Statistika našeho portálu

  • 101 893 Akcí v kalendáři
  • 5 391 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Dům Štěpánka Netolického

Třeboň

DŮM ŠTĚPÁNKA NETOLICKÉHO V Domě Štěpánka Netolického je zřízena stálá expozice, která je věnována třeboňskému rybníkářskému dědictví a osobnosti rybníkáře a stavitele Štěpánka Netolického. Kromě stálé expozice nabízí objekt jedinečné galerijní prostory, konají se zde přednášky, výtvarné dílny, workshopy a kulturní akce.

Adresa a kontaktní informace

Fotogalerie k článku

Dům Štěpánka Netolického

V Domě Štěpánka Netolického je zřízena stálá expozice, která je věnována třeboňskému rybníkářskému dědictví a osobnosti rybníkáře a stavitele Štěpánka Netolického. Kromě stálé expozice nabízí objekt jedinečné galerijní prostory, konají se zde přednášky, výtvarné dílny, workshopy a kulturní akce.

Dům číslo popisné 89 na Masarykově náměstí v Třeboni, který je dnes známý pod jménem Dům Štěpánka Netolického, patří mezi mimořádné příklady zachovalé renesanční architektury nejen v Třeboni, ale v celém regionu.

ŠTĚPÁNEK NETOLICKÝ

Slavný rybníkář a stavitel vyženil dům v roce 1522 sňatkem s vdovou po třeboňském písaři Dorotou Lukšovou. Byl jednou ze dvou stěžejních osobností, které díky svému velkolepému rybníkářskému dílu daly třeboňské krajině její charakteristický ráz.

Štěpánek se narodil v jihočeských Netolicích pravděpodobně někdy kolem roku 1460 do poddanské rodiny. Jeho mládí a vzdělání pro nás zůstává záhadou, víme však, že na konci 15. století stál u zrodu zlaté éry rybníkářství. Tehdy byl Štěpánek ve službách vládnoucího rodu Rožmberků a měl za sebou první zdařile dokončené rybníky. A tak není divu, že se velmi brzy stal fišmistrem – staral se nejen o výstavbu nových rybníků, ale také o chov ryb.

GENIÁLNÍ ZLATÁ STOKA

Štěpánek během svého života postavil sedm větších a více než čtyřicet menších rybníků. Jeho nejznámějším dílem ovšem zůstává Zlatá stoka, jejíž stavbě se začal věnovat na počátku 16. století. Tato více než 45 kilometrů dlouhá "strúha" (jak se Zlaté stoce původní říkalo), propojuje rybníky třeboňské soustavy a napájí je živou vodou. Stoka je důkazem Štěpánkových mistrovských schopností, neboť její průměrný spád činí přibližně 33 cm na 1 km délky a v některých úsecích je dokonce menší než 10 cm na kilometr – mnohdy se tak může zdát, že voda teče opačným směrem.

NOVÁ INTERAKTIVNÍ EXPOZICE

Jméno Jakuba Krčína zná dnes každý, ale tušili jste, že to byl právě Štěpánek Netolický, kdo začal geniálním způsobem utvářet třeboňskou rybniční krajinu a na jehož plány pak slavný rožmberský regent navázal? V naší stálé expozici se zajímavou formou seznámíte nejen se Štěpánkem Netolickým a jeho dílem, ale dozvíte se také, jak vznikaly třeboňské rybníky, můžete zhlédnout krátký film o Zlaté stoce nebo si vyzkoušet práci s měřičskými nástroji, které se kdysi využívaly při stavbách rybníků. Na dvorečku se můžete díky modelu Zlaté stoky na chvíli proměnit ve vodohospodáře a za pomoci malých stavidel přivádět vodu do jednotlivých rybníků.

DŮM ŠTĚPÁNKA NETOLICKÉHO 

Masarykovo náměstí 89/I
379 01 Třeboň

Tel: 380 130 004

www.dumstepaneknetolickeho.cz

 

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Hypnotizér v Jindřichově Hradci | d…

18.04.2024 - 18.04.2024
Masarykovo nám. 107/I…

Přijďte se uvolnit a prožít si něco velice výjimečného na představení HYPNOTIZÉR!

« zpět na seznam položek

Sdílet

úterý 27. únor

Dnes má svátek Alexandr

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete