Statistika našeho portálu

  • 86 078 Akcí v kalendáři
  • 5 370 Ubytovacích zařízení
  • 24 153 Míst a památek

Velká Bystřice

Velká Bystřice

Městečko Velká Bystřice se nachází v Olomouckém kraji, v okrese Olomouc, přibližně tři kilometry od krajského a okresního města. Leží v podhůří Nízkého Jeseníku a protéká tudy řeka Bystřice. Dobré spojení s okolím zajišťuje železniční trať, vedoucí z Olomouce do Opavy. Pro motoristy je připravena mezinárodní silnice E 462. V objektu původního renesančního zámku se v současné době nachází tříhvězd…

Adresa a kontaktní informace

Městečko Velká Bystřice se nachází v Olomouckém kraji, v okrese Olomouc, přibližně tři kilometry od krajského a okresního města. Leží v podhůří Nízkého Jeseníku a protéká tudy řeka Bystřice. Dobré spojení s okolím zajišťuje železniční trať, vedoucí z Olomouce do Opavy. Pro motoristy je připravena mezinárodní silnice E 462. V objektu původního renesančního zámku se v současné době nachází tříhvězdičkový hotel. Každoročně se zde pořádají tradiční kulturní akce (např.: masopust se zabijačkou, Lidový rok, Bílý kámen, Bystřické Banjo či Hanácké pupek světa). V současné době žije ve Velké Bystřici přibližně 3000 obyvatel na území o katastrální výměře 9,21 km².

Historie

V písemných pramenech se Velká Bystřice poprvé objevuje v roce 1257, pod označením Bystricz. V roce 1336 se objevuje označení Bistricz major a v českých zápisech pak v roce 1446 pod označením Bystřice. V roce 1381 je připomínána zdejší tvrz, která však zanikla v průběhu staletí. Na konci 15. století podala zdejší vrchnost návrh na povýšení Bystřice na městečko, kteréžto bylo vyhověno v roce 1500. Na žádost majitele Velké Bystřice Jana z Kunovic udělil král Vladislav Jagellonský městečku i právo vlastní pečeti a právo pečetit zeleným voskem. V rukou šlechtických držitelů pak zůstalo až do roku 1589, kdy bylo celé velkobystřické panství prodáno olomoucké kapitule. Ta působila jako vrchnost až do roku 1848. Od té doby se obec stala trvalou součástí olomouckého okresu. Na místě původní tvrze byl v 15. století postaven zámek, který byl v 19. století využíván jako pivovar. Velkobystřické pivo se rozváželo do širokého okolí až do roku 1944, kdy byl pivovar zrušen. Chátrající zámek se podařilo obnovit až po roce 1989 a v současné době zde funguje vyhledávaný hotel. V roce 1998 byla Velká Bystřice prohlášena městem.

Co je k vidění

Kromě objektu bývalého zámku zaujme návštěvníka Velké Bystřice kostel Stětí svatého Jana Křtitele či sousoší svatého Floriána a svatého Jana Nepomuckého. V nedávné době prošlo rozsáhlou rekonstrukcí Zámecké náměstí. Město samotné je pak členem Mikroregionu Bystřicka, který zahrnuje obce Bukovany, Bystrovany, Daskabát, Hlubočky, Mrsklesy, Přáslavice, Svésedlice, Tršice, Velká Bystřice a Velký Újezd. Z možných tipů na výlet doporučujeme cykloturistickou pouť po oblasti Vojenského újezdu Libavá.

Zajímavost

Každoročně se do Velké Bystřice sjíždějí milovníci trampské a country hudby na tradiční slavnost Bystřické Banjo.

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Bystřický masopust se zabijačkou - …

02.03.2019 - 02.03.2019
Zámecké náměstí

Přijměte pozvání na akci cyklu Hanácký rok v Bystřici: „Zhosta chaso, zhosta, konec masopusta, ostatke se krátijó, jož…

Příměstský Tábor pro lany - Olomouc

22.01.2019 - 31.08.2019
Olomouc

Děti se o prázdninách nechtějí nudit, proto je tu příměstský TÁBOR POD LANY v Lanovém centru PROUD Olomouc.V ceně…

Masopust v Hanáckém skanzenu - Přík…

02.03.2019 - 02.03.2019
Příkazy

Přijďte si v sobotu 2. března 2019 užít tradiční masopustní veselí, zazpívat si a ochutnat různé dobroty.

« zpět na seznam položek

Sdílet

neděle 17. únor

Dnes má svátek Miloslava

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete