Statistika našeho portálu

  • 99 283 Akcí v kalendáři
  • 5 393 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Nikdy to nebylo, pořád to je - Praha

16.01.2019 - 26.03.2019 Praha

Pragovka Gallery Vás srdečně zve na výstavu Michal Cáb, Marek Hlaváč, Tomáš Kajánek: Nikdy to nebylo, pořád to je. Kurátorkou výstavy je Katarína Gatiarová. Zahájení proběhne v úterý 15.1. spolu s dalšími nově otvíranými výstavami v rámci Vernisáže na Pragovce.

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Kolbenova 923/34a, 190 00 Praha 9
Oblast
Praha
Kraj
Praha
Okres
Praha
Obec
Praha

Fotogalerie k článku

Skupinová výstava zabývající se tématem utopie nabízí několik rozdílných pohledů pracujících s tímto tématem kriticky, ale i stimulujících nové utopistické myšlení. Název zamýšlené kompozice "Nikdy to nebylo, pořád to je…" odkazuje k jedné z možných definic mýtu a utopie – jako k narativu, který nepopisuje historická fakta, ale za pomoci ahistorických a utopických příběhů vypovídá o kolektivně sdílených archetypech a spíše tušených než explicitně vyjádřených pravdách: Adam a Eva nikdy neexistovali, my všichni jsme Adam a Eva. 

  

Základem instalace zvukového a multimediálního umělce Michala Cába je multikanálový audiosystém, na kterém autor již delší dobu pracuje. Může sloužit jako samostatná zvuková instalace stejně dobře jako živý hudební nástroj. Díky nástroji takového typu lze realizovat kompozice, které pracují se specifickou distribucí zvuku v prostoru (v současnosti systém disponuje 20 samostatnými reproduktory). Je tak možná nová a jiný akustická zkušenost, která překračuje hranice běžného poslechu. 

 

Marek Hlaváč vystaví dvě zvukové instalace zabývající se tématem možné proměny historických utopií. První z nich "Adventures Beyond Ultrasound" vychází z utopie raveové/freetekno kultury z devadesátých let – DJ set poskládaný z tanečních rytmů hraných ve spektru na horní hranici slyšitelnosti – rytmus se stává téměř podprahovým, nejde již na něj tančit, ale stále ovlivňuje. Druhá instalace "Artificial Utopias" pracuje s transformací utopistických textů klasické avantgardy a umělou inteligencí – počítač se bude pomocí neuronové sítě na základě oněch textů učit "mluvit" a psát vlastní texty. Ty bude poté syntetický hlas předčítat z jednotlivých reproduktorů multikanálového systému Michala Cába. 

 

Finalista ceny Jindřicha Chalupeckého za rok 2018 Tomáš Kajánek představí práci, ve které mapuje a zpracovává veřejné cvičné rekonstrukce teroristických útoků a případů hromadného neštěstí, které demonstrují veřejné instituce či zážitkové kurzy hraničních situací (výslechy, teroristické útoky), jež nabízejí soukromé podniky. Za pomoci filmového maskéra a vypůjčení motivů umělecké fikce představují dramatické konstrukce to, jak by neštěstí mělo vypadat.

____________en

Pragovka Gallery would like to invite you to the exhibition called It has never been over, it still exists, which was cteated in the cooperation of artists Michal Cáb, Marek Hlaváč, Tomáš Kajánek and curated by Katarína Gatiarová. The opening will take place on Tuesday, January 15th, 2019, along with other newly opened exhibitions whitin Vernisáže na Pragovce.

ACCOMPANYING PROGRAM:

31.1. Korzo Pragovka
12. 2. Korzo Pragovka 
8.3. Korzo Pragovka
26.3. Closing of the exhibition

Artists: Michal Cáb, Marek Hlaváč, Tomáš Kajánek
Curator: Katarína Gatiarová

Group exhibition is dealing with the theme of utopia. It offers several different perspectives working on this subject critically, but also stimulates new utopian thinking.

Další akce v okolí

Akční Vyšehrad - Praha

05.02.2023 - 05.02.2023
Vyšehrad

Zábavná akce pro rodiče a školní děti - o Praze hravou formou.

Gala Domu tanečního umění - Praha

05.02.2023 - 05.02.2023
Divadlo na Vinohradech

Originální komponovaný program sestavený z rozmanitých etud a choreografií rezidentů branického Domu tanečního umění.…

Filharmoniště: Saxofonové kvarteto …

06.02.2023 - 06.02.2023
Novoměstská radnice

Koncerty na Novoměstské radnici 6. února seznámí děti se saxofonem a klasickými jazzovými rytmy. Kdy saxofon vznikl, v…

SOČR: S Robertem Jindrou na přelomu…

06.02.2023 - 06.02.2023
Rudolfinum (Dům umělců)

pondělí 6. 2. 2023 | 19.30 hodin | Rudolfinum Gustav Mahler: Blumine Alban Berg: Sedm raných písní Otakar Ostrčil:…

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

čtvrtek 2. únor

Dnes má svátek Nela

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete