našeho portálu

  • 100 972 Akcí v kalendáři
  • 5 393 Ubytovacích zařízení
  • 24 207 Míst a památek

Václavov u Bruntálu

Václavov u Bruntálu

Obec Václavov u Bruntálu se rozkládá v Moravskoslezském kraji, jihozápadním směrem od okresního města Bruntál. Nachází se mezi městy Bruntál a Rymářov na komunikaci směrem do Šumperku. Katastrálně patří obec do Nízkého Jeseníku. Vznikla sloučením dvou samostatných vsí (Horní Velkruby a Dolní Velkruby) v roce 1950. Jedná se o převážně zemědělskou obec s mnoha poli. V okolí Václavova se …

Adresa a kontaktní informace

Obec Václavov u Bruntálu se rozkládá v Moravskoslezském kraji, jihozápadním směrem od okresního města Bruntál. Nachází se mezi městy Bruntál a Rymářov na komunikaci směrem do Šumperku. Katastrálně patří obec do Nízkého Jeseníku. Vznikla sloučením dvou samostatných vsí (Horní Velkruby a Dolní Velkruby) v roce 1950. Jedná se o převážně zemědělskou obec s mnoha poli. V okolí Václavova se nachází mnoho zalesněných kopců. Dolní částí obce protéká Kočovský potok. Prochází tudy i značená cyklistická trasa, vedoucí směrem k přehradě Slezská Harta či do chráněné krajinné oblasti Jeseníky. V současné době žije ve Václavově u Bruntálu přibližně 500 obyvatel na území o katastrální výměře 25,79 km².

Historie

Ze dvou původních obcí je starší Dolní Václavov, který byl do roku 1385 nazýván Nikolsaus. Toto území patřilo během 14. století pod svrchované opavsko-hlučínské panství vévody Mikuláše III. Na počátku 15. století byla přejmenována na Neder Wildgrub. K Bruntálsku byly Dolní Velkruby přičleněny v roce 1444. V průběhu 16. století zde protestanté vystavěli první sakrální kostelík. Ten zde stojí dodnes.

Horní Václavov připadl na konci 14. století vévodovi Mikulášovi. V druhé polovině následujícího století se vesničky zmocnil uherský a český král Matyáš Korvín. Původní název obce zněl Wiltgrub. Z minima historických záznamů vyplývá, že v druhé polovině 18. století zde byla postavena jednotřídka, později využívaná jako obecní dům. V obci v 19. století fungovaly mlýn a pila. Na území Malé Morávky a Václavova byla ve 20. století vystavěna elektrárna.

Co je k vidění

Dominantou obce je farní kostel Neposkvrněného početí Panny Marie, pocházející z roku 1755. Kostel byl vystavěn v pozdně barokním slohu. Mezi chráněné památky patří socha sv. Jana Nepomuckého. V obci najdeme i dvě kapličky, které se před několika lety dočkaly kompletní rekonstrukce. V té samé době byla v obci provedena rekonstrukce veřejného osvětlení.

Zajímavost

Z kulturních akcí doporučujeme zúčastnit se pravidelného sletu čarodějnic, či vyhlášených oslav Mezinárodního dne žen.

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Farmářský a řemeslný trh - Rýmařov

05.10.2023 - 05.10.2023
Náměstí Míru

Zveme vás na pravidelné farmářské a řemeslné trhy v Rýmařově

Farmářský a řemeslný trh - Bruntál

12.10.2023 - 12.10.2023
Náměstí Míru

Zveme Vás, vaše přátele, známé a sousedy na farmářské a řemeslné trhy v Bruntále

Farmářský a řemeslný trh - Břidličná

18.10.2023 - 18.10.2023
Bruntálská

Zveme vás na pravidelné farmářské a řemeslné trhy v Břidličné

Farmářský a řemeslný trh - Krnov

19.10.2023 - 19.10.2023
Hlavní náměstí

Zveme vás na farmářské a řemeslné trhy v Krnově

« zpět na seznam položek

Sdílet

neděle 24. září

Dnes má svátek Jaromír

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete