Statistika našeho portálu

  • 93 556 Akcí v kalendáři
  • 5 384 Ubytovacích zařízení
  • 24 179 Míst a památek

Muzeum stavebnice Merkur - Police nad Metují

Police nad Metují

Více než před 90 lety se ve městě Police nad Metují začala vyrábět stavebnice plná děrovaných plíšků, koleček a matiček zvaná MERKUR.

Adresa a kontaktní informace

Web:
www.merkurpolice.cz
Adresa:
Tyršova 341
Tel.:
+420 60 3 3 44 741
E-mail:
museum@merkurtoys.cz

Fotogalerie k článku

Rodiče i prarodiče si jistě rádi zavzpomínají na své dětství a dětem ukáží, s čím si hráli, když ještě nebylo Lego. Více než před 90 lety se ve městě Police nad Metují začala vyrábět stavebnice plná děrovaných plíšků, koleček a matiček zvaná MERKUR. A právě do Police směřuje náš další cestovatelský tip.

Když se vydáme po stopách historie téhle skládačky, musíme se vrátit do roku 1920, kdy pan Jaroslav Vancl založil firmu Inventor a začal vyrábět předchůdce Merkuru. 

Tento tatínek Merkuru ale ještě neměl typické šroubky a matičky. Pravý Merkur se zrodil až o pět let později, kdy firma získala novou ochrannou známku. Firmě se dařilo a děti si vesele stavěly až do roku 1940, kdy došlo k zastavení výroby, kvůli nedostatku barevných kovů, který spotřeboval válečný průmysl. Po válce byla výroba obnovena, ale úspěchy střídaly neúspěchy a chod firmy byl jako na houpačce.

Slávu Merkuru proto připomíná jeho muzeum v Polici nad Metují. Chloubou celé expozice je veliké ocelové město, kterému byl předlohou román Julese Verna. Uvidíte zde modely z nejstaršího typu stavebnice z roku 1920. V muzeu je pro vás připraven hrací koutek, kde si můžete otestovat svou fantazii a šikovnost.

Brzy zjistíte, že Merkur není jen stavebnice na hraní, ale především na rozvíjení představivosti a k pochopení fyzikálních zákonů. Díky těmto přednostem se dvakrát stala hračkou roku a to, že Merkur kdysi pomohl Otto Wichterlemu zkonstruovat stroj na výrobu kontaktních čoček, také jistě nebude náhoda.

V muzeu je otevřeno každý den od 9 do 17 hodin a rodinné vstupné vás vyjde na 240 korun

Mapa

Zajímavé akce v okolí

6. benefiční open air Police Sympho…

11.09.2020 - 12.09.2020
Broumov

Šestý ročník benefičních koncertů PSO se opět vrací do přírody našeho krásnýho kraje. Tentokrát jej rozezníme u…

Festival české filmové komedie - No…

13.09.2020 - 19.09.2020
Teplice nad Metují

Ani na chvíli jsme nezaváhali. 42. ročník festivalu české filmové komedie Nové Město nad Metují se uskuteční. S diváky,…

Závody běhu Jaroměřský kros 2020 - …

25.10.2020 - 25.10.2020
Jaroměř

Jaroměřský kros bude letos slavit 10. narozeniny a oslavy závodu pojali organizátoři skutečně ve velkém stylu. Letos se…

« zpět na seznam položek

Sdílet

neděle 12. červenec

Dnes má svátek Bořek

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete