Statistika našeho portálu

  • 94 418 Akcí v kalendáři
  • 5 385 Ubytovacích zařízení
  • 24 187 Míst a památek

Vizovice

Vizovice

V podhůří Vizovických vrchů, necelých 15 km od krajského města Zlína, leží Vizovice, které proslavila nejen vynikající slivovice a rodák Boleslav Polívka, ale i nádherné historické centrum. V současné době zde žije necelých 5000 obyvatel, na katastrální výměře 28,55 km². Návštěvníky Vizovice lákají překrásnou okolní přírodou i velkým množstvím kulturních akcí, které se zde každoročně kon…

Adresa a kontaktní informace

Fotogalerie k článku

V podhůří Vizovických vrchů, necelých 15 km od krajského města Zlína, leží Vizovice, které proslavila nejen vynikající slivovice a rodák Boleslav Polívka, ale i nádherné historické centrum. V současné době zde žije necelých 5000 obyvatel, na katastrální výměře 28,55 km². Návštěvníky Vizovice lákají překrásnou okolní přírodou i velkým množstvím kulturních akcí, které se zde každoročně konají.

Historie

Založení osady Vizovice proběhlo zřejmě již v 9. století. V písemných pramenech se Vizovice poprvé objevují v roce 1261, v souvislosti ze založením cisterciáckého kláštera královským kastelánem na hradě Brumově. Na počátku 14. století se zdejším krajem prohnalo vojsko uherského velmože Matúše Čáka Trenčianského, které poplenilo nejen klášter, ale i klášterní statky, mezi které Vizovice patřily. Ani následující století nepřineslo dobu klidu a míru, ba naopak. Husité ztekli městečko i klášter a vyznavačů kalicha v kraji začalo výrazně přibývat. Z dalšího vyplenění se již klášter nevzpamatoval a v 80. letech 15. století zaniknul. Novými majiteli panství i Vizovic se na konci 15. století stávají páni z Kunštátu, kteří udělují měšťanům mnohá práva.

V průběhu 16. století přecházejí Vizovice do držení pánů z Boskovic, kteří osvobodili vdovy a sirotky od služby v klášteře a na dvorech. Zároveň propustili z roboty i mistry a tovaryše soukenického řemesla. Na místě bývalého kláštera byl v roce 1567 zbudován zámek Nový Smilheim. Císař Maxmilián II. povýšil v roce 1570 Vizovice na město s dvěma výročními trhy. V 17. století se Vizovice zmítaly v náboženských problémech, stejně jako celé království. Na zdejší obyvatele převážně evangelického vyznání tvrdě doléhaly rekatolizační represe, následující po potlačeném stavovském povstání. Zdejší kraj musel čelit i desítkám nájezdů povstalců ze sousedních Uher či vojenských jednotek různých stran, během třicetileté války. Nájezdy kuruců pokračovaly i během 18. století. V 50. letech byl dle projektu architekta Františka Grima vystavěn nový zámek s nádherným francouzským a anglickým parkem. Manželka hraběte Kryštofa, Marie Antonie z Blümegenu, přispěla k založení kláštera Milosrdných bratří. Souběžně s klášterem byla vystavěna i lékárna a nemocnice.

19. století přineslo pro Vizovice několik katastrof v podobě požárů, epidemií a živelných pohrom. V roce 1887 například shořel bohatý městský archiv, v budově městské radnice. Pozitivním momentem pro zdejší obyvatele byl rok 1852, kdy se naprostá většina z nich vykoupila z robotních povinností. K rozvoji Vizovic přispělo vybudování železniční trati, která se napojila na trať Vídeň – Krakov. V roce 1926 se město dočkalo celkové elektrifikace a během dalších desítek let soustavně vzrůstal počet zdejších obyvatel.

Co je k vidění

Nejkrásnější památkou Vizovic je bezesporu zdejší zámek, který nechal v polovině 18. století vystavět Heřman Hanibal z Blümegenu. Interiér zámku je vybaven barokním a rokokovým nábytkem. Návštěvníka zámku jistě potěší i úchvatný park, který se skládá z anglického a francouzského parku. Z dalších pamětihodností města stojí za zmínku farní kostel sv. Vavřince, konvent Milosrdných bratří či barokní sloup se sochou Bolestné Panny Marie.

Zajímavost

Z mnoha kulturních akcí pořádaných ve Vizovicích lze upozornit na každoroční festival Trnkobraní, na kterém se scházejí desítky hudebních umělců i milovníků švestkových knedlíků.

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Balet: "Šípková Růženka" - Zlín

25.01.2021 - 25.01.2021
Zlín

Baletní představení “Šípková Růženka” (Balet o dvou dějstvích na hudbu P. I. Čajkovského) Nemá smysl znovu opakovat…

St. Petersburg Festival Ballet: "La…

26.01.2021 - 26.01.2021
Zlín

Skupina sjednotila mladé a talentované umělce z nejlepších divadel v Sankt-Petěrbugu.

Veletrh Stavebnictví: Therm-Domov-Z…

18.03.2021 - 20.03.2021
Sportovní hala DATART

Stavíte? Rekonstruujete? Řešíte úspory energií? Nebo máte zahradu, chatu či chalupu? Nenechte si ujít tradiční, již 31.…

« zpět na seznam položek

Sdílet

Karanténa s Atlasem Česka

Prohlédněte si aktuální nabídku online akcí, které je možné v období celostátní karantény kvůli Koronaviru sledovat zdarma z pohodlí vašeho domova.

Více Kalendáři akcí v rubrice Online.

sobota 24. říjen

Dnes má svátek Nina

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete