Statistika našeho portálu

  • 96 454 Akcí v kalendáři
  • 5 388 Ubytovacích zařízení
  • 24 199 Míst a památek

Zábřeh

Zábřeh

Město Zábřeh leží na Severní Moravě, v Šumperském okrese, severozápadně od krajského města Olomouc. Vystavěno bylo na levém břehu Moravské Sázavy, mezi Zábřežskou vrchovinou a Mohelnickou brázdou. Ačkoliv je v povědomí širší veřejnosti známo především díky slavnému rodákovi, cestovateli Janu Eskymo Welzlovi, nabízí zájemcům o historii a krásy přírody tip pro příjemný výlet. V Zábřehu ž…

Adresa a kontaktní informace

Fotogalerie k článku

Město Zábřeh leží na Severní Moravě, v Šumperském okrese, severozápadně od krajského města Olomouc. Vystavěno bylo na levém břehu Moravské Sázavy, mezi Zábřežskou vrchovinou a Mohelnickou brázdou. Ačkoliv je v povědomí širší veřejnosti známo především díky slavnému rodákovi, cestovateli Janu Eskymo Welzlovi, nabízí zájemcům o historii a krásy přírody tip pro příjemný výlet. V Zábřehu žije necelých 15 000 obyvatel na katastrální výměře 34,58 km².

Historie

První písemná zmínka o Zábřehu pochází z roku 1254 a objevuje v listině brněnského zemského sněmu. O 24 let později je Zábřeh již označován v písemných pramenech jako město. Původní funkcí města bylo zřejmě chránit existující brod přes řeku Moravská Sázava, na jejímž levém břehu byl vystavěn.

Na konci 14. století získali město do správy pánové z Kravař a pokusili se z něj vytvořit hospodářské středisko svých severomoravských statků. Největšího rozmachu se místní obyvatelé dočkali za správy panského rodu Tunklů, jehož příslušníci získali Zábřeh do správy na konci 15. století. Příjmy do městské kasy plynuly především ze zásadního rozvoje rybníkářství, kterému napomohl zakládáním mnoha rybníků Jiří st. Tunkl. Do dnešních dnů se dochoval rybník Oborník.

Po správě Tunklů se Zábřeh dostává do vlastnictví pánů z Boskovic. Právě během jejich vlády se ve městě usídlili čeští bratři, kteří zde nalezli tolerantní útočiště. Rozvoj řemesel přinesla do města správa rodu Žerotínů. Po porážce stavovského povstání však byl Žerotínům konfiskován majetek a Zábřeh se dostal do držení Karla z Lichtenštejna. Jeho rod panoval nad zdejší oblastí po dobu nadcházejících tři sta let.

Lichtenštejnové nepřikládali Zábřehu zásadní význam a rozvoj města i řemesel započal stagnovat. Válečné pohromy zanechaly na životě místních obyvatel těžké stopy a období stagnace a úpadku pokračovalo po další desítky let. Předválečného významu se již nikdy nepodařilo Zábřehu dosáhnout. V 18. století se střídaly období rozsáhlé výstavby nových domů i sakrálních staveb s ničivými vlnami požárů, které poničily řadu skvostných připomínek minulosti. Lichtenštejnové prodali v polovině 19. století zámek městu. V té době již čtyři roky fungovalo železniční spojení (Ferdinandova dráha), která vytvořila pro Zábřeh předpoklady k tomu, aby se znovu stal významným, obchodně-průmyslovým centrem. O několik let později byla železnice rozšířena o lokální dráhu do Sobotína. S rozvojem textilního, potravinářského a strojírenského průmyslu, vzniklo velké množství pracovních možností, které přilákaly do města větší množství obyvatel.

Co je k vidění

Nejzajímavější architektonickou památkou Zábřehu je zámek, který byl vybudován renesanční přestavbou hradu v 16. století. Pozdější barokní úpravy pocházejí z první poloviny 18. století. Náměstí v Zábřehu zdobí desítky historických domů, postavených po ničivém požáru v závěru 18. století. Z církevních staveb zaujme barokní kostel sv. Bartoloměje, jehož počátky jsou připomínány již ve 14. století.

Zajímavost

Při návštěvě Zábřehu nezapomeňte realizovat zajímavý výlet, který Vás povede východním směrem z města do obce Brníčko, kde si můžete prohlédnout řadu dochovaných domů lidové architektury.

Mapa

« zpět na seznam položek

Sdílet

sobota 27. listopad

Dnes má svátek Xenie

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete