Statistika našeho portálu

  • 98 908 Akcí v kalendáři
  • 5 393 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Vimperk

Vimperk

Vimperk, zvaný někdy také branou Šumavy, se nachází na březích řeky Volyňky na úpatí pralesa Boubína. U města začíná území Národního parku Šumava a Chráněné krajinné oblasti Šumava. Počet obyvatel je okolo osmi tisíc.Historie Od 13 století, kdy byl založen hrad Vimperk nabíralo město na své důležitosti, především svým podílem na proslulé obchodní Zlaté stezce. Po …

Adresa a kontaktní informace

Fotogalerie k článku

Vimperk, zvaný někdy také branou Šumavy, se nachází na březích řeky Volyňky na úpatí pralesa Boubína. U města začíná území Národního parku Šumava a Chráněné krajinné oblasti Šumava. Počet obyvatel je okolo osmi tisíc.

Historie

Od 13 století, kdy byl založen hrad Vimperk nabíralo město na své důležitosti, především svým podílem na proslulé obchodní Zlaté stezce. Po třicetileté válce, kdy se obchodní trasa odklonila do Českých budějovic, upadl význam Zlaté ztezky a obyvatelé Vimperka byli nuceni si najít nový zdroj obživy. Město nakonec proslulo sklářstvím a knihtiskem a později textilním průmyslem.

Co je k vidění

Mezi nejvýznamnější památku Vimperka patří zámek. Původní hrad byl v 16. století přestavěn na renesanční zámek, v 17. století rozšířen a svou definitivní barokní podobu získal koncem 19. století. Se zámeckým areálem je spojena i dělostřelecká bašta Haselburg. Kostel Navštívení Panny Marie ze 14. století, umístěný v dolní části náměstí, je původně raně gotickou a následně upraven až v pozdně gotickou stavbu. Krásná vnitřní výzdoba je doplněna o relikviář svatého Innocence s ostatky jedince pravděpodobně ještě starověkého původu. Mezi další významné památky patří mimojiné hřbitovní kostel sv. Bartoloměje, dochované měšťanské domy a srubové domy, které jsou ukázkou lidové architektury.

Mapa

« zpět na seznam položek

Sdílet

pátek 2. prosinec

Dnes má svátek Blanka

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete