Statistika našeho portálu

  • 102 223 Akcí v kalendáři
  • 5 391 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Kam na Masopust v Praze

Praha

Oslavy masopustu mají v českých zemích dlouhou tradici a jejich aktéři každoročně navazují na rozličné zvyky a tradice jejich dávných předků. Samotný masopust je specifickým karnevalovým obdobím, slaveným v minulosti v době od Tří králů do Popeleční středy. Jeho vyvrcholením bývá na masopustní úterý tzv. maškarní zábava, při které můžete v ulicích měst i vesniček potkat rozmanité průvody pestrých masek, které symbolizují dobu končící hojnosti a začátek 40 denního půstu. Ten by měl trvat až do velikonoc. Přinášíme tipy jak strávit masopustní období v Praze

Adresa a kontaktní informace

Oblast
Praha
Kraj
Praha
Okres
Praha
Obec
Praha

Fotogalerie k článku

Oslavy masopustu mají v českých zemích dlouhou tradici a jejich aktéři každoročně navazují na rozličné zvyky a tradice jejich dávných předků. Samotný masopust je specifickým karnevalovým obdobím, slaveným v minulosti v době od Tří králů do Popeleční středy. Jeho vyvrcholením bývá na masopustní úterý tzv. maškarní zábava, při které můžete v ulicích měst i vesniček potkat rozmanité průvody pestrých masek, které symbolizují dobu končící hojnosti a začátek 40 denního půstu. Ten by měl trvat až do velikonoc.Přinášíme tipy jak strávit masopustní období v Praze.

Masopustní akce v Praze
Zajímavou akcí bude jistě Masopust v Toulcově dvoře

Suchdolský masopust

Přijďte si v sobotu 15. února užít pravý "Suchdolský masopust", který zaručuje báječně strávené odpoledne ve společnosti milých lidí, spousty zábavy, dobrého jídla a nevšedních kulturních zážitků. Po patnácté hodině se ze Suchdolského náměstí vydává slavnostní masopustní průvod masek, který bude hýřit barvami, legrací a velkým množstvím povzbuzujících látek v nenápadných placaticích schovaných v náprsních kapsách mnoha masek. Menší návštěvníci pak jistě ocení humorně ztvárněný příběh "O statečném suchdolském lidu" a rozšafně vyhrávající kapelu. A nezapomeňte, že k průvodu se na Brandejsově statku na Holém vrchu přidají i masopustní průvody z Roztok a Únětic. Nezůstávejte proto doma a oslavujte s ostatními tuto nádhernou roční dobu, tak nezaměnitelně spojenou s lidovými zvyky a tradicemi.

Karnevalová sezóna začíná

Málokterá akce vzniklá v poslední době si získala za svou krátkou existenci takovou popularitu mezi Pražany jako festival Carnevale Praha. I letos se v jeho rámci uskuteční samostatný "Průvod masek", který potěší především obyvatele sedmé městské části. V sobotu 22. února se před galerií Scarabeus sejdou desítky masek a čarokrásných pohádkových a fantazií prodchnutých postav, které se společně vydají přes Letenskou pláň do Clam-Gallasova paláce na Praze 1. V odpoledních hodinách se pak celé laškovné dění přesune k orloji na Staroměstském náměstí, kde vypukne populární a hojně očekávaný "Slet masek". S ním souvisí samozřejmě i nezbytné předání karnevalového práva čelu průvodu, který se v letošním roce nechává inspirovat starořeckými a starořímskými bájemi a mýty. Zajímavým bonusem letošního roku je bezplatná konzultace o technologii výroby masek, kterou organizátoři celé akce vložili do rukou předních odborníků.

Malá Strana ožívá tradicemi

První březnový den vycházející letos na sobotu je ideální příležitostí k rodinné procházce či přátelskému povyražení, které si letos můžete zpříjemnit návštěvou populárního "Malostranského masopustního veselí". Sraz všech účastníků tohoto veselého putování po nádherných místech první městské části se uskuteční v jednu hodinu odpoledne před notoricky známým hostincem U Černého vola na Loretánském náměstí. Přes několik známých kaváren a hostinců se pak veselý průvod vydává až k cíli cesty, kterým je Kampa u Karlova mostu. Zde se po celé odpoledne odehrává zábavný program, zahrnující příchod maskovaného průvodu, hudební vystoupení Pražského pouťového orchestru či s napětím očekávanou masopustní zabijačku. Pokud tedy hledáte osvěžující povyražení od každodenního pracovního shonu, je pro Vás Malostranský masopust tou nejlepší volbou.

Toulcův dvůr pro malé i velké

Mezi tradičními masopustními akcemi konajícími se na území našeho hlavního města nemůže ani letos chybět "Masopust v Toulcově dvoře", který si letos do svého erbu vetknul heslo - Masopust držíme, nic se nevadíme pospolu. O prvním březnovém dnu se v romantickém prostředí Toulcova dvora odehraje zábavný a originální program, seskládaný s humorných scének desítek masek a muzikantů, klasické staročeské zabijačky, soutěže o nejlepší a nejoriginálnější masku či poučného výkladu do aktivitách a každodenním provozu tohoto výchovného a kulturního centra. Recesistický závěr celému veselení již tradičně zařídí populární "pochovávání Masopusta", kterým se pomyslně loučíme s krutovládou zimy a s nadšením očekáváme blížící se první jarní týdny.

Vinohradské masopustní trhy

Oblíbené oslavy letošního masopustu se k nadšení obyvatel druhé a třetí městské části letos rozvinou i na Tylově náměstí. První "Vinohradské masopustní trhy" zde budou nepřetržitě probíhat od úterý 18. února až do 14. března. Všichni návštěvníci se mohou těšit na desítky stánků s obvyklým masopustním zbožím, mezi kterým nebudou chybět tradiční gastronomické delikatesy v podobě pochoutek na grilu, rozmanitých cukrovinek, perníků či sýrových lahůdek. Pravým vyvrcholením vinohradského masopustu bude celodenní program, odehrávající se zde v úterý 4. března. Po oficiálním zahájení představiteli radnice budete moci ochutnat masopustní gulášek, vyrobit si svou masopustní masku či si vyslechnout staročeskou kapelu Hašlerka. Nejmenší návštěvníky jistě potěší populární malování na obličej či možnost vyrobit si svou vlastní masopustní masku. Trhy jsou samozřejmě i vítanou příležitostí k zakoupení drobného uměleckého či dárkového předmětu.

Masopustní veselí v Praze

Letenské prase i letos

Za podpory hlavního města Prahy se i letos koná populární "Zabijačka v muzeu aneb Letenské prase". O prvním březnovém dnu se všichni návštěvníci Národního zemědělského muzea přemění do role degustátorů vytříbených zabijačkových pochoutek, masopustních sladkostí a dobrého vína či teplých nápojů. Své umění zde totiž jako již tradičně předvedou mistři řeznické profese, kteří se neomezí jen na klasickou "řezničinu", ale malým i velkým zájemcům představí zajímavosti z historického vývoje zabijaček u nás a to za použití dobového náčiní. Samotné muzeum pak během akce samotné zajišťuje osobitý interaktivní program, lákající na propojení vědy s každodenním životem, možnost zážitků doslova na vlastní kůži či odborných a poučných přednášek realizovaných částečně odlehčenou a snadno přístupnou formou.

Masopust v ZOO

Pokud se chystáte navštívit pražskou zoologickou zahradu v Troji, nabízí Vám Atlas Česka ideální tip na netradiční akci, konající se zde v sobotu 8. března. To sem totiž doputuje masopustní veselí, které jako kulový blesk rozsvěcuje snad všechna česká a moravská města, městečka či vesničky. Všechny zvířecí miláčky zde můžete obdivovat při netradičních situacích a v rámci bohatého programu "Masopustu v ZOO Praha", který s pečlivostí sobě vlastní připravili zdejší chovatelé a zvířecí pečovatelé. Svou pestrostí zaujme i nezbytný průvod masek, netradiční krmení dravé zvěře či laškovné divadelní představení. Stejně jako v letech minulých, tak i letos budou moci Vaše děti a další malí návštěvníci užívat bohatého programu za doslova symbolické vstupné.

Masopustní veselí doslova v celé Praze

Na závěr naší pozvánky bychom Vám rádi představili skromný výčet dalších zajímavých akcí, které se týkají oslav masopustního období. V sobotu 15. 2. si maskované veselí užijete například při "Masopustu v Třeboradicích", "Karlínském masopustu" či "Masopustním průvodu po Kbelích". O dva týdny později (1. a 2. března) pak užívejte vybraných masopustních pochoutek a nespoutaného hýřivého laškování při "Hlubočepském masopustu", "Masopustu v Dubči" či "Masopustu na Ctěnickém zámku".

Zajímavé akce v okolí

Nechte se hýčkat na Festivalu krásy…

18.04.2024 - 21.04.2024
Metropole Zličín

Máte rádi módu a neunikne vám žádný nový beauty trend? Tak to určitě nesmíte vynechat Festival krásy a módy v nákupním…

Urban Challenge 2024 - Praha

19.04.2024 - 20.04.2024
Bohnice

Urban Challenge je městský 5km dlouhý běh, který je určený pro každého.

Butky Park otvírá: Festival plný zá…

20.04.2024 - 20.04.2024
Galerie Butovice

Zapište si do kalendáře butovickou událost roku: v sobotu 20. dubna 2024 zahajuje sezónu multifunkční Butky Park a na…

Hokej s Patem a Matem

20.04.2024 - 21.04.2024
Praha

První sportovní akce s Patem a Matem bude patřit jednomu z nejoblíbenějších sportů - hokeji. S roztomilou dvojkou…

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

pátek 19. duben

Dnes má svátek Rostislav

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete