Statistika našeho portálu

  • 101 005 Akcí v kalendáři
  • 5 393 Ubytovacích zařízení
  • 24 207 Míst a památek

Skanzen Vysoký Chlumec

01.06.2013 - 01.09.2013 Vysoký Chlumec

Nenechte si ujít výstavu tradičních pokrývek hlavy venkovských žen z 19. století.Dříve bylo téměř nemyslitelné, že by se vdaná žena ukázala na veřejnosti bez pokrývky hlavy, proto se o dívce po svatbě říkalo, že se dostala "pod čepec". Na všední nošení byly určeny potištěné vlněné šátky nebo jednoduché čepečky z bílého plátna zdobené plastickou bílou výšivkou a pouze o svátcích se z…

Adresa a kontaktní informace

Fotogalerie k článku

Nenechte si ujít výstavu tradičních pokrývek hlavy venkovských žen z 19. století.

Dříve bylo téměř nemyslitelné, že by se vdaná žena ukázala na veřejnosti bez pokrývky hlavy, proto se o dívce po svatbě říkalo, že se dostala "pod čepec". Na všední nošení byly určeny potištěné vlněné šátky nebo jednoduché čepečky z bílého plátna zdobené plastickou bílou výšivkou a pouze o svátcích se z truhel vytahovaly tuhé zlaté nebo stříbrné čepce.

Právě tyto nákladné kusy se stuhami z barevného hedvábí, zdobené složitou výšivkou z kovových vláken, broušenými sklíčky i flitry, představují divácky nejatraktivnější část výstavy. U některých čepečků v miniaturní velikosti můžeme předpokládat, že byly součástí oblečení určeného na první slavnost v životě dítěte – křest.

Čepce venkovských žen jsou doplněny ukázkami pokrývek hlavy z městského prostředí – například pánským cylindrem, malou vyšívanou čepičkou, kterou s oblibou nosili hostinští, nebo dámskou kápí z černého hedvábí.

 

Těšíme se na vaši návštěvu.

Mapa

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

pátek 29. září

Dnes má svátek Michal

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete