Statistika našeho portálu

  • 98 868 Akcí v kalendáři
  • 5 393 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Masopust 2018 - Valašské muzeum v přírodě - skanzen - Rožnov pod Radhoštěm

03.02.2018 Rožnov pod Radhoštěm

Atlas Česka si Vás dovoluje pozvat na jedinečnou oslavu lidových tradic a folklorního veselí konající se každoročně v rámci "Masopustu ve Valašském muzeu v přírodě". Zdejší muzeum netřeba připomínat snad žádnému turistovi milujícímu krásy České republiky, a proto se tentokrát zaměříme pouze na akci samotnou.Co Vás na masopustu čekáÚnorové týdny jsou v našich zemích již odnepaměti spojeny s…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Valašské muzeum v přírodě - skanzen, Palackého 147
Oblast
Střední Morava
Kraj
Zlínský kraj
Okres
Vsetín
Obec
Rožnov pod Radhoštěm

Fotogalerie k článku

Atlas Česka si Vás dovoluje pozvat na jedinečnou oslavu lidových tradic a folklorního veselí konající se každoročně v rámci "Masopustu ve Valašském muzeu v přírodě". Zdejší muzeum netřeba připomínat snad žádnému turistovi milujícímu krásy České republiky, a proto se tentokrát zaměříme pouze na akci samotnou.

Co Vás na masopustu čeká

Únorové týdny jsou v našich zemích již odnepaměti spojeny s oslavou masopustu a přípravou na blížící se půst před Velikonocemi. Během první únorové neděle se v rožnovském skanzenu otevírá areál starobylého městečka pestrému průvodu masopustních masek z celého moravského Slovácka a Valašska. Návštěvníci se buď mohou sami aktivně průvodu zúčastnit či si užívat bohatého doprovodného programu.

Mlsným jazýčkům jistě zachutnají speciality z okruhu zabijačkových pochoutek, na jejichž přípravě se podílí na dvě desítky řeznických mistrů. Můžete se zapojit i do soutěže "O nejlepší řeznický stánek", "O nejlepší valašskou tlačenku" či "O nejlepší valašskou klobásku". K dobré náladě jistě přispěje i nezbytný hudební doprovod dechových a cimbálových kapel, divadelní představení ochotnických spolků, tradiční pohřbívání basy či vystoupení folklorních souborů. Masopustní rej ve zdejším skanzenu zkrátka naplní očekávání i těch nejnáročnějších návštěvníků bez ohledu na jejich věk.

Masopust 2018

Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm

Vás zve na tradiční MASOPUST

od 9:00 do 16:00 hod.

Masopust je část roku mezi svátkem Tří králů a a Popeleční středou, kterou začíná postní doba před Velikonocemi. Na Valašsku to byl čas muzik, bálů, škubaček peří, přástek i sousedských besed. A byl to i čas, kdy si mohli lidé na hospodářství trochu odpočinout. Jarní práce dosud nenastaly a z minulého roku dokončovali jen drobné práce.

Nejveselejší a nejrozjařenější byly poslední dny masopustu, kterým se na Valašsku říkalo fašank, ostatky nebo končiny. Od neděle odpoledne do úterní půlnoci si každý dopřával zpěvu, tance a pokud možno i dobrého jídla a pití. Vždyť právě v těchto dnech bylo nejvíce zabíjaček.

Součástí závěru masopustu byly a dodnes mnohde jsou obřadní obchůzky s rejem maškar. Masky tančily u každého domu s hospodyní i hospodářem aby úroda byla bohatá a hospodářství se dařilo. Vykoledovali si tak koblihy, slaninu i peníze. Obyčejů a zvyků v tyto poslední dny bylo mnoho a tak se v každé vesnici slavil fašank trochu jinak. V muzeu uvidíte, jak se na Valašku masopustní obchůzky slavily dříve, v podání místního folklorního souboru "Radhošť" i to jak se slaví dnes. Členové Sboru dobrovolných hasičů z Francovy Lhoty předvedou, jak obcházejí každoročně na fašanky domy ve své obci.

Masopustní obchůzky jsou ve své podstatě všude na Moravě stejné, ale přesto se od sebe liší. Abychom návštěvníkům ukázali i zástupce z jiné etnografické oblastí masopustní zvyky z Podluží, části Moravského Slovácka, předvede v ukázce dnešního pojetí obchůzky Slovácký krůžek z Poštorné – Koňaré.

Nezbytnou součástí masopustního jídelníčku byly smažené koblihy, které najdete v nabídce stánkařů i "boží milosti", které můžete ochutnat v Billově domě, kde je hospodyně každoročně smaží na kamnech.

Protože se všude veselé a rozverné masopustní období uzavíralo večerní zábavou, na kterou zvávala muzika hrající na návsi, v Dřevěném městečku bude po celý den hrát dechová hudba "Horňané" z Horní Bečvy.

Touto večerní zábavou masopust končil. Na ni byla v parodii pohřbu za "velkého" pláče ze sálu vynesena basa nebo figurína a "slavnostně" pohřbena. To vše na znamení toho, že čas nevázaného veselí definitivně skončil a nastal čas půstu. Ukázky "Pochovávání basy" se na konci pořadu ujme skupina z Francovy Lhoty.

V sobotu 3. 2. 2018 od 9.00 do 16.00 můžete v Dřevěném městečku ke kulturnímu programu přidat i ochutnávky výtečných zabijačkových produktů, kterou pro vás připravili mistři řeznického řemesla.

Valašské muzeum dlouhodobě spolupracuje s řeznickými firmami, které právě na Masopust do muzea přijíždějí s prezentací vlastních výrobků a účastní se i dvou profesionálních soutěží.

Letos proběhne v rámci pořadu už

21. ročník soutěže řeznických firem "O nejlepší valašskou klobásku"

11. ročník soutěže řeznických firem "O nejlepší valašskou tlačenku"

Návštěvníci mohou nabídku řeznických firem ocenit v laické anketě: "O nejlepší řeznický stánek".

Ke vstupence do muzea proto až do 12 hodin dostanou návštěvníci slosovatelný kupon. Pokud se budou chtít ankety zúčastnit, musí polovinu kuponu vhodit do 13 hod. do krabičky na tom řeznickém stánku, který budou chtít pozitivně ohodnotit. Druhou polovinu je třeba si uschovat.

Z lístků vhozených do krabičky ve stáncích budou v 14.00, po vyhlášení výsledku soutěží, vylosováni dva výherci. Pokud na balkon fojtství přinesou druhou polovinu kuponu, připadne jim:

1. cena - vepřová kýta věnovaná do této soutěže MP Krásno, a. s. z Valašského Meziříčí

2. cena – šunka Mandolína darovaná firmou Váhala a spol s r. o. z Hustopeč nad Bečvou

Program:

09:00 Vyhrává dechová hudba Horňané

10:00 Slavnostní zahájení pořadu z balkónu fojtství a vyhlášení soutěží

10:30 Masopustní obchůzky z Valašska – SDH Francova Lhota a VSPT Radhošť

11:00 Obchůzky z Moravského Slovácka – SK Koňaré z Poštorné

11:30 Vyhrává dechová hudba Horňané

12:30 Obchůzky z Moravského Slovácka - SK Koňaré z Poštorné

14:00 Vyhlášení výsledků soutěží + losování výherce vepřové kýty a šunky Mandolína

14:30 Masopustní obchůzky z Valašska – SDH Francova Lhota a VSPT Radhošť

15:00 Pochovávání basy - SDH Francova Lhota

16:00 Ukončení pořadu

Změna programu vyhrazena!

 

Těšíme se na vás!

Mapa

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Na Atlase Česka dále najdete