Statistika našeho portálu

  • 87 656 Akcí v kalendáři
  • 5 374 Ubytovacích zařízení
  • 24 161 Míst a památek

Komentované vycházky a volný vstup do Svatomikulášské městské zvonice - Praha

04.05.2019 Věž chrámu sv. Mikuláše

Svatomikulášská městská zvonice na Malostranském náměstí bude 1. května znovu otevřena pro návštěvníky. V sobotu 4. května bude navíc do věže vstup zdarma u příležitosti výročí zahájení Pražského povstání v květnu 1945, jehož dění se do značné míry soustředilo na Malou Stranu.

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Věž chrámu sv. Mikuláše
Oblast
Praha
Kraj
Praha
Okres
Praha
Obec
Praha

Fotogalerie k článku

Pražskému povstání je také věnována část stálé expozice ve Svatomikulášské městské zvonici. V souvislosti s volným vstupem do expozice 4. 5. 2019 připravilo MMP ve stejný den také dvě komentované vycházky s historikem Tomášem Jaklem z Vojenského historického ústavu Praha pod názvem Svatomikulášská městská zvonice a Pražské povstání na Malé Straně. Sraz zájemců o vycházku je před vchodem do věže v 11. 00 a ve 14. 00 hodin. Rezervace není nutná a vstup je volný.

Komentovaná vycházka seznámí zájemce s významnými místy Pražského povstání na Malé Straně. Představí budovy, klíčové pro německou obranu Malé Strany a Hradčan, průběh bojové linie v okolí Svatomikulášské městské zvonice a mobilizačními centra a opěrné body českých povstalců.
Komentovaná vycházka trvá asi 60 minut, poté je vhodné navštívit expozici ve Svatomikulášské městské zvonici.

Uzavírka zvonice byla původně plánována pouze do konce prosince loňského roku. Práce na obnově interiéru věže byla však prodloužena díky objevu podzemí, které dokládá její propojení s kryptou kostela sv. Mikuláše. Při průzkumu zásypu podzemí bylo nalezeno velké množství kamenných prvků z doby největší opravy věže v letech –1880–1881. Ze suti byla vyjmuta řada předmětů denní potřeby ze života věžníků (nádobí, obuv, kamnové kachle apod.). Část schodiště do podzemí, tedy k zamýšlenému prostupu do krypty, byla ubourána pro potřeby vedení kanalizační štoly v době velké přestavby. Nyní je představa o dění v dolní části věže kompletní.

Zvonice, která sloužila zároveň i jako požární hláska a sídlo ponocného, byla sice budována spolu s kostelem sv. Mikuláše, ale její větší část byla postavena až po dokončení chrámu.

Otevírací doba pro veřejnost je: listopad–únor 10–18 hod., březen 10–20 hod., duben–září 10–22 hod., říjen 10–20 hod.

Mapa

Další akce v okolí

LEPORELO, interaktivní výstava pro …

30.03.2019 - 30.06.2019
Praha

V Galerii Malostranské besedy byla zahájena interaktivní výstava LEPORELO, která je určena dětem a jejich fantazii.

Příběh krajiny ve službách národa -…

02.04.2019 - 18.08.2019
Národopisné muzeum…

Panelová výstava představuje návštěvníkům prostřednictvím bohatých sbírek Národního muzea téma krajiny, jež nabývala ve…

Den otevřených dveří Lichtenštejnsk…

01.05.2019 - 05.07.2019
Lichtenštejnský palác

Úřad vlády ČR zpřístupňuje letos Lichtenštejnský palác veřejnosti hned v několika termínech. Poprvé bude otevřen 1.…

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Na Atlase Česka dále najdete