Statistika našeho portálu

  • 96 454 Akcí v kalendáři
  • 5 388 Ubytovacích zařízení
  • 24 199 Míst a památek

Žatec

Žatec

Město Žatec leží uprostřed úrodné Žatecké pánve, přibližně 90 kilometrů na západ od Prahy. Žatcem protéká řeka Ohře a okolní krajinu lemují vrcholky Doupovských hor. Pro návštěvníky města může být lákadlem i nedaleký přírodní park Džbán. V současnosti má Žatec necelých 20 000 obyvatel a katastrální výměru 42,69 km².HistorieŽatec je nejstarší historicky doložené město v ústeckém kraji. Ji…

Adresa a kontaktní informace

Oblast
Severozápad
Kraj
Ústecký kraj
Okres
Louny
Obec
Žatec
Město Žatec leží uprostřed úrodné Žatecké pánve, přibližně 90 kilometrů na západ od Prahy. Žatcem protéká řeka Ohře a okolní krajinu lemují vrcholky Doupovských hor. Pro návštěvníky města může být lákadlem i nedaleký přírodní park Džbán. V současnosti má Žatec necelých 20 000 obyvatel a katastrální výměru 42,69 km².

Historie


Žatec je nejstarší historicky doložené město v ústeckém kraji. Již v roce 1004 se o něm v kronice zmiňuje Thietmara z Merserburku. Přemyslovské hradiště zde však již stálo od 9. století a v jeho areálu vyrostl počátkem 11. století kostel sv. Víta. Jeho půdorys byl objeven v roce 1995, včetně pohřebiště, které se kolem kostela rozkládalo.

Čeští králové si vznikající město Žatec dostatečně hýčkali. Bylo to z důvodu jeho vhodné polohy na obchodní trase z Prahy do Chebu. Přemysl Otakar II. mu v roce 1265 dokonce udělil i výhodné soudní pravomoci. Přehled veškerých důležitých událostí z období středověkého Žatce máme podnes skvěle zaznamenáno díky jistému Janovi, později nazývanému "z Žatce". Byl to povoláním písař a notář, který od konce 14. století pečlivě zpracovával místní dějiny a k tomuto účelu založil Knihu pamětí města Žatce. Jan byl současníkem husitských válek, které město Žatec mimořádně poškodily.

Žatečtí byli během husitských válek sympatizanty bojovníkům s kalichem a počátkem 17. století se připojili k stavovskému povstání. Bylo to doslova ústy místního starosty. Maxmilián Košťálek patřil v červnu 1617 mezi osoby, které na zemském sněmu protestovali proti přijetí krále Ferdinanda II. Neslavně pak skončil mezi 27 českými pány, popravenými na Staroměstském náměstí.

Od doby třicetileté války politický význam Žatce upadal. Naopak velmi vzkvétalo místní chmelařství. To stálo na pevné tradici a skvělých klimatických podmínkách. Jeho věhlas postoupil do velmi vzdálených oblastí a od roku 1879 se začalo pivo vyvážet i za oceán.

Co je k vidění

Pro turisty je přichystáno mnoho zajímavých pozoruhodností. K návštěvě vybízí Radniční věž, Regionální muzeum K. A. Polánka či Křížová vila. V městském pivovaru lze absolvovat obsáhlou prohlídku spojenou s ochutnávkou piva. Atraktivním cílem pro návštěvníky Žatecka je i Nechranická přehrada s nejdelší sypanou hrází ve střední Evropě.

Zajímavost

Každoročně se v Žatci koncem srpna konají dočesné Slavnosti chmele a piva.

Mapa

« zpět na seznam položek

Sdílet

neděle 28. listopad

Dnes má svátek René

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete