Statistika našeho portálu

  • 100 972 Akcí v kalendáři
  • 5 393 Ubytovacích zařízení
  • 24 207 Míst a památek

GASK: Otto Plachta / Mezizem - Kutná Hora

18.06.2022 - 09.10.2022 GASK – Galerie Středočeského kraje

18. června v 15:00 proběhne vernisáž výstavy MEZIZEM Otto Plachta. Tvorba i osobní život tohoto malíře se odvíjejí na cestách mezi Čechami a jeho druhým domovem, který si vybudoval v Peru, na břehu jezera Yarinacocha. Maluje výjevy, v nichž se – stejně jako v životě indiánů – zcela přirozeně prolíná realita s mýtem a vizí. V prostředí, kde tyto složky existují neodděleně a jsou prožívány zároveň a stejně reálně, jsou jeho obrazy pokusem zachytit podstatu této „nevšední všednosti“. Výstava potrvá do 9. října 2022.

Adresa a kontaktní informace

Fotogalerie k článku

Malíř Otto Placht má na české výtvarné scéně velmi specifické postavení. Jeho tvorba i osobní život se už bezmála tři desetiletí odvíjejí na cestách mezi dvěma značně vzdálenými místy – mezi Čechami, resp. Prahou, kde je jeho první domov – a jeho druhým domovem, který si vybudoval v Peru, na břehu jezera Yarinacocha. Akademické umělecké školení pro něj odjakživa bylo příliš úzkým polem, poznání i vnímání si soustavně rozšiřoval v mnoha oborech – historii, etnobotanice, ekologii, léčitelství, šamanismu a mytologii. Mentální prostor, kde má své místo věda, umění, divočina i spiritualita, vytváří jakousi vnitřní mezizem, v níž se potkávají a navzájem ovlivňují často zdánlivě neslučitelné protiklady a z jejich prostupování a střetávání vzniká jedinečný svět malířovy imaginace.

Maluje výjevy, v nichž se – stejně jako v životě indiánů – zcela přirozeně prolíná realita s mýtem a vizí. V prostředí, kde tyto složky existují neodděleně a jsou prožívány zároveň a stejně reálně, jsou jeho obrazy pokusem zachytit podstatu této "nevšední všednosti". Některé působí kaleidoskopicky, jejich velké formáty jako by se rozpadaly do prolínajících se, až ornamentálně působících ploch a prostorových plánů. Při bližším pohledu není snadné najít měřítko ani pojítko s realitou, jak ji běžně vnímáme, vtáhnou pozorovatele do imaginárního prostoru bez hranic a horizontu – mikrokosmos i makrokosmos v jednotě mýtu a skutečnosti. Dynamické barevné světy ayahuascových vizí jsou protějškem "portrétů" panenské džungle i krajiny, jejímž klidným horizontem je hladina jezera Yarinacocha.

Mapa

Další akce v okolí

Největší výstava českých vín 2023 -…

30.09.2023 - 30.09.2023
Kutná Hora

V sobotu 30. září od 14:00 do 19:00 u příležitosti oslav sv. Václava, zakladatele české země a ochránce českých vinařů,…

PICCOLI Hudební a výtvarné dílny pr…

07.10.2023 - 07.10.2023
Barborská 51, Kutná Hora

Už jste někdy zpívali, tančili a hráli v galerii? Přijďte na PICCOLI! Nejprve detailně prozkoumáme vybraný obraz stálé…

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

neděle 24. září

Dnes má svátek Jaromír

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete