Statistika našeho portálu

  • 96 083 Akcí v kalendáři
  • 5 390 Ubytovacích zařízení
  • 24 199 Míst a památek

Vamberk

Vamberk

Město Vamberk leží v Královéhradeckém kraji, přibližně 5 kilometrů jižním směrem od Rychnova nad Kněžnou. Jedná se o pětitisícové městečko na úpatí Orlických hor, kudy protéká horská říčka Zdobnice. Dobré spojení s okolím zajišťuje silnice č. 11 (vedoucí z Prahy do Ostravy) a silnice č. 14 (vedoucí z Náchoda do Brna). Navštívit Vamberk je možno i díky železnici. Pro turisty doporučujeme výlet na …

Adresa a kontaktní informace

Město Vamberk leží v Královéhradeckém kraji, přibližně 5 kilometrů jižním směrem od Rychnova nad Kněžnou. Jedná se o pětitisícové městečko na úpatí Orlických hor, kudy protéká horská říčka Zdobnice. Dobré spojení s okolím zajišťuje silnice č. 11 (vedoucí z Prahy do Ostravy) a silnice č. 14 (vedoucí z Náchoda do Brna). Navštívit Vamberk je možno i díky železnici. Pro turisty doporučujeme výlet na nedalekou chatu Na Vyhlídce, odkud lze pozorovat celou oblast Orlických hor a za kvalitní viditelnosti i Sněžku či Kunětickou Horu. Vamberk je neodmyslitelně spjat s tradicí výroby krajek, která ho proslavila po celé Evropě. Východním směrem od města byla vybudována sjezdovka pro náruživé lyžaře. Na své si přijdou i milovníci cykloturistiky a pěší turistiky. V současné době žije ve Vamberku více než 4 700 obyvatel na území o katastrální výměře 21,03 km².

Co je k vidění

Městečko Vamberk se postupně rozvíjelo v podhradí středověkého hradu, který zde byl založen v polovině 13. století. První písemná zmínka o Vamberku pochází z roku 1341. Z minima historických záznamů o dějinách městečka vysvítá fakt, že v roce 1616 mu císař Matyáš udělil právo požádání tří jarmarků a týdenního trhu. Po porážce stavovského povstání připadlo město císařskému vojevůdci Albrechtu z Valdštejna. Ten jej směnil s Marií Magdalénou Trčkovou z Lobkovic a ta jej v druhé polovině 17. století prodala generálu Kašparovi z Grambu. Na počátku 18. století se držitelem Vamberka stal Leopold Libštejnský z Kolovrat. Ten potvrdil místním obyvatelům právo obchodu se solí a osvobodil je od robot za roční plat. Významným popudem k hospodářskému rozvoji města bylo zahájení stavby Moravsko-polské silnice. Ta se výrazně zapsala do změny okolní krajiny i města samotného. Významnou kulturní událostí pro Vamberk bylo odhalení pomníku mistra Jana Husa v roce 1904. V té době se zde postupně rozvíjel především textilní, kamnářský a masný průmysl. Na počátku 20. století se Vamberk stal jedním z nejprůmyslovějších měst celého okolí.

Co je k vidění

Součástí bývalého hradního areálu byl kostel svatého Prokopa, který byl znovu vystavěn v roce 1707. Ve středu obdélníkového náměstí stojí kašna z roku 1869. Přes řeku Zdobnici byl v roce 1864 postaven kamenný most se třemi oblouky a sochami českých patronů. Na náměstí můžeme navštívit muzeum Vamberské krajky, které nás seznámí s historií a výrobou krajek. Po celém území města je rozeseto několik barokních a empírových soch a křížů.

Zajímavost

Západním směrem od Varmerku můžeme navštívit vojensko-historické muzeum v Doudlebech nad Orlicí.

Mapa

« zpět na seznam položek

Sdílet

úterý 21. září

Dnes má svátek Matouš

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete