Statistika našeho portálu

  • 99 582 Akcí v kalendáři
  • 5 394 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Pančavský vodopád

Špindlerův Mlýn

Vodopády zrovna nejsou doménou naší krásné krajiny, přesto jich u nás pár najdeme. Úplně největší a nejvýše položený vodopád nese jméno Pančavský a to podle potoka, který ho vytváří.

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Pančavský vodopád
Oblast
Severovýchod
Kraj
Královéhradecký kraj
Okres
Trutnov
Obec
Špindlerův Mlýn

Fotogalerie k článku

Vodopády zrovna nejsou doménou naší krásné krajiny, přesto jich u nás pár najdeme. Úplně největší a nejvýše položený vodopád nese jméno Pančavský a to podle potoka, který ho vytváří. Najdeme ho v Krkonošském národním parku asi kilometr od proslulé Labské boudy. Vodopád Pančavy je skandinávského kaskádovitého typu a voda zde padá do Labského dolu z celkové výšky 148 metrů. Jeho šířka se mění, závisí totiž na množství přitékající vody z Pančavské louky. Průměrně zde protéká 25 litrů za hodinu, ale v jarních měsících, kdy taje sníh, je vodopád vydatnější.

Pančavský vodopád patří dlouhou dobu k atraktivním turistickým cílům a málokdo ví, že pro svoji oblíbenost byl také uměle zvyšován jeho průtok, a to velmi důmyslně. Jistý Josef Shier, majitel Labské louky, zde nechal vybudovat nádržku s vodou, malé stavidlo a dvě budky s občerstvením, jednu pod vodopádem a jednu nad. Když se v dolejší budce nashromáždil větší počet turistů, hráz byla uvolněna a výletníci si tak mohli vychutnat nevšední podívanou. Nicméně tato atrakce - oba dva stánky s občerstvením a horní slunná terasa - byly ve 30. letech zrušeny. Dnes máme přístup k vodopádům jen omezený, neboť se nacházejí v první zóně Krkonošského národního parku.

I když v současné době můžete vidět jen horní část vodopádu, výlet sem jistě stojí za to. V okolí totiž najdeme spoustu dalších turistických atrakcí. Dechberoucí panorama si můžete prohlédnout z Ambrožovy vyhlídky, kde máte Labský důl, Kozí hřbety nebo krkonošskou Lysou horu jako na dlani. Vypravit se sem můžete po červené turistické trase, která spojuje Labskou boudu s Mohylou Hanče a Vrbaty. Občerstvit se můžete ve výše zmíněné Labské boudě, odkud taky vedou další turistické stezky a to zejména do západní části Krkonoš. Červená stezka vás zavede k prameni Labe, žlutá k zajímavým Sněžným jámám, kde máte výhled i k našim polským sousedům a modrou se pak dostanete na Mumlavské vodopády. Vydáte - li se druhým směrem modré stezky, můžete sestoupit do Labského dolu a případně dojít až do Špindlerova mlýna.

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Velikonoční trhy v Trutnově 2023

03.04.2023 - 06.04.2023
Trutnov

Srdečně vás zveme na velikonoční trhy v Trutnově!

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

neděle 26. březen

Dnes má svátek Emanuel

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete