Statistika našeho portálu

  • 102 169 Akcí v kalendáři
  • 5 391 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Vizovice

Vizovice

V podhůří Vizovických vrchů, necelých 15 km od krajského města Zlína, leží Vizovice, které proslavila nejen vynikající slivovice a rodák Boleslav Polívka, ale i nádherné historické centrum. V současné době zde žije necelých 5000 obyvatel, na katastrální výměře 28,55 km². Návštěvníky Vizovice lákají překrásnou okolní přírodou i velkým množstvím kulturních akcí, které se zde každoročně kon…

Adresa a kontaktní informace

Fotogalerie k článku

V podhůří Vizovických vrchů, necelých 15 km od krajského města Zlína, leží Vizovice, které proslavila nejen vynikající slivovice a rodák Boleslav Polívka, ale i nádherné historické centrum. V současné době zde žije necelých 5000 obyvatel, na katastrální výměře 28,55 km². Návštěvníky Vizovice lákají překrásnou okolní přírodou i velkým množstvím kulturních akcí, které se zde každoročně konají.

Historie

Založení osady Vizovice proběhlo zřejmě již v 9. století. V písemných pramenech se Vizovice poprvé objevují v roce 1261, v souvislosti ze založením cisterciáckého kláštera královským kastelánem na hradě Brumově. Na počátku 14. století se zdejším krajem prohnalo vojsko uherského velmože Matúše Čáka Trenčianského, které poplenilo nejen klášter, ale i klášterní statky, mezi které Vizovice patřily. Ani následující století nepřineslo dobu klidu a míru, ba naopak. Husité ztekli městečko i klášter a vyznavačů kalicha v kraji začalo výrazně přibývat. Z dalšího vyplenění se již klášter nevzpamatoval a v 80. letech 15. století zaniknul. Novými majiteli panství i Vizovic se na konci 15. století stávají páni z Kunštátu, kteří udělují měšťanům mnohá práva.

V průběhu 16. století přecházejí Vizovice do držení pánů z Boskovic, kteří osvobodili vdovy a sirotky od služby v klášteře a na dvorech. Zároveň propustili z roboty i mistry a tovaryše soukenického řemesla. Na místě bývalého kláštera byl v roce 1567 zbudován zámek Nový Smilheim. Císař Maxmilián II. povýšil v roce 1570 Vizovice na město s dvěma výročními trhy. V 17. století se Vizovice zmítaly v náboženských problémech, stejně jako celé království. Na zdejší obyvatele převážně evangelického vyznání tvrdě doléhaly rekatolizační represe, následující po potlačeném stavovském povstání. Zdejší kraj musel čelit i desítkám nájezdů povstalců ze sousedních Uher či vojenských jednotek různých stran, během třicetileté války. Nájezdy kuruců pokračovaly i během 18. století. V 50. letech byl dle projektu architekta Františka Grima vystavěn nový zámek s nádherným francouzským a anglickým parkem. Manželka hraběte Kryštofa, Marie Antonie z Blümegenu, přispěla k založení kláštera Milosrdných bratří. Souběžně s klášterem byla vystavěna i lékárna a nemocnice.

19. století přineslo pro Vizovice několik katastrof v podobě požárů, epidemií a živelných pohrom. V roce 1887 například shořel bohatý městský archiv, v budově městské radnice. Pozitivním momentem pro zdejší obyvatele byl rok 1852, kdy se naprostá většina z nich vykoupila z robotních povinností. K rozvoji Vizovic přispělo vybudování železniční trati, která se napojila na trať Vídeň – Krakov. V roce 1926 se město dočkalo celkové elektrifikace a během dalších desítek let soustavně vzrůstal počet zdejších obyvatel.

Co je k vidění

Nejkrásnější památkou Vizovic je bezesporu zdejší zámek, který nechal v polovině 18. století vystavět Heřman Hanibal z Blümegenu. Interiér zámku je vybaven barokním a rokokovým nábytkem. Návštěvníka zámku jistě potěší i úchvatný park, který se skládá z anglického a francouzského parku. Z dalších pamětihodností města stojí za zmínku farní kostel sv. Vavřince, konvent Milosrdných bratří či barokní sloup se sochou Bolestné Panny Marie.

Zajímavost

Z mnoha kulturních akcí pořádaných ve Vizovicích lze upozornit na každoroční festival Trnkobraní, na kterém se scházejí desítky hudebních umělců i milovníků švestkových knedlíků.

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Slavnosti jara 2024 - Zlín

14.04.2024 - 14.04.2024
Zlín

První zlínská Slavnost jara je tady! Přijďte přivítat období probouzející se přírody v neděli 14. dubna od 14 do 18…

Největší polštářová bytva 2024 - Zl…

20.04.2024 - 20.04.2024
Baťův Institut 14|15

Největší polštářová bytva v České republice!

Farmářský a řemeslný trh 2024 – Slu…

28.04.2024 - 28.04.2024
Náměstí Svobody

Zveme Vás, vaše přátele, známé a sousedy na farmářské a řemeslné trhy do Slušovic.

MAJÁLES UTB 2024 - Zlín

03.05.2024 - 03.05.2024
Zlín

Majáles UTB je největší hudební akcí ve Zlínském kraji pořádanou výhradně studenty Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně.…

« zpět na seznam položek

Sdílet

neděle 14. duben

Dnes má svátek Vincenc

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete