Statistika našeho portálu

  • 94 936 Akcí v kalendáři
  • 5 389 Ubytovacích zařízení
  • 24 190 Míst a památek

B17MEMORY

21.04.2018 Kosova Hora

VZPOMÍNKA NA POSLEDNÍ DNY VÁLKY - B17 MEMORY 21. dubna 2018 – Majáles Vítězství S nástupem jara, 21. dubna 2018, opět oslavíme již 73. výročí ukončení 2. světové války. Připomeneme si, že v posledních dnech války se v našem kraji stala historická událost, která se odehrála v oblacích nad obcemi Zberaz a Hradištko dne 19. 4. 1945.V tento den krátce po poledni došlo k leteckému souboji mezi…

Adresa a kontaktní informace

Fotogalerie k článku

VZPOMÍNKA NA POSLEDNÍ DNY VÁLKY - B17 MEMORY 21. dubna 2018 – Majáles Vítězství

 

S nástupem jara, 21. dubna 2018, opět oslavíme již 73. výročí ukončení 2. světové války. Připomeneme si, že v posledních dnech války se v našem kraji stala historická událost, která se odehrála v oblacích nad obcemi Zberaz a Hradištko dne 19. 4. 1945.

V tento den krátce po poledni došlo k leteckému souboji mezi americkými bombardéry B17G "Flying Fortress" 8. americké letecké armády a stíhači německé Luftwaffe.

 Vzdušný souboj byl osudový celkem pro 19 letců ze dvou amerických bombardérů. Z devíti členné posádky prvního letounu, který byl poškozen a odlétl z místa střetu, se pouze dvěma pilotům podařilo doletět až nad Plzeň, kde z poškozeného stroje seskočili na padácích. Pouze jednomu letci se ale podařilo z místa střetu uniknout, přežít v úkrytu a dočkat se konce války. Ostatní letci v boji padli nebo byli zajati vojáky SS a v pozdních večerních hodinách byli popraveni u cesty pod zámkem Konopiště. Dnes zde stojí kamenný pomník, který tuto události připomíná.

Osud druhého bombardéru byl tragičtější, jeho 10 letců v útrobách zasáhl silný výbuch a celkem šest letců zahynulo buď při zásahu a následném pádu letounu, nebo se jim při výskoku neotevřel padák. Zbylí letci se spolu s kolegy prvního bombardéru snesli na padácích do prostoru louky nad nádražím v Kosově Hoře, kde byli většinou zajati a převezeni s vojáky z druhého letounu na velitelství SS na Konopiště.

V sobotu 21. dubna 2018 tomu bude přesně 73. let ode dne, kdy se konal pohřeb šestice letců z posádky bombardéru sestřeleného nad Zberazí a Hradištkem.  K příležitosti připomenutí této události se bude od 8:30 v místním kostele Nanebevzetí Panny Marie konat zádušní mše. Vzpomínkovou mši povede pan kaplan Zápotocký a vojenský kaplan Böhm z 15. ženijní brigády AČR.

Úvodního slova a přivítání milých hostů z ambasád USA ( plk. Wootan )  a Velké Británie  ( plk. Longstaff ) se ujme pan Ing. Jiří Burian, starosta Sedlčan a senátor parlamentu ČR.  Účast na mši přislíbili i další milí hosté z řad Generálního štábu AČR, paní generálka Šmerdová a pan generál Hromek z velitelství vzdušných sil, Československé obce legionářské, spolků vojenské historie a také někteří místní rodáci, z nichž část si události onoho dne pamatuje a zažili jí coby děti.

Po skončení mše se delegace přesunou do Kosovy Hory, kde bude akce pokračovat odhalením pomníku brigádnímu generálu Karlu Marešovi, prvnímu veliteli 311. československé bombardovací perutě RAF v Anglii, a to k příležitosti jeho letošního 120. výročí narození. Tento letec a legionář dožil svá poslední léta s rodinou právě v Kosově Hoře, a proto se obec rozhodla nově zbudovaný park pojmenovat jeho jménem. Akce se zúčastní na pozvání pana starosty Martina Krameše také paní Dagmara Jungmannová, dcera pana generála a sedlčanská rodačka, za ambasádu Velké Británie a Severního Irska pan plukovník Longstaff. Memoriál bude zahájen v 10:00 hodin.

Pro účastníky vzpomínkového aktu v Kosově Hoře je připraven také krátký vzpomínkový turistický pochod po místech spojených s touto historickou událostí, a to po trase vedoucí lesem Kolihovy k místu lesního památníku americkým letcům na Hradištku, tedy do místa kam dopadla po havárii přední část bombardéru.

Zde bude akce pokračovat pietou u lesního hrobu v 13:00 hodin. Stejnou trasou jako turisté se vydají také historická vojenská vozidla konvoje z klubů VH, budou doprovázena vojáky v historických uniformách. Následně tento konvoj spolu s účastníky turistického skautského pochodu zamíří do svého cíle, do areálu POTYA - zatopeného kamenolomu v Bořené Hoře u Štětkovic na závěrečnou část akce na Majáles vítězství.

Majáles vítězství bude v lomu zahájen ve 14:00, v rámci odpolední části je dále připraven závěrečný pietní akt, kdy na počest padlým letcům přeletí nad lomem ve výšce 80 m letkastíhacích letounů JAS 39 Gripen z 21. letky taktického letectva AČR.

Program Majálesu bude obohacen jak výstavou dobové spojenecké techniky, tak i ukázkou bitvy RC modelů vozidel a tanků, dále i ukázkou historického potápění. Svůj první májový tanec kolem pestré Májky zatančí se stuhami dívky sedlčanského gymnázia.

Odpolední část zpříjemní hudba skupiny Fanda Tomášek a přátelé a jejich hostů.

Srdečně zváni jsou nejenom příznivci historie samotné, ale i rodiny s dětmi. Budeme rádi, pokud akce navodí příjemnou atmosféru nadcházejících májových oslav a příchodu jara.

Budeme hrát a slavit tak, jak se hrálo, když válka skončila …

Těšíme se na Vás…

Mapa

Další akce v okolí

Příměstský in-line kemp s angličtin…

02.08.2021 - 06.08.2021
Areál Nový rybník

In- line kemp je veden formou příměstského tábora a nabízí program denně od 8:00 do 16:30. Děti jsou rozděleny do…

Příměstský cyklo kemp 2021 - Příbram

09.08.2021 - 13.08.2021
Areál Nový rybník

Cyklo kempy jsou oblíbené pětidenní příměstské tábory určené pro děti ve věku od 5 do 15 let. Jsou zaměřeny na výuku…

Příměstský cyklo kemp 2021 - Příbram

16.08.2021 - 20.08.2021
Areál Nový rybník

Cyklo kempy jsou oblíbené pětidenní příměstské tábory určené pro děti ve věku od 5 do 15 let. Jsou zaměřeny na výuku…

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Karanténa s Atlasem Česka

Prohlédněte si aktuální nabídku online akcí, které je možné v období celostátní karantény kvůli Koronaviru sledovat zdarma z pohodlí vašeho domova.

Více Kalendáři akcí v rubrice Online.

Kategorie

úterý 2. březen

Dnes má svátek Anežka

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete