Statistika našeho portálu

  • 102 700 Akcí v kalendáři
  • 5 390 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Vranov nad Dyjí

Vranov nad Dyjí

Městys Vranov nad Dyjí leží v Jihomoravském kraji, přibližně 18 kilometrů západním směrem od Znojma na řece Dyji. Jednoznačnou dominantou obce je úchvatný zámek, vypínající se na 76 metrů vysoké skále. Osada byla založena pod tímto zeměpanským hradem, který byl postaven na ochranu jižních hranic moravské země. Většina návštěvníků sem přijíždí za letní rekreací, která je obohacena vyhledávanou Vra…

Adresa a kontaktní informace

Fotogalerie k článku

Městys Vranov nad Dyjí leží v Jihomoravském kraji, přibližně 18 kilometrů západním směrem od Znojma na řece Dyji. Jednoznačnou dominantou obce je úchvatný zámek, vypínající se na 76 metrů vysoké skále. Osada byla založena pod tímto zeměpanským hradem, který byl postaven na ochranu jižních hranic moravské země. Většina návštěvníků sem přijíždí za letní rekreací, která je obohacena vyhledávanou Vranovskou přehradu. Krásné výlety lze realizovat po nedalekém Národním parku Podyjí. Pro pěší turisty i cykloturisty je připraveno několik desítek kilometrů upravovaných stezek. Po Národním parku Podyjí se lze projít i s erudovaným průvodcem. V současné době se místní zastupitelé snaží o obnovu několika zajímavých památek, které byly těžko zkoušeny během druhé poloviny minulého století. V současné době žije ve Vranově nad Dyjí přibližně 860 obyvatel na území o katastrální výměře 13,44 km².

Historie

O zdejším hradu se první zmínka objevuje již v Kosmově kronice kolem roku 1100. Právě s dějinami hradu byl úzce spjat vznik a následný vývoj městečka. V první polovině 14. století do hrad s osadou dán do zástavy Jindřichu z Lipé. Od roku 1383 je Vranov označován za městečko a o jeho rozvoj se výrazně zasadili především noví majitelé – Lichtenburkové. Během třicetileté války byl Vranov několik vydrancován a hrad unikl rozboření jen zásluhou velké snahy místních obránců. Nový majitel Michal Jan II. z Alhtanu zahájil v druhé polovině 17. století rozsáhlou přestavbu hradu, ze které vznikla reprezentativní barokní budova. Autorem projektu přestavby byl významný evropský architekt Jan Bernard Fischer z Erlachu. K rozvoji městečka přispělo založení manufaktury na výrobu kameniny a wedwoodu v roce 1799. Během 19. století vlastnili zdejší panství hraběcí rodiny Mniszků a Stadnických. Za jejich držení byl vybudován rozsáhlý přírodně krajinářský park. Na počátku minulého století se z Vranova postupně stala vyhledávaná turistická destinace, kterou zůstal doposud.

Co je k vidění

Kromě unikátního zámku z druhé poloviny 17. století zaujme ve Vranově i morový sloup z roku 1716, který byl postaven jako díkuvzdání za zdolání morové epidemie. Barokním skvostem je i kostel Nanebevzetí Panny Marie z první poloviny 18. století. Přírodní památkou jsou pak vyhlášené Hamerské vrásy. Nad hrází Vranovské přehrady je umístěn Claryho kříž, vyrobený po smrti spisovatele a malíře Karla Claryho. Pro milovníky vojenské historie upozorňujeme na kamenné pevnůstky, které byly součástí obranné linie během počátků Československé republiky.

Zajímavost

V letních měsících se lze svést známým silničním vláčkem, který jezdí od pláže k náměstí a dále k zámku. Pro návštěvníky zdejšího kraje stojí za upozornění i nedaleká zřícenina hradu Cornštejn či zámek v Uherčicích.

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Královský košt Znojmo 2024

26.10.2024 - 26.10.2024
Klášter Louka - Znojmo

Největší pultová degustace českých a moravských vín.

« zpět na seznam položek

Sdílet

neděle 21. červenec

Dnes má svátek Vítězslav

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete