Statistika našeho portálu

  • 101 405 Akcí v kalendáři
  • 5 391 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Kopicův statek a skalní reliéfy

Kacanovy

Adresa a kontaktní informace

Fotogalerie k článku

Kopicův statek je unikátní zachovalá roubená usedlost z 19. století, na které od roku 1923 až do své smrti hospodařil naivní sochař samouk Vojtěch Kopic.

Ten nedaleko od statku vytesal do pískovcových skal v letech 1940 až 1978 výjevy z českých pověstí a historie doplněné různými citáty a verši.  Pod širým nebem zde najdeme třeba svatého Václava, který byl jednou z prvních soch, vytesanou v roce 1939. Protože Kopic byl velký vlastencem, byly mezi prvními reliéfy také národní motivy, jako je například mistr Jan Hus, Horymír se Šemíkem nebo kněžna Libuše. Najdeme tu také podobiznu lva se skleněnýma očima, kterého Kopic zhotovil po návštěvě zoo ve Dvoře Králové.  K výročí divadla chtěl udělat ještě sérii soch, ale stihl pouze Libuši, protože náhle zemřel.

Po jeho smrti v jeho díle pokračovali další nadšení umělci, kteří zde vyhloubili třeba studnu vytesanou do skály. Po válce chtěli galérii zakázat, protože prý hyzdí skály. 

Statek a reliéfy se nacházejí ve vesnici Kacanovy v Českém ráji. Můžete na něj dojít hezkou procházkou od hradu Valdštejn. Z hradu vede červená turistická značka, po které se vydáte. Tato cesta se nazývá Zlatá stezka Českého ráje. Na rozcestí za mýtinou odbočíte doleva na modrou turistickou značku ke Kopicovu (dříve Jirošovu) statku.

Mapa

« zpět na seznam položek

Sdílet

sobota 2. prosinec

Dnes má svátek Blanka

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete