Statistika našeho portálu

  • 84 794 Akcí v kalendáři
  • 5 368 Ubytovacích zařízení
  • 24 149 Míst a památek

Pohádkový dům v Českém Krumlově

Český Krumlov

V centru Českého Krumlova, v radniční ulici, najdou své vyžití i děti, a to v Pohádkovém domě plném loutek.

Adresa a kontaktní informace

Fotogalerie k článku

Ne nadarmo byl Český Krumlov zapsán do světového kulturního dědictví UNESCO. Tento hradní komplex, jen o pár metrů menší než Pražský hrad, patří k největším a k nejkrásnějším v Česku i na světě. Na své si tu přijdou jak vodáci, tak kulturní nadšenci. 

Ale ani na ty nejmenší se tu nezapomíná. V centru města se nachází dům, ve kterém se za starých časů vařilo pivo a který pamatuje dokonce středověk. Právě tato starobylá atmosféra dokresluje jeho dnešní poslání. Dnes v něm totiž má domov 300 historických loutek. Přízemí a podzemí potěší spíše rodiče. Kavárna Art Café nenabízí pouze příjemné posezení u kávy, ale i expozici sochaře Petra Fridricha. V podzemí se nachází vinotéka Sv. Kryštofa, nabízející vybrané značky z Čech, Moravy a dalších zemí.

Ve foyer prvního patra Pohádkového domu naleznete loutky neznámého umělce, zvané marionety.  V tělíčku mají drát, díky němuž se mohou posadit nebo hýbat hlavou. Některé mají i pohyblivou spodní čelist či pravé lidské vlasy. Další loutky představují historii města. Jsou zde vojáci, kteří obléhají Český Krumlov, dále obchodníci, řemeslníci a permoníci.

Další částí expozice, Divadlo světa, neboli Theatrum mundi, je mechanické divadlo přivezené hrabětem Chotkem. V tomto divadle se nehrálo, loutky v něm pouze ukazovali scenérie. Měnící se kulisy a zvukové efekty, dodávaly představení dramatičnost.

Ti, kteří mají pro strach uděláno, se mohou podívat na expozici čertů, vodníků a jiných tajemných bytostí, které bývaly nedílnou součástí starých lidových pověr, kterým nevěřily pouze děti, ale i dospělí. Část vystavených předmětů je zapůjčena z Národního muzea, například naše nejznámější loutky, které znají dokonce i v Japonsku. Loutky Spejbla a Hurvínka totiž provázely nejedno radostné dětství. 

Málo kdo ví, že profesor Josef Skupa v roce 1920 vytvořil jen Spejbla, a až o šest let později k sobě dostal neposedného syna Hurvínka, který měl být původně jeho stejně popletený kamarád.

V celém muzeu se na loutky sahat nesmí, ale přece jenom tu najdete exponát, který vám to dovolí. Divadlo připravené přímo pro návštěvníky vám umožní zahrát si svou vlastní loutkovou pohádku.

Loutkový dům se nachází v Českém Krumlově v Radniční ulici.

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Advent a Vánoce - Český Krumlov

30.11.2018 - 06.01.2019
Český Krumlov

S přicházející zimou ukazuje Český Krumlov zcela jinou tvář. Tvář plnou klidu a poezie. Čas adventu je naplněn řadou…

Advent na hradě Nové Hrady

08.12.2018 - 16.12.2018
Hrad Nové Hrady,…

Adventní nahlédnutí do vánoční atmosféry počátku 20. století v domácnosti správce panství, jak trávili Vánoce naši…

Vánoční koncert ZUŠ Prachatice - Pr…

13.12.2018 - 13.12.2018
Městské divadlo…

Koncert žáků a učitelů ZUŠ Prachatice.

Vánoce za časů našich prababiček an…

13.12.2018 - 13.12.2018
Velké náměstí

Divadlo Studio dell Arte z Českých Budějovic připomene dětem i dospělým, jak to dříve vypadalo v adventním čase, kdy…

« zpět na seznam položek

Sdílet

úterý 11. prosinec

Dnes má svátek Dana

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Nejlevnější cestovní pojištění do zahraničí najdete a do 2 minut sjednáte až s 50% slevou na srovnávači cestovního pojištění Srovnejto.cz

Vaše cestovní pojištění od ePojisteni.cz může trvat pár dní, ale i celý rok.

Na Atlase Česka dále najdete