Statistika našeho portálu

  • 91 450 Akcí v kalendáři
  • 5 384 Ubytovacích zařízení
  • 24 176 Míst a památek

Vysoké nad Jizerou

Vysoké nad Jizerou

Město Vysoké nad Jizerou leží v Libereckém kraji, v Semilském okrese. Jde o horské město ležící v západní části Krkonošského podhůří, v nadmořské výšce 703. Příznivcům zimních sportů jistě netřeba připomínat areály Větrov, Šachty či Sklenaříce, které každoročně přilákají stovky milovníků lyžování. I v letním období sem přijíždějí vyznavači aktivní turistiky. Ve Vysokém nad Jizerou žije…

Adresa a kontaktní informace

Fotogalerie k článku

Město Vysoké nad Jizerou leží v Libereckém kraji, v Semilském okrese. Jde o horské město ležící v západní části Krkonošského podhůří, v nadmořské výšce 703. Příznivcům zimních sportů jistě netřeba připomínat areály Větrov, Šachty či Sklenaříce, které každoročně přilákají stovky milovníků lyžování. I v letním období sem přijíždějí vyznavači aktivní turistiky. Ve Vysokém nad Jizerou žije přibližně 1 300 obyvatel na katastrálním území o výměře 20,66 km².

Historie

Vznik obce je kladen do první poloviny 14. století a od roku 1352 se v písemných pramenech objevuje první zmínka o Vysokém, prozatím bez přídomku. První vlastníky zdejšího panství byli páni Valdštejna, kteří z Vysokého učinili hospodářské středisko nedalekého hradu Nístějka. I v průběhu dalších staletí byla ekonomika města založena na prosperujícím obchodu, který se realizoval na vysockých trzích.

Na počátku 16. století získalo město městský znak, v němž byl na památku měšťana a kostelníka Havlasa Pavlaty, který dokázal ochočit medvěda, zvěčněn tento akt. Během soupeření Jiřího z Poděbrad s Matyášem Korvínem zanikl hrad Nístějka a upadala i zdejší sklářská výroba. Následovaly tragické události související s třicetiletou válkou, kdy bylo Vysoké obsazeno švédskými vojáky.

O další historii Vysokého máme jen minimum informací, neboť většina písemných pramenů zanikla při ničivých požárech v 17. a 18. století. Období úpadku doprovázené hladomory v 80. letech 18. století bylo vystřídáno rozvojem řemesel i průmyslu ve století 19. Město si dodnes uchovává osobitý kulturní charakter a patří k vyhledávaným lokalitám v podhůří Jizerských hor a Krkonoš.

Co je k vidění

Kromě sportovního vyžití lze ve Vysokém nad Jizerou realizovat i kulturní osvětovou činnost. Atraktivním cílem mnoha návštěvníků je Vlastivědné muzeum. Ze sakrálních staveb doporučujeme návštěvu kostele sv. Kateřiny Alexandrijské. Svou dnešní podobu získal po rekonstrukci v roce 1834. Zajímavým tipem na výlet je návštěva nedalekých Roztok u Semil, kde se nachází skanzen Roztocký mlýn.

Zajímavost

Zdejší školu navštěvovali významné osobnosti českého národa – František Ladislav Rieger a Karel Kramář.

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Vánoční jarmark Jilemnice

14.12.2019 - 14.12.2019
Jilemnice

Trhy mají v Jilemnici tradici trvající přes 500 let.

Novoroční výstup na Kozákov - Semily

01.01.2020 - 01.01.2020
Semily

Tradiční hvězdicový výstup na vyhaslou sopku Kozákov. Cíl: Riegrova chata na vrcholu hory.

Novoroční ohňostroj - Turnov

01.01.2020 - 01.01.2020
Turnov

Nenechte si ujít NOVOROČNÍ OHŇOSTROJ. Přijměte pozvání na tradiční akci, která se uskuteční na Nový rok 1. ledna 2020…

« zpět na seznam položek

Sdílet

úterý 10. prosinec

Dnes má svátek Julie

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete