Statistika našeho portálu

  • 101 893 Akcí v kalendáři
  • 5 391 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Varnsdorf

Varnsdorf

Město Varnsdorf leží ve východní části Ústeckého kraje, v Děčínském okrese, ve Šluknovském výběžku. Varnsdorfem protéká říčka Mandava je obklopen ze tří stran německým územím. Z toho vyplývá, že zde jsou hraniční přechody do země našeho západního souseda. Charakter města částečně průmyslový a částečně zahradní. Od roku 1980 je ke městu připojena obec Studánka. Na katastrální výměře 26,…

Adresa a kontaktní informace

Fotogalerie k článku

Město Varnsdorf leží ve východní části Ústeckého kraje, v Děčínském okrese, ve Šluknovském výběžku. Varnsdorfem protéká říčka Mandava je obklopen ze tří stran německým územím. Z toho vyplývá, že zde jsou hraniční přechody do země našeho západního souseda. Charakter města částečně průmyslový a částečně zahradní. Od roku 1980 je ke městu připojena obec Studánka. Na katastrální výměře 26,21 km² žije přibližně 16 000 obyvatel.

Historie

Původní ves předcházející dnešnímu městu vznikla v první polovině 13. století a v písemných pramenech je poprvé zmiňována v roce 1357. Tehdejšími majiteli zdejšího panství byli Berkové z Dubé. Následnými držiteli kraje byli Vartenberkové a poté Šlejnicové. Právě za jejich vlády se Varnsdorf dočkal hospodářské prosperity, vyplývající z těžby stříbra v nedalekém Jiřetíně pod Jedlovou. V průběhu husitských válek bylo město ušetřeno výraznějších komplikací, neboť bylo pod ochranou Žitavy.

V obdobím před vypuknutím třicetileté války byl Varnsdorf samostatným panstvím. V roce 1620 bylo panství zkonfiskováno a přičleněno k rumburskému panství. Strasti celoevropského konfliktu zasáhly i Varnsdorf, který byl obsazen švédskými vojsky. Na konci 17. století pak město odkoupili Lichtenštejnové, kteří jej vlastnili až do roku 1919.

Během 18. a 19. století se zde rozvíjel textilní průmysl, který byl podpořen nově založenou firmou Frölich na výrobu sametu. Pozvolna pokračovala industrializace města. Dokončila se železniční trať z Děčína, která umožnila snadný přístup surovin dopravovaných po Labi ze zámoří. Do kulturních dějin se město zapsalo premiérou Beethovenovy Missy solemnis a působením Bjarnata Krawce v poválečném období.

Co je k vidění

Ve městě najdeme pět kostelů, přičemž tím nejstarším je děkanský kostel svatého Petra a Pavla, pocházející z druhé poloviny 18. století. Ve Starokatolickém kostele se nachází mramorová socha a basreliéf Tří králů od Vincence Pilze. Oblíbeným výletem pro zdejší obyvatele i přijíždějící turisty je návštěva vyhlídkové věže s restaurací na vrcholu nedalekého Hrádku. Zdaleka viditelnou dominantou města je pseudorománský kostel sv. Františka z Assisi z roku 1872.

Zajímavost

Na protest proti neomylnosti papeže vznikla ve Varnsdorfu starokatolická církev s biskupstvím.


Mapa

Zajímavé akce v okolí

Den v růžovém Děčín 2024 - Děčín

15.06.2024 - 15.06.2024
Děčín

Největší degustace frizzante a růžových vín v České republice.

Královský košt Děčín 2024

17.08.2024 - 17.08.2024
Na pěší zóně pod…

Největší pultová degustace českých a moravských vín

« zpět na seznam položek

Sdílet

čtvrtek 29. únor

Dnes má svátek Horymír

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete