Statistika našeho portálu

  • 97 940 Akcí v kalendáři
  • 5 392 Ubytovacích zařízení
  • 24 202 Míst a památek

Veliš

Veliš

Obec Veliš se rozkládá se v Královéhradeckém kraji, v okrese Jičín (jihozápadně od města Jičín), nedaleko stejnojmenné zříceniny středověkého hradu. K obci patří ještě nevelká vesnička Vesec u Jičína. Okolní rovinatou krajinou vede několik desítek kilometrů turistických a cykloturistických tras, které poskytují dostatek možností pro aktivní trávení volného času. Obec je součástí svazku obcí Mariá…

Adresa a kontaktní informace

Fotogalerie k článku

Obec Veliš se rozkládá se v Královéhradeckém kraji, v okrese Jičín (jihozápadně od města Jičín), nedaleko stejnojmenné zříceniny středověkého hradu. K obci patří ještě nevelká vesnička Vesec u Jičína. Okolní rovinatou krajinou vede několik desítek kilometrů turistických a cykloturistických tras, které poskytují dostatek možností pro aktivní trávení volného času. Obec je součástí svazku obcí Mariánská zahrada a svazku obcí Rozhraní. V současné době žije v obci Veliš přibližně 150 obyvatel na území o katastrální výměře 5,13 km².

Historie

V písemných pramenech s Veliší poprvé setkáváme v roce 1143, kdy tehdejší osadu zakoupil pražský biskup Jan II. a následně ji daroval nově založenému klášteru na Strahově. Na nově vystavěném hradě jako první sídlil rod Waldštejnů. Jeho členové jej později postoupili královské komoře. Poté co byla rodu Vítkovců odejmuta Hluboká, dostali do jako kompenzaci do správy právě území na kterém se nachází dnešní obec. V první polovině 15. století postoupil král Zikmund Lucemburský hrad Veliš Oldřichovi z Rožmberka, aby se přibližně o 50 let později opět dostal do držení krále Jiřího z Poděbrad. Po jeho smrti přešel do vlastnictví Bočka z Kunštátu na Poděbradech. Dalšími majiteli byli postupně Trčkové z Lípy, Smiřičtí a následně Valdštějnové. Posledními majiteli hradu byla hrabata Šliků. Obec utrpěla katastrofální ztráty během ničivého požáru v roce 1864, který pohltil téměř celou ves. Následná výstavba uvrhla mnohé z tehdejších sedláků do dluhové pasti, kterou se jim dařilo jen pozvolna splácet. Nově vybudovaná obec však působila jako jedna z nejvýstavnějších obcí na Jičínsku.

Co je k vidění

Mezi kulturní památky v obci patří zřícenina hradu Veliš. Z kopce na kterém jsou pozůstatky hradu je nádherný výhled do Českého ráje a Krkonoš. V obci samotné pak zaujme barokní kostel sv. Václava, který byl postaven v druhé polovině 18. století. Na velišském hřbetu mezi obcemi Veliš, Šlikova Ves a Staré Místo byl na konci minulého století vztyčen Smírčí kříž. Uprostřed návsi je nad studánkou sloup se sochou sv. Václava. Zaujme jistě i hrobka rodu Šliků, kde jsou uloženy ostatky hraběte Jáchyma Ondřeje Šlika, popraveného na Staroměstském náměstí v roce 1621.

Zajímavost

Ze zajímavých míst v okolí upozorňujeme na historické město Jičín s nádherným zámkem a známou Rumcajsovou ševcovnou. Ke zchlazení v letních měsících dopomůže koupaliště Kníže či Aquapark, obě v Jičíně.

Mapa

« zpět na seznam položek

Sdílet

středa 6. červenec

Státní svátek - Hus

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete