Statistika našeho portálu

  • 94 724 Akcí v kalendáři
  • 5 388 Ubytovacích zařízení
  • 24 188 Míst a památek

Železný Brod

Železný Brod

Město Železný Brod je označováno pro svou polohu jako rozcestí pro turistické výpravy do Jizerských hor, Českého ráje a Krkonoš. Příjemně zvlněná okolní krajina je vhodným místem pro nenáročnou turistiku i cykloturistiku. V současnosti ve městě náležejícím do Libereckého kraji žije přibližně 6 500 obyvatel a katastrální výměru má 22,51 km².HistorieŽelezný Brod vznikl pravděpodobně v 11. …

Adresa a kontaktní informace

Město Železný Brod je označováno pro svou polohu jako rozcestí pro turistické výpravy do Jizerských hor, Českého ráje a Krkonoš. Příjemně zvlněná okolní krajina je vhodným místem pro nenáročnou turistiku i cykloturistiku. V současnosti ve městě náležejícím do Libereckého kraji žije přibližně 6 500 obyvatel a katastrální výměru má 22,51 km².

Historie

Železný Brod vznikl pravděpodobně v 11. nebo na počátku 12. století při zemské stezce, vedoucí z Prahy do Německa a Polska. Název města je odvozen od přemostění, které zde vzniklo přes řeku Jizeru, především pro potřeby obchodníků. V písemných pramenech se Brod objevuje ve 13. století a zmiňuje ho urbář pražské diecéze, který dokazuje existenci místní fary a kostela. Původními majiteli města byli páni ze Železnice, kteří zde měli i sídlo. Městská práva Brod získal od Přemysla Otakara II., v druhé polovině 13. století. Ta bylo nutno obnovit Vladislavem II. Jagellonským, neboť v roce 1468 město vypálila lužická vojska.

S názvem města úzce souvisí i důkladná těžba železné rudy, jejíž počátky lze hledat již ve 14. století. Ruda se zpracovávala v hamrech a těžba probíhala do konce třicetileté války. Celé panství patřilo Vartenberkům, následně Valdštejnům, a až v roce 1628 jej Albrecht z Valdštejna prodal svému plukovníkovi Mikuláši Desfousrovi. Zástupcům tohoto šlechtického rodu patřil Železný Brod až do roku 1848, kdy byl vyjmut z poddanství.

Konec třicetileté války přinesl Brodu katastrofu v podobě vypálení města Švédy. Zhroutila se i původní radnice a spolu s ní nezvratně zmizely veškeré úřední zápisy a dokumenty. Do konce 17. století však Brodu výrazně pomohlo obdržení hrdelního a trhového práva, které z něj učinilo hospodářské středisko celého podhůří.

V průběhu 18. století se ve městě rozvíjela nová výrobní odvětví a řemeslníci se sdružovali v cechy. Průmyslová výroba se silně rozvinula ve století 19. Vznikaly především továrny na textilní výrobu. Otevřeny též byly břidličné lomy. Sklářská výroba se poté začala rozvíjet na přelomu 19. a 20. století, kdy mnoho lidí nalezlo práci brusírnách či jako domácí dělníci pro německé exportní domy v Jablonci. K příjemnému vzhledu města přispěla i rozsáhlá kamenná výstavba v empírovém slohu.

Co je k vidění

Největším lákadlem pro návštěvníky Železného Brodu je bezesporu poznávací okruh lidové architektury – Trávníky. Zájemce prochází historickým prostředím roubených a zděných staveb památkové zóny, kde se mu představuje řada památek lidové architektury či sakrálních staveb. Pozoruhodnou stavbou je i Železnobrodská radnice, která byla dokončena v roce 1890, v novorenesančních stylu a v jejích prostorách se nachází i městské divadlo.

Zajímavost

Městské muzeum představuje výjimečnou expozici, mapující vývoj železnobrodského sklářství, od počátků v 19. století, po současnost.

Mapa

« zpět na seznam položek

Sdílet

Karanténa s Atlasem Česka

Prohlédněte si aktuální nabídku online akcí, které je možné v období celostátní karantény kvůli Koronaviru sledovat zdarma z pohodlí vašeho domova.

Více Kalendáři akcí v rubrice Online.

pátek 15. leden

Dnes má svátek Alice

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete