Statistika našeho portálu

  • 98 459 Akcí v kalendáři
  • 5 392 Ubytovacích zařízení
  • 24 206 Míst a památek

Když nás zradí krev

Praha

Rakovina krve, diagnóza, která zasáhne ročně přes tisíc pacientů, zní děsivě. Existuje řada typů této zhoubné nemoci i způsobů léčby. A řada z nich má naštěstí příznivou prognózu.

Fotogalerie k článku

Leukémie je rakovina krevních buněk. V kostní dřeni se v případě leukémie začne tvořit velké množství bílých krvinek na úkor červených a krevních destiček. Tato genetická odchylka některých buněk způsobuje, že některá z kmenových buněk, z nichž se tvoří nové buňky červené i bílé řady, onemocní a její genetickou chybu pak mají všechny dceřinné buňky, které z ní vznikají. Vznik rakoviny krve není dosud známý, některé typy leukémie mohou být částečně i dědičné. Existují rizikové faktory, které ke vzniku poruchy krvetvorby přispívají a mezi ně patří chemoterapie, vystavení organismu radiačnímu záření, působení chemických látek, například pesticidů, kouření a dlouhodobý pobyt ve znečištěném prostředí.

Nečekaná rána

Zrádnost nemoci spočívá v tom, že se na ni často přijde náhodou, při vyšetření krve ze zcela jiných důvodů. Signály, které mohou naznačovat, jsou časté krvácení z nosu, z dásní, tvorba modřinek bez zjevných příčin, výskyt drobných červených teček na pokožce těla a potíže, které prožíváme občas všichni: únava, bolesti hlavy a kloubů, slabost, noční pocení a horečka, časté infekce.

Některé typy onemocnění

Leukémie se týká všech věkových skupin, důležité je, zda se jedná o akutní, která má velmi rychlý a progresivní postup nebo chronickou. Akutní myeloidní leukémie může postihnout převážně lidi ve vyšším věku, ale nevyhýbá se ani dětem. V těle nemocného jsou přemnožené bílé krvinky, u některých může být až 10x vyšší, než je běžné. Nemocný má zvýšenou krvácivost a je chudokrevný, protože má méně červených krvinek a krevních destiček. Léčba se zaměřuje na odstranění leukemických buněk, a to chemoterapií, případně ozařováním. Akutní lymfoblastická leukémie se nejčastěji projeví u dětí do 5 let věku a bílé krvinky utlačují zdravé a narušují krvetvorbu. Dobrá zpráva je, že úspěšnost léčby je vyšší než 80 procent! Chronická lymfocytární leukémie je nejrozšířenějším typem a zasahuje starší populaci po padesátce. Mnohem častější je u žen a tento typ je zatím neléčitelný. Chronická myeloidní leukémie také patří do kategorie 45+ a trochu častější je u mužů. Budoucí prognóza záleží na tom, v jakém stádiu se u nemocného odhalí. Díky vědeckým pokrokům se stále zlepšují i léčebné možnosti řady typů leukémie. Vždy je výhodou, když se na onemocnění přijde co nejdříve.

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Festival Den architektury 2022

30.09.2022 - 06.10.2022
Praha

Architektonické skvosty i zapomenuté stavby, domy, které znovu ožily díky rekonstrukcím, dílo Josipa Plečnika i jeho…

SOČR: Inaugurační koncert Petra Pop…

03.10.2022 - 03.10.2022
Rudolfinum (Dům umělců)

pondělí 3. 10. 2022 | 19.30 hodin | Rudolfinum Johannes Brahms: Koncert pro housle a orchestr D dur, op.…

Workshop: Základy programování

04.10.2022 - 04.10.2022
celá ČR

Zúčastni se bezplatného online workshopu, kde si se zkušenými mentory vyzkoušíš práci s technologiemi webových stránek…

Divadelní příběh Suprhírous - Praha

06.10.2022 - 06.10.2022
Pasáž Jalta, Václavské…

Vychutnejte si zábavnou parodii, která prověří síly nejznámějšího komiksového universa!

« zpět na seznam položek

Sdílet

pondělí 3. říjen

Dnes má svátek Bohumil

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete