Statistika našeho portálu

  • 94 291 Akcí v kalendáři
  • 5 384 Ubytovacích zařízení
  • 24 186 Míst a památek

NZM Valtice - Muzeum zahradnictví a životního prostředí

18.10.2016 - 31.12.2020 Valtice

Stálá expozice valtické pobočky Národního zemědělského muzea nazvaná  "Historické vinařské lisy a nářadí" dokumentuje poměrně dlouhý vývoj technologie zpracování hroznů. V Muzeu vinařství, zahradnictví a krajiny ve Valticích patří co do rozlohy k největším stálým expozicím. Zmínka o prvních vinařských lisech v českých zemích se datuje z 11. století, ze zprávy o vinici s lisem u vsi Dřísy, kterou…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
NZM Valtice - Muzeum zahradnictví a životního prostředí
Oblast
Jihovýchod
Kraj
Jihomoravský kraj
Okres
Břeclav
Obec
Valtice

Fotogalerie k článku

Stálá expozice valtické pobočky Národního zemědělského muzea nazvaná  "Historické vinařské lisy a nářadí" dokumentuje poměrně dlouhý vývoj technologie zpracování hroznů. V Muzeu vinařství, zahradnictví a krajiny ve Valticích patří co do rozlohy k největším stálým expozicím.

Zmínka o prvních vinařských lisech v českých zemích se datuje z 11. století, ze zprávy o vinici s lisem u vsi Dřísy, kterou Břetislav I. daroval kapitule staroboleslavské. Na Moravě je existence vinařského lisu doložena z roku 1582 jeho vyobrazením v gruntovní knize města Uherského Brodu. Tyto lisy byly celodřevěné a pochopitelně se téměř nedochovaly. Dřevěné kombinované lisy se ale používaly ještě po druhé světové válce a díky tomu je v muzeu zachován bohatý dokumentační materiál.

Sbírka lisů ve valtické pobočce NZM se skládá nejen z moderních kovových lisů, dosud běžně používaných "malovinaři", ale pyšní se i starými dřevěnými lisy ( nejstarší je z roku 1719 ). Mezi nimi dominuje mohutný exemplář o rozměrech: výška 2,45 m, šířka 3 m, mísa 1,5 x 1,5 , v odhadované váze 2000 kg.

Je zde k vidění i malý kládový lis, lis z Valašska s kamennou mísou, podomácku vyrobený lis z roku 1910 představující modernizovanou generaci vinařských lisů, u nichž už byl nejsložitější díl – vřeteno a jeho hlava – nahrazen továrním, železným výrobkem. Součástí expozice jsou i ukázky vinařských dřevěných sudů s objemy uvedenými v původních mírách – vědrech – a drobného nářadí používaného při vinobraní – mlýnky, putny, kosíře apod.

V expozici jsou nejen podrobné popisy vystavených lisů, ale i vinařských staveb.

Otevírací doba

Vstupné

 

Těšíme se na vaši návštěvu.

Mapa

Další akce v okolí

Lednicko-valtický hudební festival …

03.10.2020 - 03.10.2020
Zámecká jízdárna Lednice

Janoska Ensemble, jenž hned za svou první nahrávku u Deutsche Grammophon získal Zlatou desku, přiváží na…

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

úterý 29. září

Dnes má svátek Michal

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete