Statistika našeho portálu

  • 101 405 Akcí v kalendáři
  • 5 391 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Kam na Den české státnosti 2019

V Atlase Česka si spolu s našimi čtenáři vždy velmi rádi připomínáme významné milníky našich dějin, mezi kterými se jako jeden z nejbylištivějších vyjímá Den české státnosti, upomínající na život a činy sv. Václava. Přijměte proto naše pozvání na putování po jednotlivých krajích naší země, které si tento významný den zpříjemnily desítkami rozmanitých akcí.

Fotogalerie k článku

V Atlase Česka si spolu s našimi čtenáři vždy velmi rádi připomínáme významné milníky našich dějin, mezi kterými se jako jeden z nejbylištivějších vyjímá Den české státnosti, upomínající na život a činy sv. Václava. Přijměte proto naše pozvání na putování po jednotlivých krajích naší země, které si tento významný den zpříjemnily desítkami rozmanitých akcí.

Praha

Víkendové dění sice letos nenabude o jeden den volna, přesto si ale můžete sobotní státní svátek zpříjemnit návštěvou některé ze zajímavých kulturních akcí. Zajímavým setkáním jistě bude "Festival udržitelného životního stylu Vegefest", který bude sestávat hlavně z přednášek a workshopů. Hudební fanoušci dechové muziky jistě ocení "Mezinárodní festival malých dechových orchestrů v Praze", který se koná pod záštitou hlavního města na malebné Zbraslavi. Neradi bychom Vás připravili o jedinečný vinařský zážitek, který zažijí všichni účastníci "Vinobraní na Náplavce v rámci Vínečko festu". Mezi tradičními pražskými akcemi nemůže chybět ani "Svatováclavské vinobraní", které zve všechny milovníky královského moku do areálu Svatováclavské vinice a Villy Richter. Menší děti se svými rodiči mohou sváteční den strávit na "Dětském dnu na Karlově Univerzitě", který je seznámí s kulturním životem doby vrcholného středověku. Výjimečnou akcí bude i "Den otevřených dveří Lobkovického paláce", který se letos koná s podmanivým názvem - Cesta za svobodou. Velkou oslavu u příležitosti založení pražské Zoologické zahrady slibuje "Výroční slavnost v ZOO Praha".


Středočeský kraj

Málokteré jiné místo v naší zemi je natolik spjato s odkazem sv. Václava, jako právě o oblast Středočeského kraje. Nejlépe se o tom můžete přesvědčit na "Národní Svatováclavské pouti ve Staré Boleslavi", která každoročně přivítá tisíce poutníků z celé země. Bohatý program pro děti a mládež nabízí "Dětský den ve vojenském technickém muzeu v Lešanech", který letos připadá na sobotní sváteční den. O něco dospělejší návštěvníky lze očekávat při "Vinném koštu v Kolíně", kde budete moci ochutnat víno od nejlepších českých a moravských vinařů, kombinované s ukázkami moderní gastronomie. Neradi bychom zapomněli na populární "Zámecké vinobraní v Domousnici", které se letos uskuteční již pošesté. Opravdovou lidovou veselicí budou "Svatováclavské slavnosti v Kutné Hoře", které zvou na moderní hudbu i řemeslné trhy. Neradi bychom zapomněli na "Karlštejnské vinobraní", které slibuje dva dny plné kulturních zážitků a dobrého vína k tomu.


Jihočeský kraj

Chystáte-li se o nadcházejícím víkendu slavit den české státnosti do Jihočeského kraje, zveme Vás na "Největší jihočeskou pouť do Strakonic", která památku sv. Václava připomene hudebním programem, výstavami či netradičním sportovním utkáním. O tom, že sv. Václa je patronem nejen země české, ale i pivovarníků a vinařů, se můžete nejlépe přesvědčit při "Svatováclavských slavnostech v Českém Krumlově". Podzimní oslavou dobrého jídla a pití budou letošní "Svatováclavské slavnosti v Českém Krumlově", které potěší nocí otevřených muzeí a bohatým kulturním programem. Příjemné posezení s koštem vína, burčáku a lokálních delikates slibuje letošní ročník "Svatováclavských slavností v Jindřichově Hradci". Oslavou patrona naší země spolu s nabídkou dobrého jídla a pití bude konání letošních "Svatováclavských slavností v Třeboni".


Plzeňský kraj

Oslavy blížícího se svátku sv. Václava pochopitelně neminou ani Plzeňský kraj, kde je možno navštívit mnoho poutavých míst a zábavných akcí. Jednou z nejlákavějších je "Plzeňský festival vína 2019", který patří ke kultovním akcím spojeným s přicházejícím podzimem. Skvostné obsazení bude mít letošní "Hudební festival Country den v Plzni", který svou návštěvou poctí například František Nedvěd, Jan Vančura či Plavci. V rámci "Svatováclavských oslav v Klatovech" se můžete těšit na středověký jarmark s kartářkou, řemeslný trhy a bohatý doplňkový program. Celosvětově oblíbená fotografická soutěž pro širokou veřejnost se skrývá pod zajímavým názvem "Šumavský fotomaraton", který můžete absolvovat a blížícím se víkendu. V tom samém termínu zveme i na "Víkend otevřených ateliéru v Plzni", který nechá návštěvníky seznámit s výtvarnými technikami různých variant.


Karlovarský kraj

Nadcházející státní svátek je spojen se jménem legendárního českého patrona, který dbal na vyváženou domácí i zahraniční politiku. A právě v příhraničním Karlovarském kraji si i tuto sobotu můžete naplno užít "JazzFest v Karlových Varech", který přináší svižné rytmy u nápadité hudebníky. Mezi populární podzimní akce v Karlovarském kraji pak pochopitelně patří i "Festival na hradě Seeberg pro památky", který letos připadá na sváteční sobotu.

 

Ústecký kraj

Blížící se víkend bude letos okořeněn významným státním svátkem upomínajícím na tradice státnosti a odkaz sv. Václava. Symbolickou sondu do historie představuje v Ústeckém kraji i "Komentovaná vycházka do Bertina Údolí a na Erbenovu vyhlídku", která připomene den Světového turismu. Největší městskou slavností roku bude "Lovosická Václavská pouť", která nabízí mnoho atrakcí, stánků, dobrot a muziky. Ochutnávku vín z Čech a Moravy slibuje další ročník "Liběšického vinobraní", které se letos pojí s oslavou svátku sv. Václava. Největší náborový sportovní festival v České republice se skrývá pod romantickým názvem "Wannado festival", konajícím se o nadcházejícím víkendu v Litvínově.


Liberecký kraj

Atlas Česka zve své čtenáře z Libereckého kraje na některou z akcí spojených se státním svátkem Dne české státnosti. Osvědčenou klasikou je konání "Svatováclavských slavností na zámku Svijany", které poctí svým příjezdem sám známý panovník. Sportovní nadšence jistě potěší "Svatováclavská pouť v Pasekách nad Jizerou", která je spojena s pouťovým během Buďárkou či zábavnými atrakcemi a společným táborákem. Rádi zveme i na tradiční festival s hromadou jídla, pití a hudebních kapel, nazývající se stylově "Pivní festival Octoberfest na Pláních ve Světlé pod Ještědem". Rodinným zážitkem pro členy všech věkových kategorií bude návštěva programu "Poznejte nepoznané v liberecké IQlandii", která je obřím zábavně-vědeckým centrem.


Královehradecký kraj

Nadcházející víkend bude spojen s připomínkou odkazu sv. Václava, který je krom jiného i patronem pivařů a vinařů. O dobré úrodě těch druhých jmenovaných přesvědčí letošní "Hradecký koštýř", který do Městské hudební síně a Žižkových sadů láká na dobré vína a kvalitní burčák. Příznivci moderní i alternativní hudby jistě ocení další ročník hudebního festivalu "Svatováclavské posvícení ve Dvoře Králové", které láká kromě koncertů i na dobový kolotoč či dětský lunapark. Na sv. Václava nezapomenou ani v České Skalici Ratibořicích, kde se koná "Svatováclavské posvícení". Příjemnou novinkou pro celou rodinu je "Nový dětský koutek ve Futuru Hradec Králové", nacházející se v bývalé prodejně S.Oliver.


Pardubický kraj

Víkendová pozvánka na kulturní dění v Pardubickém kraji spojené s oslavami svátku sv. Václava začíná na "Českotřebovském vinobraní", které má dlouhou tradici a nabízí to nejlepší z letošní sklizně českých a moravských vinařů. V rámci "Staročeské Polabinské poutě" se letos můžete těšit i na koncert Michala Davida či celodenní program pro děti i dospělé. Jednu z posledních prohlídek před zimní pauzou nabízí zábavný program "Rytíř Toulovec provádí Litomyšlí", představující toto nádherné východočeské město z doposud méně známé perspektivy. Příjemný den plný zábavy, českého venkova a v interakci se zvířaty můžete zažít na "Babiččině dvorečku v Licibořicích".


Kraj Vysočina

Podzimní počasí pozvolna zbarvuje listy stromů na celé Vysočině do pestrých barev a to je neklamným znamením blížícího se svátku sv. Václava. Jeho letošní připomínku můžete spojit s návštěvou "Kulturního festivalu Den Venkova", který se koná jako tradičně ve Žďáru nad Sázavou. Lákavou možností na sobotní program je i návštěva "Svatováclavských slavností v Novém Městě na Moravě", které budou spojeny s farmářskými trhy či historickým jarmarkem. Nezaměnitelnou a osobitou atmosféru bude mít letošní "Rodinný festival Den města Třebíč", který na velkém pódiu představí bohatý kulturní program, hry pro děti či vizi města do dalších let. Zajímavým tipem pro všechny zvídavé čtenáře bude "Den otevřených dveří v Crystalite Bohemia", který nechá nahlédnout pod pokličku výrobního procesu českých skleněných výrobků.


Jihomoravský kraj

Jižní morava je krajem s vysoce vyvinutým smyslem pro tradice a proto zde i oslava svátku sv. Václava bude spojena s mnoha zajímavými kulturními i společenskými akcemi. Pro naše nejmenší čtenáře jsme připravili pozvánku na "Drakiádu do Bořitova", která proběhne na místním letišti. Hudební fanoušky zajisté nemůžeme ochudit o "Festival hudby a vína Burčák fest", který i letos zavítá do malebného Znojma. Zapomínat bychom neměli ani na populární "Folklorní Břeclavské svatováclavské slavnosti", které představí místní kapely i folkloristy z české a moravské hudební scény. Autentickou atmosféru zažijí všichni účastníci "Hodů sv. Václava v Petrově", které se konají na návsi a ve známé sklepní osadě. Pozornost našich čtenářů si jistě zaslouží i "Břeclavské svatováclavské slavnosti", které letos slaví již 28. výročí. Starobylé tradice našich předků pak připomenou "Krojované hody v Dolních Věstonicích", které potěší krojovaným průvodem či výborným vínem z Pálavy. Poměrně novou akcí je pak "Václavský burčákový pochod Moravskou Novou Vsí", který je poutavým programem na celé sváteční odpoledne. Fajnšmekři přes tradiční gastronomii jistě nevynechají "Husí slavnosti v Boskovicích", které nabízejí bohatý dvoudenní program. Jako specialitu na závěr pak necháváme pozvání na "Výstavu hub v Brně".


Olomoucký kraj

Státní svátek oslavující naši státnost a jejího symbolického patrona zavede mnohé z Vás do oblasti malebné Hané. Na sklonku babího léta se zde můžete zúčastnit "Festivalu jídla a pití v Olomouci", který svou návštěvou poctí i šéfkuchař Jan Punčochář či finalisté televizní soutěže MasterChef Česko. Zdravý pohyb na čerstvém vzduchu jistě přiláká nemálo zájemců do "Fitparku v Prieeesnitzových lázních v Jeseníku". Speciálním tipem na nadcházející sobotu bude pozvánka do "Afrického safari v ZOO Olomouc".


Zlínský kraj

Den české státnosti jistě rádi oslaví i ve folklorem a tradicemi prodchnutém Zlínském kraji. Filmové fanoušky potěšíme víkendovým "Maratonem v Kroměříží", který zahrnuje sestavu šesti filmů a vyzkouší trpělivost i výdrž kinematografických nadšenců. Řádně se pobavit, zazpívat si či zatančit můžete při "Pivním festivalu Jarošovký Oktoberfest v Uherském Hradišti". Mezi letošními pozvánkami samozřejmě nebude chybět ani "Setkání heligonkářů v Besednici - Jablůnce", které se zde koná bezmála čtyřicet let. Recesistický nádech s příměsí dávných tradic nabídne "Šlapání hroznů dívčí nohou s kapelou Spirituál Kvintet", lákají k návštěvě malebných Boršic. Na náměstí v Luhačovicích můžete již tuto sobotu navštívit populární "Svatováclavský jarmark", spojený se slavnostní mší v kostele Svaté Rodiny.


Moravskoslezský kraj

Hledáte-li tip na zajímavé kulturní či společenské akce spojené s oslavou státního svátku či prostě jen zajímavou alternativu na víkendový program, přinášíme přehlídku toho nejzajímavějšího v Moravskoslezském kraji. Zaměřením na kameramansou tvorbu a umění se vyznačuje "Filmový festival Ostrava Kamera", který představí jak profesionální, tak amatérské snímky. Do Společenského domu v Ostravě pak můžete přijít ochutnat vína z osmi vyhlášených moravských vinařství v rámci "Degustace vína a burčáku při festivalu Moravských vín". Rodiny s dětmi si již zvykly na speciální tipy pro sváteční chvíle a nezklameme je ani dnes. Dnešní pozvání směřuje do "Funparku Žirafa v Ostravě", který bude o nadcházejícím víkendu plný zábavy a nápaditých atrakcí.

 

Zajímavé akce v okolí

Rozsvícení malenovického stromečku …

02.12.2023 - 02.12.2023
Hrad Malenovice

Občanské sdružení Malenovice a Komise místní části Malenovice vás srdečně zvou na rozsvícení malenovického stromečku na…

Zimní Masters of Rock 2023 - Zlín

02.12.2023 - 02.12.2023
Sportovní hala Datart

Po roce je tu opět chladnější varianta festivalu MASTERS OF ROCK, letos tedy 18. ročník ZIMNÍHO MASTERS OF ROCK!

V sobotu 2. prosince bude na Letné …

02.12.2023 - 02.12.2023
Zlín

V sobotu 2. prosince bude na Letné chodit Mikuláš!

Adventní tvořivé dílny 2023 - Kyjov

02.12.2023 - 08.12.2023
Vlastivědné muzeum Kyjov

Dovolujeme si Vás pozvat do Vlastivědného muzea Kyjov na tvořivé dílny.

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

sobota 2. prosinec

Dnes má svátek Blanka

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete