Statistika našeho portálu

  • 84 794 Akcí v kalendáři
  • 5 368 Ubytovacích zařízení
  • 24 149 Míst a památek

Znojemské podzemí

Znojmo

Znojemské podzemí je největší v České republice a jedno z největších v Evropě. Dnes zde najdete prohlídkový okruh.

Adresa a kontaktní informace

Oblast
Jihovýchod
Kraj
Jihomoravský kraj
Okres
Znojmo
Obec
Znojmo
Adresa:
Masarykovo náměstí 449/22
Web:
https://www.znojemskabeseda.cz/

Fotogalerie k článku

Znojmo je samo o sobě krásné město, ale největší skvost se skrývá pod ním.

Znojemské podzemí je největší v České republice a jedno z největších v Evropě. Na počátku 14. a 15. století, kdy město Znojmo zažívalo svůj největší rozvoj, měl každý kamenný dům své sklepní prostory. Výsledkem jsou čtyři patra a téměř 27 kilometrů chodeb. Stálá teplota katakomb umožňovala využít podzemní prostory k uskladnění vinných a pivních sudů, ale i k uskladnění zemědělských produktů. 

Podobné prostory se také budovaly k těžbě nerostných surovin jako je třeba stříbro a zlato. Musíme vás ale zklamat, v tomto masivu žádné nerostné žíly nenajdete. Řada prostor sloužila k uskladnění vody nebo jako skrýš před nepřáteli. Lidé do podzemí zavedli kouřovody ze svých domů, takže si v katakombách mohli topit a vařit, vojáci viděli jak se z domů kouří, ale přesto ve městě nemohli nikoho najít, proto se také Znojmu říkalo "město duchů".

V 50. a 60. letech docházelo často k propadům prvního patra a k sesuvům půdy, proto se části prvního patra musely zalít betonem. Před několika lety byl prohlídkový okruh rozšířen o expozici "Tajemné podzemí", kde na vás čekají postavy z místních pověstí. Expozice je navíc obohacena zvukovými efekty. Pro odvážnější, a hlavně pro ty, co netrpí klaustrofobii, je zde připravená adrenalinová expozice. Nečekejte žádnou pohodlnou cestu, tady se budete ohýbat v jednom kuse a místy můžete jít také po kolenou. 

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Znojemský advent 2018

02.12.2018 - 21.12.2018
Znojmo

Rozsvícením vánočního stromu a posvěcením adventního věnce na Masarykově náměstí začíná první adventní neděli Znojemský…

« zpět na seznam položek

Sdílet

pondělí 10. prosinec

Dnes má svátek Julie

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Nejlevnější cestovní pojištění do zahraničí najdete a do 2 minut sjednáte až s 50% slevou na srovnávači cestovního pojištění Srovnejto.cz

Vaše cestovní pojištění od ePojisteni.cz může trvat pár dní, ale i celý rok.

Na Atlase Česka dále najdete