Statistika našeho portálu

  • 94 244 Akcí v kalendáři
  • 5 384 Ubytovacích zařízení
  • 24 186 Míst a památek

Velhartice

Velhartice

Obec Velhartice leží v Plzeňském kraji, v okrese Klatovy, v Západních Čechách. Rozkládá se v oblasti Šumavského podhůří na levém břehu řeky Ostružná. Jde o vyhledávané turistické centrum, jehož historie je neodmyslitelně spojena se středověkým hradem. Součástí obce je i bývalé samostatné horní město Hory Matky Boží. V zimních měsících se velkým lákadlem pro návštěvníky stal zdejší lyža…

Adresa a kontaktní informace

Oblast
Jihozápad
Kraj
Plzeňský kraj
Okres
Klatovy
Obec
Velhartice

Fotogalerie k článku

Obec Velhartice leží v Plzeňském kraji, v okrese Klatovy, v Západních Čechách. Rozkládá se v oblasti Šumavského podhůří na levém břehu řeky Ostružná. Jde o vyhledávané turistické centrum, jehož historie je neodmyslitelně spojena se středověkým hradem. Součástí obce je i bývalé samostatné horní město Hory Matky Boží. V zimních měsících se velkým lákadlem pro návštěvníky stal zdejší lyžařský areál. V okolí obce i zříceniny hradu se zvedají zalesněné stráně vrcholku Borek a severním směrem od města je vybudována soustava několika rybníků. Jako přírodní koupaliště slouží rybník Bušek. Velharticemi i okolím procházejí desítky značených cyklostezek, na nichž lze absolvovat poznávací výlety po celé Šumavě. To samé platí i o pěších turistických cestách. Historické centrum města bylo vyhlášeno městskou památkovou zónou. V současné době žije ve Velharticích přibližně 900 stálých obyvatel na území o katastrální výměře 27,2 km².

Historie

Na počátku 14. století byl na svahu nad Ostružnou postaven středověký hrad, v jehož podhradí byla ve 14. století založena osada, povýšená v roce 1444 na město. V písemných pramenech se prokazatelně poprvé objevuje až v roce 1318. V roce 1373 byl na kopci západním směrem od města vystavěn kostel svaté Máří Magdaleny. Velhartice dokonce získaly v roce 1506 právo na pořádání výročních trhů. K hospodářskému vzestupu přispělo především založení vyhlášené papírny, která zde fungovala od roku 1787 do roku 1903. Historickou tradici si udržuje i šlechtitelská stanice, známá pro kvalitně šlechtěněné odrůdy brambor. V minulém století sem s oblibou zajížděl i Jan Werich.

Co je k vidění

Dominantou obce je původně románský kostel Narození Panny Marie, pocházející z roku 1240. Na počátku 16. století byl přestavěn v gotickém slohu a rozšířen na dvě lodě. Na lidovou architekturu z doby raného novověku odkazuje několik desítek dřevěných roubených chalup. Na skalnatém ostrohu nad obcí stojí výše zmiňovaná zřícenina hradu Velhartice. Ve středu velhartického náměstí stojí kašna a nedaleko i proslavené Velhartické lípy.

Zajímavost

Kvalitním tipem na výlet je cesta jihovýchodním směrem od obce, kde stojí na vrcholu kopce Svatobor horská chata a pozoruhodná rozhledna.

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Drakiáda pro děti - Modelářské leti…

11.10.2020 - 11.10.2020
Bolešiny

21. ročník drakiády

« zpět na seznam položek

Sdílet

sobota 19. září

Dnes má svátek Zita

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete