Statistika našeho portálu

  • 96 094 Akcí v kalendáři
  • 5 390 Ubytovacích zařízení
  • 24 199 Míst a památek

Zásmuky

Zásmuky

Město Zásmuky leží ve Středočeském kraji, v okrese Kolín a patří k němu i obce Doubravčiny, Nesměň, Sobolice a Vršice. Poloha města v historickém území mezi Kutnou Horou, Kouřimí a Sázavou je příhodná pro četné cyklistické a turistické výlety. Upozorňujeme především na krajinou naučnou stezku, vedoucí ze Zásmuk do Kouřimi. Dominantou města je zámek, postavený na místě středověké tvrze. V současné…

Adresa a kontaktní informace

Město Zásmuky leží ve Středočeském kraji, v okrese Kolín a patří k němu i obce Doubravčiny, Nesměň, Sobolice a Vršice. Poloha města v historickém území mezi Kutnou Horou, Kouřimí a Sázavou je příhodná pro četné cyklistické a turistické výlety. Upozorňujeme především na krajinou naučnou stezku, vedoucí ze Zásmuk do Kouřimi. Dominantou města je zámek, postavený na místě středověké tvrze. V současné době žije ve městě Zásmuky přibližně 1 800 obyvatel na území o katastrální výměře 24,11 km².

Historie

V písemných pramenech se první zmínka o obci Zásmuky objevuje v roce 1285, kdy byl majitelem zdejšího panství Sulislav ze Zásmuk. Celé zdejší panství patřilo ve 14. a 15. století rodu Zásmuckých ze Zásmuk. Na počátku 16. století zakoupil obec Adam z Říčan, za jehož vlády došlo k rychlému hospodářskému rozvoji. V roce 1542 byly Zásmuky povýšeny na město a získaly i městský znak. Další majitelé se v průběhu raného novověku často střídali. V roce 1637 připadly Zásmuky Janu Rudolfovi, hraběti ze Šternberka. Jeho rod pak vlastnil město až do roku 1948.

Adolf Vratislav ze Šternberka nechal v polovině 17. století přestavět zdejší zámek v duchu raného baroka a zasloužil se i o výstavbu věže. Na počátku 19. století byl zásluhou Františka Josefa Sternberga zásmucký zámek kompletně opraven. K posledním úpravám pak došlo na počátku minulého století. Statut města byl Zásmukám definitivně přidělen v roce 1992.

Co je k vidění

Kromě objektu zámku můžeme v Zásmukách obdivovat františkánský klášter, založený v roce 1692. Zvláště významným je klášterní oltář, pocházející z konce 17. století. Děkanský kostel Nanebevzetí Panny Marie byl postaven na počátku minulého století. Interní výzdoba kostela pochází z dílny pana Buška ze Sychrova. Zaujme i Mariánské sousoší, vytesané z pískovce v roce 1700. Zajímavou procházku lze realizovat při cestě po stopách zásmuckých rodáků. Na Kmochově náměstí se nacházejí dva přízemní domky. V jednom z nich se narodil tatínek Jana Nerudy a v druhém strávil dětství sám básník. V nedaleké Polákově ulici se zase narodil básník Milota Polák. Dětství strávil v Zásmukách i další významný rodák – František Kmoch. Prvním bodem již zmiňované naučné stezky je úvodní panel s informacemi na Komenského náměstí u autobusové čekárny.

Zajímavost

Z mnoha dalších výletů doporučujeme výstup na některý z okolních kopců (Prachonoch, Kulatý kopec, Vidlan, Doubrava, Kamýk).

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Tradiční výstava stovek železničníc…

02.10.2021 - 03.10.2021
Spolek železničních…

Železniční modely v provozu po celý víkend a pro celou rodinu.

« zpět na seznam položek

Sdílet

středa 22. září

Dnes má svátek Darina

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete