Statistika našeho portálu

  • 93 559 Akcí v kalendáři
  • 5 384 Ubytovacích zařízení
  • 24 179 Míst a památek

JSME 100 (100. výročí vzniku ČSR) - Litomyšl

16.06.2018 - 30.11.2018 Litomyšl

Festival Smetanova Litomyšl pod patronací Bohemian Heritage Fund představí hned čtyři projekty s jednotným tématem putování, v nichž propojuje hudební a výtvarnou část festivalu. V pátek 15. 6. uvede ve světové premiéře pod taktovkou Tomáše Netopila kantátu Český poutník, na 14. ročníku Smetanovy výtvarné Litomyšle pak představí tři výstavy: Krajinou mého srdce, Poutníci, JSME 100."Jsem hrdý, že…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Veřejný prostor města Litomyšl
Oblast
Severovýchod
Kraj
Pardubický kraj
Okres
Svitavy
Obec
Litomyšl

Fotogalerie k článku

Festival Smetanova Litomyšl pod patronací Bohemian Heritage Fund představí hned čtyři projekty s jednotným tématem putování, v nichž propojuje hudební a výtvarnou část festivalu. V pátek 15. 6. uvede ve světové premiéře pod taktovkou Tomáše Netopila kantátu Český poutník, na 14. ročníku Smetanovy výtvarné Litomyšle pak představí tři výstavy: Krajinou mého srdce, Poutníci, JSME 100.

"Jsem hrdý, že jsme podpořili vznik Českého poutníka, a potvrdili tak dlouholeté partnerství s Národním festivalem Smetanova Litomyšl, letos slavícím šedesát let své existence. Český poutník, kolektivní kompozice čtyř současných českých skladatelů na libreto uměleckého ředitele Smetanovy Litomyšle Vojtěcha Stříteského, v něm vzdává hold vzniku Československa, významnému výročí festivalu a zároveň uctí památku loni zesnulého Jiřího Bělohlávka, které byl na samém počátku tohoto ojedinělého projektu," řekl president Bohemian Heritage Fund Pavel Smutný.

Jubilejní 60. ročník Národního festivalu Smetanova Litomyšl (14. 6. - 7. 7. 2018) doprovází letos již po čtrnácté přehlídka výtvarného umění. "V minulém roce jsme přispěli k tomuto unikátnímu rysu, když jsme hudební a výtvarnou část festivalu propojili, letos v této ambiciózní linii pokračujeme. A tak se téma putování (nejen) českou krajinou promítá i do třech výstav, na kterých se podílíme (Krajinou mého srdce, Poutníci, JSME 100). Naše výstavy tak reagují, komunikuji a vzájemně se doplňují s jednou z hlavních hudebních událostí festivalu," dosvědčuje Smutný.

Třetím projektem, na němž se BHF podílí, je projekt JSME 100 Václava Ciglera a Michala Motyčky. Výjimečná osobnost Václava Cíglera dala vzniknout několika instalacím v exteriéru speciálně vytvořených pro Litomyšl u příležitosti oslav stoletého výročí založení naší republiky.  "Autor se v nich zamýšlí nad rolí jednotlivce ve společnosti a jeho vnímáním národní identity. Tato témata zhmotňuje i v uzavřeném prostoru Galerie Miroslava Kubíka, kde si stejně jako ve svých venkovních instalacích pohrává se světlem, konstrukcí objektů nejen ze skla a jejich začleňování do prostoru," popisuje projekt Pavel Smutný.  

Václav Cigler Michal Motyčka

červen – listopad 2018

Výtvarná intervence ve veřejném prostoru města Litomyšl

vernisáž: 16. 6. 2018 od 16.00 hodin

kurátorka: Jana Šindelová

pořádá: Galerie Miroslava Kubíka, Město Litomyšl a Bohemian Heritage Fund

Mapa

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

pondělí 13. červenec

Dnes má svátek Markéta

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete