Statistika našeho portálu

  • 96 083 Akcí v kalendáři
  • 5 390 Ubytovacích zařízení
  • 24 199 Míst a památek

Valašská strašidla - Valašské Meziříčí

Valašské Meziříčí

Stálá expozice valašského folklóru obsahuje 18 nadpřirozených bytostí a je umístěna v prostorách volnočasového střediska Domeček. 

Adresa a kontaktní informace

Web:
www.domecekvalmez.cz/vystava_valasskych_strasidel
Adresa:
Zdeňka Fibicha 287
E-mail:
domecek@domecekvalmez.cz
Tel.:
+420 57 1 6 65 402

Fotogalerie k článku

Stálá expozice valašského folklóru obsahuje 18 nadpřirozených bytostí a je umístěna v prostorách volnočasového střediska Domeček

Mezi imitacemi skal vede návštěvnická stezka, na které potkáte bájná valašská strašidla v životní velikosti. Tajemnou atmosféru dokresluje i tlumené osvětlení a zvukové kulisy. Impozantní postavou je obrovský drak z Velkých Karlovic, jehož křídla mají rozpětí 6 metrů. Pokud jste slyšeli o obrovském kameni, zvaném Jarcovská Kula ve vesnici Jarcová, setkáte se zde s čertem, který ho tam dovalil.

Potkáte zde i neposedná strašidla, která jsou oblíbená zvlášť u hospodyň. Rarášek Kvasňáček se rád schovává v peci a kam přijde, tam všechno kvasí. Chytré hospodyně si s ním však poradily. Nalákaly ho na misku smetany a když se Kvasňáček napil, byl od něj klid. Jiné trampoty jsou s Popelňáčkem, který když se usídlí v kamnech, nikdo je nezapálí, ať chce sebevíc. Rád také okusuje knoty svíček, které se pak také nedají zapálit. Skřítkové nepořádníci Smolňáček a Trňáček po sobě zase zanechávají smolné skvrny a skvrny od povidel. Zastoupeny jsou tu i lesní víly, divoženky a Divý muž, což takový valašský yetti, který si libuje ve vyvolávání vichřic. Ale nebojte, v lesích ho skoro nepotkáte, hrozně se stydí za svůj zjev, a tak se schovává.

 U každého strašidla najdete stručný popis jeho osobnosti a pověst, která se k němu vztahuje. Autorem těchto nadpřirozených figur je český scénograf a grafik Aleš Drašnar.

Středisko volného času Domeček se nachází ve Valašském Meziříčí. Otevřeno mají od pondělí do pátku, časově 9-11 hodin a 13-16 hodin. V sobotu se expozice otevírá pouze pro skupinu čítající víc než 10 účastníků.

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Biatlonový závod svobody - Zubří

28.09.2021 - 28.09.2021
Zubří

Město Zubří pořádá v úterý 28. září 2021 od 9.30 hodin v areálu Březovce

« zpět na seznam položek

Sdílet

pondělí 20. září

Dnes má svátek Oleg

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete