Statistika našeho portálu

  • 96 484 Akcí v kalendáři
  • 5 388 Ubytovacích zařízení
  • 24 199 Míst a památek

Varvažov

Varvažov

Obec Varvažov leží v Jihočeském kraji, v okrese Písek, přibližně 6 kilometrů jihovýchodním směrem od Čimelic a zhruba 5 kilometrů západně od hradu Zvíkova. Nedaleko od Varvažova protéká říčka Skalice. Zajímavostí obce je výborně dochovaná lidová architektura, která dopomohla k vyhlášení obce jako památkové zóny. Ke katastrálnímu území obce patří i osady Štědronín-Plazy a Ochoz. Ačkoliv…

Adresa a kontaktní informace

Oblast
Jihozápad
Kraj
Jihočeský kraj
Okres
Písek
Obec
Varvažov

Fotogalerie k článku

Obec Varvažov leží v Jihočeském kraji, v okrese Písek, přibližně 6 kilometrů jihovýchodním směrem od Čimelic a zhruba 5 kilometrů západně od hradu Zvíkova. Nedaleko od Varvažova protéká říčka Skalice. Zajímavostí obce je výborně dochovaná lidová architektura, která dopomohla k vyhlášení obce jako památkové zóny. Ke katastrálnímu území obce patří i osady Štědronín-Plazy a Ochoz. Ačkoliv průběžně klesá počet stálých obyvatel Varvažova, přijíždí sem každoročně stále více turistů a návštěvníků, kteří zde nacházejí ideální podmínky pro pěší turistiku i cykloturistiku. Pro svou unikátní lidovou architekturu je Varvažov i vyhledávaným místem filmových štábů, které zde natočily již několik filmů (Plavecký mariáš, Proč nevěřit na zázraky, Stříbrná paruka či Je třeba zabít Sekala). V současné době žije v obci Varvažov přibližně 180 stálých obyvatel na území o katastrální výměře 25,14 km².

Historie

Vzhledem k existenci slovanských hradišť v okolním kraji lze předpokládat osídlení území dnešní obce již v době raného novověku. Od 12. století patřila tehdejší osada do majetku rytířsko-mnišského řádu sv. Jana Jeruzalémského, jehož členy přivedl do Čech kníže Vladislav. Členové tohoto řádu přijali po vypuzení z Palestiny označení maltézský řád, v jehož čele stál od 14. století velmistr. Varvažovské velkopřevorství mělo centrum právě ve varvažovském panství a tento stav zůstal nezměněn po více než 700 let. Na konci 16. století došlo k výraznému rozšíření varvažovského panství, kdy velmistr řádu Matouš Děpolt z Lobkovic sjednal se souhlasem českého krále Rudolfa II. směnu maltézské vsi Zdětín na Boleslavsku za skupinu vesnic na Prácheňsku. K povinnostem nových poddaných patřilo splavení 160 vorů dřeva do Prahy. Během vlády velkopřevora Matouše Děpolta došlo k opravě zdejšího panského dvora a výstavbě několika nových staveb.

Po skončení české fáze třicetileté války byl Varvažov ušetřen těch nejhorších válečných útrap, neboť toto území bylo chráněno novým velkopřevorem maltézským Rudolfem, hrabětem Colloredo Walseem. Za správy maltézského panství Janem Kasinem z Rymburku byly nově založené gruntovní knihy. V druhé polovině 18. století zde bylo zřízeno kaplanství a následně i vystavěna nová budova školy. Těsně před zrušením poddanství a roboty prodal maltézský řád v roce 1847 varvažovské panství rodu Schwarzenbergů. Po roce 1850 se prvním starostou obce stal zámecký písař Josef Prchlík. V držení Schwarzenbergů zůstala oblast Varvažovska až do konfiskace šlechtického majetku v roce 1948. Knížeti Karlu Schwarzenbergovi VII. byl majetek vrácen po roce 1989.

Co je k vidění

Zajímavou stavbou je barokní zámeček z 18. století. V jeho sousedství stojí raně gotický kostel svaté Kateřiny ze 13. století. Opravený zámek a kostel tvoří výraznou a nezaměnitelnou dominantu obce. Technickou památkou je kamenný dvouobloukový most přes řeku Skalici z druhé poloviny 18. století. V samostatné části obce U Mostu se nachází soubor velmi zajímavých a historicky hodnotných roubených domků. Jde o nejstarší dochovanou architekturu na celém Písecku.

Zajímavost

V letních měsících se lze příjemně osvěžit na koupališti ve volné přírodě v areálu bývalého lomu, které je místními označováno jako "Oprám".

Mapa

« zpět na seznam položek

Sdílet

sobota 4. prosinec

Dnes má svátek Barbora

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete