Statistika našeho portálu

  • 102 224 Akcí v kalendáři
  • 5 391 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Životice u Nového Jičína

Životice u Nového Jičína

Obec Životice u Nového Jičína leží v Moravskoslezském kraji, v okrese Nový Jičín. Ze severovýchodu ji obklopují vrcholy Jedle a Hlásnice, z jihu pak Mořkovská hora. Středem Životic protéká říčka Jičínka, jejíž tok lemují desítky rodinných domků. K osamostatnění Životic od nedalekého Nového Jičína došlo 1.1. 1993, tedy v den vzniku samostatné České republiky. Pro návštěvníky obce je připraveno obč…

Adresa a kontaktní informace

Fotogalerie k článku

Obec Životice u Nového Jičína leží v Moravskoslezském kraji, v okrese Nový Jičín. Ze severovýchodu ji obklopují vrcholy Jedle a Hlásnice, z jihu pak Mořkovská hora. Středem Životic protéká říčka Jičínka, jejíž tok lemují desítky rodinných domků. K osamostatnění Životic od nedalekého Nového Jičína došlo 1.1. 1993, tedy v den vzniku samostatné České republiky. Pro návštěvníky obce je připraveno občerstvení ve vyhlášené restauraci Obecník, u něhož se nachází i nové parkoviště. V současné době žije v Životicích přibližně 590 obyvatel na území o katastrální výměře 9,09 km².

Historie

V písemných pramenech se s obcí poprvé setkáváme v roce 1399. Od počátku 15. století pak Životice (název odvozen od osobního jména "Žibota") náležely ke štramberskému panství a od roku 1588 pak novojičínskému panství, kde setrvaly až do poloviny 19. století. Z historických análů se dozvídáme, že institut fojtství zde vznikla až na počátku 16. století. Až do třicetileté války patřily Životice mezi pohorské vesnice s převahou obyvatel české národnosti. Po jejím skončení sem přicházelo stále více německy hovořících obyvatel, čímž docházelo k postupnému poněmčování obce. Zdejší fara (připomínaná již v roce 1337) zanikla právě během neklidných let třicetileté války. Součástí obce byla původně i obec Zdislavice, nacházející se v dolině mezi horou Jedlí a Hlásnicí. Příčinou živelné katastrofy však zanikla v období raného novověku. Z dalších historických událostí v obci Životice stojí za připomenutí řádění tzv. Gajduškovy loupežnické roty, která svou činností paralyzovala život v obci i okolí na počátku 18. století. K uvěznění a následné popravě Gajduška došlo v roce 1719. Původní budova školy stržená v roce 1760 byla nahrazena novou budovou v roce 1821. Během druhé světové války byly Životice násilně připojeny k Třetí říši a k jejich osvobození rudou armádou došlo v prvních květnových dnech roku 1945.

Co je k vidění

Dominantou malebné obce je zděný chrám sv. Jana Křtitele, stojící na místě původního kostela sv. Jana. Okolní rovinatá krajina je ideálním místem pro nenáročné procházky či projížďky na kole. Návštěvník Životic může mít štěstí na konání některé z mnoha kulturních aktivit, které se zde každoročně odehrávají (Vánoční jarmark, pálení čarodějnic, pravidelná fotbalová utkání).

Zajímavost

V roce 2009 byla obec a její okolí zasažena rozsáhlou povodní, během níž přišlo o život několik zdejších obyvatel. Mnoho domů muselo být z rozhodnutí statiků strženo a v obci tak postupně probíhá jejich nová výstavba.

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Farmářský a řemeslný trh 2024 – Stu…

24.04.2024 - 24.04.2024
Náměstí republiky

Zveme Vás, vaše přátele, známé a sousedy na farmářské a řemeslné trhy do Studénky

Farmářský a řemeslný trh 2024 – Pří…

27.04.2024 - 27.04.2024
Příbor

Zveme Vás, vaše přátele, známé a sousedy na farmářské a řemeslné trhy do Příbora.

Farmářský a řemeslný trh 2024 - Pří…

25.05.2024 - 25.05.2024
Příbor

Zveme Vás, vaše přátele, známé a sousedy na farmářské a řemeslné trhy do Příbora.

Farmářský a řemeslný trh 2024 – Stu…

29.05.2024 - 29.05.2024
Náměstí republiky

Zveme Vás, vaše přátele, známé a sousedy na farmářské a řemeslné trhy do Studénky

« zpět na seznam položek

Sdílet

neděle 21. duben

Dnes má svátek Alexandra

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete