Statistika našeho portálu

 • 85 510 Akcí v kalendáři
 • 5 370 Ubytovacích zařízení
 • 24 151 Míst a památek

Jak vybrat vhodnou koloběžku na výlety

22.11.2018 - 22.12.2018

Také vás zaujal praktický pohyb na koloběžce a zvažujete s ní podnikat delší výlety? Lidí, kteří se výletům nebo dokonce závodnímu ježdění na koloběžce věnují, je stále poměrně málo, proto je pravděpodobné, že to pro radu ve výběru té správné máte daleko. Sepsali jsme proto základní aspekty, na které byste při výběru koloběžky neměli zapomenout.

Fotogalerie k článku

Při rozhodování o tom, která koloběžka je pro vás ta pravá, si nejprve odpovězte na následující otázky:

 • K jakému účelu koloběžku chcete?
 • Na jakých místech se s ní budete pohybovat?
 • V jakém cenovém rozmezí by se měla pohybovat?
 • Jaké máte designové preference?

A zaměřte se zejména na tyto parametry:

 • Nosnost
 • Výška nášlapu
 • Rozměry nášlapu
 • Výška řídítek

Na nákup, na výlety nebo do práce?

Koloběžka se na rozdíl od kola může zdát jako jednoduché zařízení určené pro děti, na jehož výběru zase tolik nezáleží, ale i tady se můžete pořádně spálit. Podle způsobu jízdy se koloběžky dělí na městské, na kratší výlety a sportovní na dlouhé trasy. Trochu stranou těchto kategorií stojí freestylové koloběžky, kterým se v tomto článku věnovat nebudeme.

Městské koloběžky

 • Mají nejkompaktnější rozměry a obvykle se dají jednoduše jedním nebo dvěma gesty složit. Mají dvě menší kola stejných rozměrů a nášlapnou brzdu na zadním kole. Mezi těmito koloběžkami najdete podstatné rozdíly v kvalitě, která se mnohdy odvíjí od ceny. U městských koloběžek je důležité se zaměřit na materiál a velikost koleček, která obvykle ve městě musejí čelit tvrdému povrchu, dlažbě, kostkám a jiným nerovnostem. Čím větší a bytelnější kolečka, tím lépe se vám bude po ulicích jezdit. Samozřejmě si hlídejte také nosnost koloběžky tak, aby měla rezervu pro případ většího zatížení při případném dopadu.
 • Kvalitní městskou koloběžku pořídíte už okolo 1 300 korun, cena se ale může vyšplhat klidně až na 15 tisíc.

Koloběžky na menší výlety

 • Ty mají výrazně větší kola. Ideální průměr kola takové koloběžky pro dospělého člověka je 16" pro přední a 12” pro zadní, případně stejná velikost pro obě kola, tedy 12” a 12” nebo 16” a 16”. Konstrukce těchto koloběžek je také o něco robustnější a větší a brzdu mají umístěnou na řídítkách. Na těchto koloběžkách se vám bude pohodlně jezdit jak po městě, tak na kratší výlety – jen tak nějaká díra, kořen nebo obrubník už vás nezastaví. Navíc si na přední kolo klidně můžete nechat nainstalovat košík a koloběžku využít i na nákupy.
 • Populární jsou koloběžky od značky Yedoo, které mají dobrý poměr ceny a výkonu. Obecně se cena v této kategorii pohybuje zhruba od tří do patnácti tisíc.

Koloběžky na dlouhé výlety

 • Tyto koloběžky by měly mít pořádné přední kolo a tím pádem také delší rám. Doporučený průměr pro kola je alespoň 20” vpředu a 16” vzadu. Na přední kolo tak s přehledem můžete v případě opravdu delších tras podobně jako u kola připevnit i nosič na tašky. Jako u všech koloběžek byste i zde měli zkontrolovat nosnost, ale obzvlášť zde se zaměřte na výšku nášlapu. Principem jízdy na koloběžce je vlastně neustálé dřepování, což znamená, že čím výše položený nášlap budete mít, tím náročnější jízda na koloběžce bude. Na druhou stranu zvažte, jak moc bude nerovný povrch, kde chcete jezdit, příliš nízký nášlap by v terénu mohl vést k vážným nehodám. Nezapomeňte ale ani na délku a šířku nášlapu. Na delších trasách si občas budete chtít odpočinout a svézt se na obou nohách, proto by se na něj obě alespoň na šikmo měly vejít. Šířku doporučujeme spíše menší, aby vás nesváděla ke stání mimo středovou osu koloběžky.
 • Tento typ koloběžek seženete od 5 a půl tisíce do 23 tisíc korun.

Zajímavé akce v okolí

Výstava: CzechImage 2018 - Praha

18.01.2019 - 31.01.2019
Galerie Českých center,…

Od 11. 12. 2018 do 31. 1. 2019 se v Galerii Českých center představuje pokračování projektu CzechImage, který…

Příměstský Tábor pro lany - Olomouc

22.01.2019 - 31.08.2019
Olomouc

Děti se o prázdninách nechtějí nudit, proto je tu příměstský TÁBOR POD LANY v Lanovém centru PROUD Olomouc.V ceně…

Zub za zub - Prachatice

23.01.2019 - 23.01.2019
Městské divadlo…

Ed McBain: Agentura Familie

Přednáška prof. RNDr. Anny Struneck…

23.01.2019 - 23.01.2019
SPŠD, ul. Karlovarská 99

V Plzni bude přenášet profesorka Anna Strunecká na téma: "Doba jedová a jak ji přežít" (O očkování a škodlivinách ve…

« zpět na seznam položek

Sdílet

středa 23. leden

Dnes má svátek Zdeněk

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete