Statistika našeho portálu

  • 97 916 Akcí v kalendáři
  • 5 392 Ubytovacích zařízení
  • 24 202 Míst a památek

Velké Březno

Velké Březno

Obec Velké Březno leží v Ústeckém kraji, v okrese Ústí nad Labem, na pravém břehu řeky Labe. Dominantou Března je nový zámek, který byl postaven v empírovém stylu. Pravidelně se v anglickém parku obklopujícím zámek pořádají kulturní akce. Velmi zřídka zajíždí do Velkého Března Zubrnická muzeální železnice. Všeobecnou známost zajistil Velkému Březnu pivovar Březňák. Obec představuje významné centr…

Adresa a kontaktní informace

Obec Velké Březno leží v Ústeckém kraji, v okrese Ústí nad Labem, na pravém břehu řeky Labe. Dominantou Března je nový zámek, který byl postaven v empírovém stylu. Pravidelně se v anglickém parku obklopujícím zámek pořádají kulturní akce. Velmi zřídka zajíždí do Velkého Března Zubrnická muzeální železnice. Všeobecnou známost zajistil Velkému Březnu pivovar Březňák. Obec představuje významné centrum regionálního průmyslu. V současné době žije ve Velkém Březně přibližně 2 100 obyvatel na území o katastrální výměře 8,11 km².

Historie

V písemných pramenech je ves Velká Březno poprvé zmiňována v druhé polovině 12. století. V této době bylo Březno dáno řádu sv. Jana (johanitům). Panovník potvrdil dar v roce 1188. Samotný název obce je odvozen od březového lesa, který se rozkládal v okolí.

Na počátku 14. století se majiteli Března stali Vartenberkové. Ti byli brzy jmenováni patrony Valtířovského kostelíku. V roce 1520 odkoupil obec Bedřich ze Salhausenu. Te se zasloužil o přestavbu středověké tvrze na renesanční zámek s poplužním dvorem. Na počátku 17. století se novým majitelem Velkého Března stal Abraham z Bock. Ten však jako vyznavač luteránské víry přišel v rámci konfiskací o veškerý majetek. Celé panství připadlo Karlu Glichovi. Po jeho smrti bylo Velké Březno prodáno Žofii Anežce Mansfeldové. Mezi významné majitele Března patřili i Dietrichsteinové a Harachové. V roce 1841 se držiteli Velkého Března stali Chotkové. Karel Chotek byl od roku 1826 jmenován nejvyšším purkrabím v Čechách. Zasloužil se o přestavbu zdejšího zámku a vybudování tzv. nového zámku. Vznikl podle projektů vídeňského stavitele H. Ferstela. Chotkové byly posledními majiteli zdejšího panství. Po roce 1945 bylo celé Velkobřezenské panství spolu se zámkem a hospodářským zázemí znárodněno.

Co je k vidění

V objektu starého renesančního zámku existuje v současné době domov důchodců. Karel Chotek nechal vystavět pozdně empírovou vilu, která byla později rozšířena na novorenesanční zámek. Stojí uprostřed parku plného vzácných dřevin. Z dalších staveb upozorňujeme na kostel sv. Václava ve Valtířově. V písemných pramenech je doložen k roku 1533. Za prohlédnutí jistě stojí i socha svatého Petra či známý hřebčín.

Zajímavost

V nedávné době byl v zámeckém parku uschován tajemný poklad hraběte Chotka. Disponujete-li kvalitním přístrojem GPS, je připraven jen a jen pro Vás.

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Bezpečně na kole - Ústí nad Labem

16.07.2022 - 16.07.2022
Labská stezka u…

Srdečně vás zveme na další ročník dnes již tradiční bezpečnostně preventivní akce pro všechny cyklisty, bruslaře či…

Orchestr nové generace Lords Of The…

05.11.2022 - 06.11.2022
Ústí nad Labem

LORDS OF THE SOUND se vrací do České republiky s novým programem "The Music of Hans Zimmer"

« zpět na seznam položek

Sdílet

pátek 1. červenec

Dnes má svátek Jaroslava

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete