Statistika našeho portálu

  • 101 025 Akcí v kalendáři
  • 5 392 Ubytovacích zařízení
  • 24 207 Míst a památek

Interaktivní prohlídka zámku a památek v okolí Žďáru nad Sázavou

Žďár nad Sázavou

Na okraji CHKO Žďárské Vrchy se můžete kulturně obohatit prohlídkou zámku Žďár nad Sázavou, ve kterém najdete Muzeum nové generace se zábavnými expozicemi pro malé i velké návštěvníky a vynechat byste neměli ani návštěvu poutního místa opředeného mystikou – Kostela svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře.

Adresa a kontaktní informace

Fotogalerie k článku

Určitě si vybavíte takové ty klasické prohlídky zámku. Přijedete, zaplatíte za parkoviště, vstupenky, příplatek za focení, koupíte dětem párek v rohlíku a pak už několik desítek minut procházíte z místnosti do místnosti, koukáte na obrazy a ztrácíte se ve změti vám většinou neznámých jmen různých šlechticů. Tenhle koncept ve Žďáru nad Sázavou úplně nefunguje, Žďár by se dal popsat jako takový lunapark mezi zámky, jelikož je toho tady opravdu hodně k vidění. 

Příběhem areálu bývalého cisterciáckého kláštera a dnešního zámku rodiny Kinských vás provede Muzeum nové generace s expozicemi vhodnou pro malé i velké návštěvníky. Muzeum se navíc pyšní řadou cen jako třeba Stavba Vysočiny, ale bylo také titulováno nejkreativnějším muzeem ve střední Evropě. Žďárští doporučují navštívit muzeum jako první, podle nich je to totiž klíč k pochopení celého zámeckého areálu.  

Každou hodinu se zde můžete připojit k prohlídce dřívějšího kláštera, ta nese název Po stopách Santiniho, odkazuje na výjimečného architekta Jana Blažeje Santiniho Aichela, který měl se zdejším místem hodně co dočinění. Uvidíte významná místa zámku, my vás nalákáme například na baziliku Nanebevzetí Panny Marie a sv. Mikuláše, kde najdeme druhou největší chrámovou loď na Moravě. Pokud je tu mezi vámi čtenáři nějaký milovník umění, nalákáme vás na stálou expozici barokního umění ze sbírek Národní galerie v Praze či na Galerii Kinských. 

Pokud ještě stále nejste vyčerpaní, můžete se vypravit prozkoumat okolí kolem zámku. V nejbližším okolí vás jistě zaujme výjimečná stavba poutního Kostela svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve tvaru pěticípé hvězdy, kterou má na svědomí již výše zmíněný architekt Jan Blažej Santini Aichel spolu s osvíceným opatem žďárského kláštera Václavem Vejmluvou.  V okolí kdysi bývalo také hodně hamrů, které souvisely s železářskou kolonizací, vy si v rámci expozice máte možnost prohlédnout jednoho z nich – Šlakhamr, známý také jako Brdíčkův mlýn. Výlet na Vysočinu můžete završit u rybníka Velké Dářko, kterému se pro svou rozlohu říká moře Vysočiny. V letních měsících je to ideální místo ke koupání, ale i k provozování jiných letních sportů jako windsurfing, půjčit si zde můžete také loďky a u rybníka najdeme dokonce i Jachting klub.  

 

Mapa

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

úterý 3. říjen

Dnes má svátek Bohumil

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete