Statistika našeho portálu

  • 102 230 Akcí v kalendáři
  • 5 391 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

GASK: Hvězdné nebe

10.07.2022 - 09.10.2022 GASK – Galerie Středočeského kraje

Výstava Hvězdné nebe, která mapuje spolupráci královédvorského textilního továrníka Josefa Sochora a jeho synů s vůdčími osobnostmi tehdejší umělecké scény, bude od 10. července k vidění v Galerii Středočeského kraje v Kutné Hoře. Vedle Františka Kysely, autora stejnojmenné monumentální textilii zobrazující postavení nebeských těles v den vzniku samostatného Československého státu, se v expozici objeví práce Aloise Fišárka, Aloise Wachsmana, Jiřího Trnky, Karla Svolinského, Josefa Čapka, Toyen nebo Marie Fischerové-Kvěchové.

Adresa a kontaktní informace

Fotogalerie k článku

Výstava: Hvězdné nebe
Kurátoři výstavy: Jitka Škopová, Gabriela Adámková, Alžběta Cibulková, Vlastimil Havlík

Pro rozvoj profese designéra, tak jak ji známe dnes, bylo velmi podstatné období první poloviny 20. století. Osvícení průmyslníci, usilující o produkci esteticky kvalitních výrobků, poprvé vsadili na spolupráci s etablovanými výtvarníky. Mezi ně patřil také Josef Sochor a následně jeho synové, kteří podporovali moderní výtvarné projevy a pro navrhování textilních dezénů oslovovali významné umělce a umělkyně. Na architektonických návrzích pro firmu Sochor a rodinu jejích majitelů pracovali Josef Gočár nebo Pavel Janák, kteří se společně s Františkem Kyselou, Otto Gutfreundem nebo Antonínem Kybalem podíleli i na vytváření interiérů dvou rodinných vil ve Dvoře Králové nad Labem.

"V rámci vizuálně pojaté výstavy představíme fungování a produkci továrny Josef Sochor, jejíž jméno dodnes rezonuje nejen ve východních Čechách. Na jejího zakladatele vzpomíná široká veřejnost jako na progresivního a úspěšného podnikatele, ale i mecenáše umění, který se obklopoval ,hvězdami‘ české umělecké scény. A právě tapiserie Hvězdné nebe je jakousi ideovou paralelou," uvedla autorka koncepce výstavy Jitka Škopová. Sochorovo propojení s architekty a výtvarnými umělci můžeme považovat za jeden z typických rysů období první republiky, kdy se vlivní továrníci stávali uměnímilovnými podporovateli a přímo ovlivnili rozvoj kultury a vizuální identity mladého Československého státu.

Firma Josef Sochor (1904–1942) se do historie textilní výroby zapsala především díky pokrokovosti ve výrobě a řízení firmy i činností v oblasti sociální politiky. Zejména ve 30. letech patřila mezi podnikatelskou špičku a její úspěch sahal daleko za hranice státu. Velkou inspirací se zejména pro syny Zdeňka a Josefa Stanislava Sochorovi, kteří převzali vedení podniku, staly americké Fordovy závody a stejně tak jako zlínská obuvnická firma Baťa věnovali značné úsilí propagaci, distribuci a prodeji výrobků. V roce 1938 firma rozšířila svoji výrobu do zahraničí. V severoirském Belfastu vybudovala tiskárnu pro filmový tisk a později i tkalcovnu.

Součástí výstavní koncepce je mimo jiné snaha upozornit na příběhy materiálů a také poskytnout návštěvníkům vhled do designérské praxe. Výstava je rozčleněna do dvou tematických celků: Život a umění a Proces. Zatímco první představuje život rodiny, její vztah k umění i spolupráci textilního tisku s výtvarníky, druhá je zaměřena na historii firmy a proces vzniku produktu od tvorby návrhu až po jeho propagaci. Právě v druhé části expozice je vytvořena replika firemní kreslírny, která nejenže zprostředkuje atmosféru doby, ale také poslouží jako interaktivní prostor, kde si návštěvníci budou moci vyzkoušet práci designéra a vytvořit vlastní návrh textilních vzorů.

Hvězdné nebe je třetí ze série čtyř výstav, které v roce 2022 realizuje v Čechách, na Moravě a na Slovensku Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze v rámci grantového projektu Umění a průmysl: Opomíjené regionální osobnosti podnikatelů coby hybatelů hospodářského pokroku Československa, jejich význam a spolupráce s umělci, architekty a designéry. Projekt vznikl ve spolupráci s Uměleckoprůmyslovým museem v Praze.

Mapa

Další akce v okolí

600. výročí Bitvy u Malešova: Oslav…

07.06.2024 - 08.06.2024
Malešov

Přibližně před 600 lety, v důležité chvíli českých dějin, se odehrála bitva u Malešova, která do značné míry formovala…

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

úterý 23. duben

Dnes má svátek Vojtěch

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete